Aj SLIEPKY môžu v zime upadnúť do DEPRESIE: Čo robiť, aby sa v zime nenudili?
16. 11. 2024, 14:00

Zdroj: shutterstock
Dážď, bahno, studený vietor a nakoniec snehová prikrývka. To všetko v najbližšom období čaká každého chovateľa sliepok.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Húževnaté sliepky
Napájačky a kŕmidlá presuňte radšej do kurníka alebo pod prístrešok. Ak máte ručne vyrobené popolisko, tak ho na nejaký čas, kým príde jar, upracte do stodoly. Len čo sa ochladí, začne byť vzácne aj jedlo. Dravce budú číhať nielen na sliepky, ale aj na znesené vajcia. Uistite sa, že je celý výbeh zabezpečený tak, aby sa nikto nedostal von ani dovnútra. Ideálne riešenie je malý elektrický ohradník. Nezabudnite ani na potkanov a v okolí kurníka nastavte zopár pascí.
Zdroj: shutterstock
Ideálne je nechať kurník počas najväčšieho mrazu, väčšinou zrána, zatvorený a na poludnie im ho otvoriť. Zavrieť ich zase na noc je optimálne, keď sa vonku začne stmievať, teda okolo 16.00 hodiny.
Vyčistite znáškové hniezda, odstráňte z podlahy starú podstielku a použitie dezinfekčné prípravky proti klieštikovcom a iným parazitom. Uprataný kurník nikdy nevykurujte, sliepky sa chladnému počasiu a nižším teplotám dokážu prispôsobiť a vyhrievanie často predstavuje aj nebezpečenstvo požiaru. Vo vykurovanom kurníku sa drží vlhkosť, sliepky dýchajú nezdravý vzduch a trpí aj podstielka, ktorá je potom často mokrá. Nechajte sliepky počas zimy, nech sa samy rozhodnú, či chcú zostať v kurníku alebo sa pôjdu prechádzať do výbehu.
Znížená znáška
Na jeseň a v zime kvôli kratšiemu dňu a chladnejšiemu počasiu nosnice spomaľujú alebo dokonca zastavujú produkciu vajec. Tieto zmeny signalizujú ich telám odpočinok, aby šetrili energiu a zostali v teple. Potrebujú aj viac krmiva, aby sa zahriali. Musíte im preto zaistiť vyváženú stravu obohatenú o bielkoviny. Ďalším aspektom výživy je vápnik, ktorý je potrebný pre silné škrupiny a na vytvorenie kontrakcií pri znášaní vajec. Zabudnúť by ste nemali ani na neustály prísun čerstvej pitnej vody. Proti zamŕzaniu poslúžia vyhrievacie podložky pod napájačky.
Zdroj: shutterstock
Okrem prídavného svetla musíte sliepkam zabezpečiť teplo. Správne pripravený, nie však vyhrievaný, kurník je ďalší spôsob, ako udržať znášku vajec aj počas chladných mesiacov v roku.
Náchylné na choroby
Nedostatok zelenej stravy pôsobí aj na imunitný systém sliepok. Počas zimných mesiacov majú doplnkové aminokyseliny vplyv aj na rast peria, ktoré od jesene až do jari sliepkam ubúda a potom na jar zase pribúda. Medzi významné zdroje bielkovín patria varené vajcia, ryby alebo rybia múčka, dážďovky, sušené múčne červy a tekvicové semienka. Dobroty z tekvice alebo len tekvica samotná obsahujú vitamíny a minerály, ktoré potrebujú sliepky pre zdravie. Vitamín E obsiahnutý v tekvici je životne dôležitý pre imunitný systém a chráni ich proti kokcidióze, baktérii Escherichii coli a zápalu priedušiek. Zinok, ktorý sa ukrýva pod tvrdou šupkou semienok prispieva k správnemu vývoju kostí.
Zdroj: shutterstock
Nedostatok zelenej stravy pôsobí aj na imunitný systém sliepok. Počas zimných mesiacov majú doplnkové aminokyseliny vplyv aj na rast peria, ktoré od jesene až do jari sliepkam ubúda a potom na jar zase pribúda.
Naklíčené semená
Sú pre sliepky doslova vitamínovou bombou a navyše naklíčiť sa vám ich podarí aj z pohodlia domova. Do starej plastovej misky nasypte semená a zalejte ich pitnou vodou tak, aby boli všetky pod vodou. V miske vytvorte také veľké otvory, aby zrná neprepadli von. Misku vložte do ďalšej, väčšej misky, aby voda mohla vytekať cez zrná von. Klíčky zavlažujte približne týždeň, vodu postupne pridávajte. Po 7 dňoch sú klíčky pripravené na konzumáciu. Nakličovať môžete zrná pšenice, šošovice, fazule, hrachu, jačmeňa, ovsa a slnečnice.
Zdroj: shutterstock
Rozpoľte sliepkam tekvicu a nechajte ju voľne ležať na zemi vo výbehu. V priebehu pár minút dokážu z nej vyzobať dužinu aj všetky semienka, ktoré sú pre nich výborným zdrojom vitamínov a minerálov.
Nesmú sa nudiť
Nuda je to najhoršie, čo spolu s nedostatkom krmiva môže sliepky v zime postretnúť. V kŕdli sa to prejaví ako agresívne správanie a začnú sa navzájom ozobávať. Skúste im počas dňa zapínať rádio. Hudba a ľudské hlasy im pomôžu cítiť sa bezpečne v ponurých dňoch, pretože sú citlivé na neprítomnosť ľudí. Denná dávka čerstvej trávy alebo naklíčených semien zaistí, že neprídu o obľúbenú pochúťku. Zábavný spôsob spestrenia času môže byť aj zelenina zavesená na povrázku. Do výbehu umiestnite jablko, hlávku kapusty alebo klas kukurice. Prítomnosť lesklých predmetov a hračiek bude sliepky počas dňa stimulovať.
Zdroj: shutterstock
Zábavný spôsob spestrenia času môže byť aj zelenina zavesená na povrázku. Do výbehu umiestnite jablko, hlávku kapusty alebo klas kukurice.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.