Ako správne rezať maliny a černice? 7 základných pravidiel podľa odborníka
1. 10. 2024, 6:00

Zdroj: Shutterstock
Hoci sú maliny a černice ako druhy veľmi podobné, isté odlišnosti sa medzi nimi nájdu, hlavne ak ide o rez. Prezradíme vám ktoré.
Na malinách sa napríklad netvoria bočné výhonky, zatiaľ čo na černiciach áno. Tomu treba prispôsobiť rez, ktorý by mal byť pravidelný a razantný. Len tak docielite dobrý zdravotný stav porastu a uspokojivo veľké plody. Pri malinách je dobré vedieť aj to, akú odrodu pestujete. Rez remontantných malín sa totiž od rezu raz rodiacich zásadne líši.

Maliny vyžadujú neustálu obnovu
Výhonky malín nemajú dlhú životnosť. V prvom roku narastú, v druhom zarodia a odumrú. Preto ich treba pravidelne obmieňať, aby sa výsadba zbytočne nezahusťovala suchými či nekvalitnými konármi. Navyše, v prehustenom poraste neprúdi vzduch, čo praje šíreniu hubových chorôb a ľahšie sa tu usídlia škodce. K nasadeným plodom sa nedostane toľko svetla, koľko by potrebovali, v dôsledku čoho sú malé a nedostatočne vyzreté. K neustálej obnove kra dochádza tvorbou koreňových výmladkov, ktorých množstvo závisí od veku a vitality rastliny, ako aj od odrody. Výhonkov sa však vždy tvorí nadbytok, preto aj počet nových treba redukovať rezom.
Burine nedajte šancu a porast malín a černíc udržujte opatrnou okopávkou. Oba druhy korenia plytko, buriny sú tak pre ne významným konkurentom v príjme vody a živín.
Remontantné vs klasické odrody
Vo výsadbách klasických odrôd (‘Glen Ample’, ‘Tulameen’, ‘Benefis’, ‘Sokolica’, ‘Radziejowa’) sa súbežne nachádzajú dva typy výhonkov. Vlaňajšie slúžia na úrodu v aktuálnom roku, tohtoročné rodia v roku nasledujúcom. Pretože sa tým prakticky zdvojnásobuje množstvo výhonkov vo výsadbe, je dôležité dbať na to, aby nedošlo k spomínanému prehusteniu. Rez sa vykonáva zvyčajne v zime, respektíve v skorom jarnom termíne, keď ešte nehrozí poškodenie mladých výhonkov pučiacich zo zeme. Základom je odstránenie všetkých vyrodených konárov tesne nad pôdou. Ponechané vlaňajšie výhonky môžete v závislosti od odrody a vitality rastu skrátiť na výšku 160 až 180 cm. Docielite tak tvorbu väčších a kvalitnejších plodov.
Remontantné odrody
(‘Polana’, ‘Delniwa’, ‘Polesie’, ‘Polka’, ‘Poranna Rosa’) režte v rovnakom termíne ako klasické. Tieto odrody rodia od polovice leta už na jednoročných výhonkoch. Tie by ste síce mohli zrezať podobne ako klasické odrody, porast by sa však zbytočne zahustil, čo neprispieva k jeho dobrej kondícii a zdravotnému stavu plodov. Preto je lepšie i oveľa jednoduchšie porast remontantných odrôd jednoducho po vyrodení na jeseň skosiť tesne nad pôdou. V jarnom období každoročne opäť vyrastú nové mladé výhonky, ktoré budú úrodu prinášať už v aktuálnom roku.
Černice rastú bujnejšie
Rast černíc je v porovnaní s malinami ešte o niečo bujnejší, výhonky dokážu za vegetáciu narásť aj niekoľko metrov a bez opory poliehajú k zemi. Rodia na sekundárnych výhonkoch, teda na tých, ktoré vyrastajú z pazúch vlaňajších výhonkov. A práve tieto sekundárne výhonky treba udržiavať rezom, lebo ak tak neurobíte, zarodia po celej svojej dĺžke drobnými plodmi nižšej kvality.
7 základných pravidiel rezu podľa Mariána Komžíka >>>
Rezom aj proti škodcom
Maliny a černice našťastie nebývajú napádané vo vysokej miere, ale predsa. Hrčiarka ani byľomor nepatria k často sa vyskytujúcim škodcom, ktoré by spôsobovali extrémne výrazné škody na úrode. Prítomné však sú a ochranu proti nim vykonávať treba. Zatiaľ stačí, keď sa sústredíte na mechanické ničenie prezimujúcich štádií, keď časti napadnuté rezom odstránite a spálite.
1. Najlepšie je, hoci si nie ste úplne istí, aspoň sa o rez malín a černíc pokúsiť. Samozrejme, správny spôsob je najlepší a akékoľvek chyby hrajú proti vám. Lenže výhoda pri tomto druhu je, že ak aj urobíte nesprávny rez, maximálne sa pripravíte o úrodu v ďalšom roku. Takže náprava netrvá tak dlho ako pri ovocných drevinách.
2. Ako prvé sa odstraňujú staré vyrodené výhonky, druhé v poradí veľmi slabé, ktoré len zbytočne porast zahusťujú. Vysokú úrodu by ani tak nepriniesli, navyše v útrobách kra ani nemajú šancu vyzrieť, keďže majú len veľmi obmedzený prísun svetla.
3. Posledné prídu na rad choré výhonky. Najefektívnejšie je rez robiť tesne nad povrchom pôdy. Takto spoľahlivo vytriedite potrebné a nepotrebné časti kra. Vyrodené výhonky spoznáte veľmi ľahko, sú už vyschnuté a majú bledú farbu.
Zdroj: Shutterstock
Černice majú tendenciu poliehať k zemi, preto je nutné zabezpečiť im oporu.
4. Rezom odstráňte aj výhonky, ktoré smerujú mimo hranice vymedzeného záhona. Napriek ich rodivému potenciálu nie sú vhodnými adeptmi na čestné miesto v záhone. Nikto predsa nechce, aby sa mu černica či malina šírili ďalej do okolitej záhrady.
5. V prípade, že vám po tomto preriedení krov stále zostalo príliš veľa výhonkov, vyberte z nich len tie najpevnejšie a ostatné odstráňte od bázy. Na jeden dĺžkový meter porastu malín vám na plnú úrodu stačí 6 až 8 výhonkov. Rovnako v černicovom kre ponechávajte asi 8 najpevnejších výhonkov.
6. Na ponechaných jednoročných výhonkoch černice skráťte terminál maximálne na 2 m výšky a potom aj vyrastajúce sekundárne (bočné) výhonky asi na 20 cm. Takto na nich ostanú dostatočné základy pre budúcoročnú úrodu. Ak by ste výhonky neskrátili, došlo by k tvorbe nadmerného množstva plodov, ktoré by však boli drobnejšie. V prípade malín stačí skrátenie výhonkov, pretože ešte nemajú vytvorené sekundárne výhonky.
7. Nakoniec výhonky priviažte k opore, najčastejšie je to drôtenka či pletivo plota, čím docielite ich rovnomerné rozloženie v priestore.