Ani vám minulý rok nevzišiel PETRŽLEN? Zeleninár radí, ako pri siatí uspieť
2. 3. 2023, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: shutterstock
Neklíčenie petržlenových semien je klasický problém, ktorý každý rok potrápi mnohých záhradkárov. Teplá jar, keď sa zima prakticky prehupne rovno do leta, mu ešte viac nahráva.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Prečo nevzchádza?
Petržlen aj pri optimálnych podmienkach vzchádza niekoľko týždňov. Semená totiž obsahujú siličnaté látky furokumaríny, ktoré bránia klíčeniu buriny. Rastlina si tak zaisťuje životný priestor na svoj rast a vývin. Vďaka týmto látkam hriadka s petržlenom nevyžaduje toľko odburiňovania ako ostatné.
Poznáte pestovateľskú trať?
Petržlen sa zaraďuje do druhej trate, vyžaduje pôdu v starej sile – druhý až tretí rok po organickom hnojení.
Zdroj: Shutterstock
Petržlen sejte na jar, v marci až v apríli priamo na pripravené hriadky.
Chemické látky
Furokumaríny však bránia aj rýchlemu klíčeniu samotných petržlenových semien. Odbúravajú sa až v procese klíčenia. Ich degradácia je postupná a vyžaduje určitý čas, preto petržlen nevyklíči ihneď ani v prípade, že ho na jar vysejete pri optimálnych vlhkostných podmienkach a do dostatočne vyhriatej pôdy.
Zdroj: Shutterstock
Profesionálni pestovatelia používajú predklíčené osivo petržlenu. Semienka sú „nabudené“, majú vyplavené inhibičné látky a klíčia podstatne rýchlejšie.
Čo ohrozuje semená petržlenu --->>>
Tvorba prísušku
Práve dlhý čas klíčenia predstavuje pre semená mnoho nástrah. Pôda môže počas tohto obdobia výrazne preschnúť alebo, čo je ešte horšie, na jej povrchu sa vytvorí tvrdá kôra, ktorú klíčiaca rastlinka nedokáže prekonať.
V štruktúrnych pôdach s dostatočným obsahom humusu sa tento prísušok tvorí minimálne.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Sucho nie je pri pestovaní rastlín priateľské, rovnako ani pôdny prísušok. Pokiaľ ste siali a tvorí sa prísušok, no semenáčiky ešte nevzišli, povrch pôdy zavlažujte.
Výskyt škodcov
Druhým vážnym problémom pre vzchádzajúce rastliny sú škodce. Klíčiace semeno je počas skorej jari chutnou potravou pre slizniaky alebo mravce. Stáva sa, že riadky semenáčikov, ktoré sa už na hriadke pekne ukazovali, sa zrazu stratia. Tieto škodce však často zlikvidujú semenáčiky ešte skôr, ako ich klíčenie vôbec spozorujete.
Zdroj: profimedia.sk
Indické bežce spoľahlivo likvidujú slizniaky, slimačie vajíčka a červy, ktoré sú pre ne skutočnou delikatesou.
Ako pri siatí uspieť --->>>
Dostatok vlahy
Musíte zaistiť, aby semená mali počas celého obdobia klíčenia dostatok vlahy a na povrchu pôdy sa nevytvoril prísušok. Jednotný návod, ako na to, však neexistuje. Každá záhrada má iné pôdne a klimatické podmienky.
Ak hriadku s petržlenom začnete polievať, musíte ju udržať vlhkú až do vyklíčenia semenáčikov.
Zdroj: Shutterstock
Ak je pôda vo vašej záhrade druhovo niekde „medzi“ ľahkou a ťažkou, určite sa vám osvedčí odroda ‘Alba’ alebo ‘Osborne’.
Ochrana pred chladom
Skorá sejba, keď je dostatok pôdnej vlahy, je výhodou, rizikom sú iba náhle dlhodobejšie poklesy teplôt pod bod mrazu. V takýchto prípadoch pomôže nastlanie hriadky bielou netkanou textíliou, ktorá je schopná udržať optimálnu vlhkosť pôdy.
Zdroj: pinterest/jardinierparesseux.com
Biela netkaná textília je schopná udržať optimálnu vlhkosť pôdy.
Odporúčanie zeleninára
Petržlen sejte zavčasu, v prípade nástupu neskorších jarných mrazov použite bielu netkanú textíliu a hriadku nepolievajte. Nechajte to na prírodu. Proti mravcom a slizniakom zasiahnite niektorým z registrovaných prípravkov, no dodržte vhodný čas aplikácie a ochrannú lehotu.
Zdroj: Peter Gajdoštin
Ing. Peter Gajdoštin