Brusnice k Vianociam patria! 9 vecí, ktoré ste o nich netušili!
2. 12. 2022, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:37)

Zdroj: Shutterstock
Sú plné vitamínov, sú úžasné aj v koláčoch a toto ste o nich nevedeli!
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Galéria k článku

1. Plné vitamínov
Brusnice obsahujú mnoho vitamínu C a ani sušením sa hodota neznižuje. Zlepšujú imunitu, urýchľujú zotavovanie sa po chorobe a zlepšujú priebeh zápalu močových ciest.
2. Plné antioxidantov
Antioxidanty dokážu odbúravať škodlivé látky a podporujú obranyschopnosť tela. Okrem toho obsahujú aj horčík, vápnik, fosfor a draslík.
Zdroj: Shutterstock
Brusnice sa roky považovali za spoľahlivého pomocníka pri riešení problémov s močením.
3. Odvodňujú
Brusnice odvodňujú organizmus, preto sú vhodné pri chudnutí. Taktiež zlepšujú trávenie, urýchľujú vyprázdňovanie a prečisťujú organizmus. Ak ich budete počas chudnutia konzumovať ako doplnok stravy, treba myslieť aj na dostatočný pitný režim, aby sa z tela odstránili škodliviny.
Zdroj: Shutterstock
Brusnice neprospievajú len močovému mechúru.
4. Dobré na pleť
Dokážu stimulovať tvorbu kolagénu, zlepšujú kvalitu pokožky a podporujú regeneráciu buniek. Vďaka tomu budete mať menej vrások, pevnú a mladšiu pleť.
Zdroj: Shutterstock
Brusnice sú plné zdravia. primiešajte ich do vína.
5. Proti rakovine
Pôsobia tiež ako prevencia pri rakovine hrubého čreva aj srdcovo-cievnych ochorení. Nielenže znižujú množstvo cholesterolu, ale aj napomáhajú k stabilizácii rytmu srdca.

6. Proti zápalom
Ak máte v tele zápal, brusnice vám určite pomôžu zbaviť sa ho. Či už v oblasti zubov, močového mechúra, obličiek alebo sa jedná o ženské ťažkosti, brusnice vám pomôžu v každom prípade.
Zdroj: Shutterstock
Aj brusnice potrebujú kyslú pôdu, aby sa im darilo.
7. Sila od indiánov
Liečivú silu brusníc využívali už indiáni. Bolo to ich obľúbené ovocie a zároveň ním liečili zranenia od šípov. K nám do Európy ich priniesli prisťahovalci.
Zdroj: Shutterstock
Brusnice prospievajú močovým cestám, ale aj obličkám. Tieto drobné ovocné plody obsahujú fytonutrienty nazývané proanthokyanidíny typu A, ktoré zabraňujú ukladaniu baktérií na výstelke močových ciest a močového mechúra, čím zabraňujú infekcii. Je to užitočné u pacientov s ochorením obličiek, pretože majú zvýšené riziko infekcií močových ciest. Brusnice sa môžu jesť sušené, čerstvé alebo ako šťava.
8. Široké využitie
Čerstvé, sušené, ako príloha k divine, v čaji, sirupe, džeme, vo forme čerstvej šťavy alebo prášku. Spôsobov, akými sa dajú brusnice využiť, je nespočetné množstvo.
Zdroj: Shutterstock
Brusnicový čaj
9. Aj v črepníku na balkóne
Brusnice na balkóne? Prečo nie! Ich korene nie sú rozsiahle, preto je možné ich pestovať aj v nádobách. Doprajte im substrát s rašelinou, drenáž, pravidelnú zálievku ale pozor na premokrenie.