Substrát je základ
Na predpestovanie byliniek je vhodný ľahký substrát určený na predpestovanie – vysievanie a rozmnožovanie rastlín. Ak chcete ušetriť a vysiať do toho minuloročného alebo, nebodaj, do substrátu určeného na pestovanie muškátov či zeleniny v nádobách, zadržte.
Práve zloženie substrátu určeného na vysievanie rastlín zabezpečí, že semená začnú vzchádzať rovnomerne, budú zdravé a kompaktné. Jemné zloženie, ľahká štruktúra a vhodná práca substrátu so závlahou sú v prvých dňoch pestovania skutočne dôležité.

Ako na to?
- Pripravte si vhodné nádoby na predpestovanie – plytké s otvormi v spodnej časti, cez ktoré môže vytiecť prebytočná závlaha a substrát nebude premokrený.
- Ak používate nádoby či skleníky z minulej sezóny, dôkladne ich umyte v teplej vode s trochou saponátu – zničíte tak zárodky škodcov a chorôb, ktoré sa v nich mohli usadiť.
- Do suchej nádoby nasypte substrát a jemne ho rukou utlačte.
- Rovnomerne vysejte semená, zasypte tenkou vrstvou zeminy, pokropte rozprašovačom a prikryte fóliou alebo sklom.
- Ak máte k dispozícii malý bytový skleník, je to ešte lepšie riešenie. Nezabudnite ich však pravidelne – raz za deň – vetrať, aby nesplesniveli.
- Okrem toho, že na pestovanie byliniek sa pripravíte ich vysiatím, vyrazte aj do záhrady. V marci, keď sa roztopí sneh a pôda obschne, hriadky prekyprite a pred výsevom či výsadbou zapracujte dobre vyzretý kompost. Ten bylinkám zabezpečí prísun živín vo forme, v ktorej ich dokážu najlepšie využiť. Následne nechajte ešte pôdu odpočívať.
zdroj: Hornbach
Zakorenené bylinky presaďte do kvetináčov.
Podmienky
Bylinky potrebujú na zdravý rast teplo a svetlo. Vysiate semená pestujte na okennom parapete, vyhnite sa však miestam s priamym pôsobením zdroja tepla – napríklad radiátora. Rastliny potrebujú prirodzené striedanie teplôt – v noci po tme chladnejšie ako cez deň za svetla.

Stanovište
Predpestované bylinky sa do záhonov vysádzajú až po 15. máji. Niektoré druhy určené na priamy výsev môžete vysiať už v marci, pri vhodných podmienkach – roztopený sneh a mierne obschnutá pôda. Aby ste sa tešili z bohatej a voňavej úrody, potrebujú vhodné stanovište – slnečné a teplé. Iba tak sa v nich budú v dostatočnom množstve tvoriť aromatické silice. Dôležitá je aj vhodná pôda.
Ak máte v záhrade ťažkú a ílovitú, bylinky pestujte v nádobách v špeciálnych substrátoch určených na bylinky alebo si vybudujte vyvýšené záhony. Bylinky majú najradšej bežnú hlinitú pôdu, niektoré druhy ako šalvia, rumanček či tymian ľahšiu pôdu s vyšším obsahom piesku.

Čo v marci?
V marci si môžete predpestovať bylinky ako bazalka, pamajorán, tymian, levanduľa, majorán záhradný, palina dračia, saturejka, stévia, šalvia. Priamo na záhon môžete vysievať trebuľku, ligurček a pestrec mariánsky.