Burina? Kdeže! PÚPAVA pomôže dýchacím cestám, obličkám i črevám
8. 4. 2024, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Canva
Čas púpavy je tu! Nezavrhujte ju a spoznajte jej skvelé účinky a tiež vyskúšajte recepty, ktoré spestria váš jedálny lístok.
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Galéria k článku

Zdroj: NMH/Záhradkár
Púpava lekárska (Taraxacum officinale) je u nás známou rastlinkou. Málokto však o nej vie, aká je všestranná, aké má skvelé účinky a že sa dá použiť úplne celá.
Zber
Zberá sa od kvetu až po koreň. Púpavu využijete celú od kvetov cez púčiky, listy až po koreň. Listy je ideálne zberať, keď nekvitne, koreň na jar a na jeseň, hoci jeseň je predsa len vhodnejšia, lebo vtedy sú v ňom najviac koncentrované všetky prospešné látky. Treba ho dôkladne umyť a sušiť prekrojený.
Zdroj: Canva
Nezabudnite, že všetky byliny treba zberať na čistých miestach.
Spracovanie
Z kvetov púpavy je vynikajúci prírodný med či sirup. Taktiež sa z nich pripravuje chutný čaj. Čoraz modernejšie je pridávať kvety aj do šalátov, ale aj iných jedál. Sú chutné, radia sa medzi obľúbené jedlé kvety a zároveň pôsobia dekoratívne. S kvetmi by ste nemali mať problém, keďže púpava patrí k rastlinám s najdlhšou dobou kvitnutia.
Listy púpavy sušte na tienistom a dobre vetranom mieste. Trvá to dlhšie a treba ich otáčať. Dobre usušené listy sú pekne zelené. Skladujte ich na suchom a tmavom mieste.
Púpava pre zdravie
- Rastlina je bohatým zdrojom vitamínu A, C, D a niektorých vitamínov skupiny B. Obsahuje draslík, vápnik i železo, ktorého zdrojom sú práve čerstvé listy.
- Med i sirup pomáhajú pri liečbe kašľa, keďže podporujú vykašliavanie.
- Púpava je vo všeobecnosti dobrá voľba pri chorobách dýchacích ciest.
- Je vhodnou prevenciou angíny či chrípky.
- Je výborná tiež pri podpore trávenia, stimuluje tvorbu tráviacich štiav a pomáha pri zápche.
- Celá rastlina dobre vplýva na funkciu čriev a môže pomôcť aj pri ich zápale. Stačí, ak ju zaradíte do svojho jedálneho lístka.
- Jej ďalšou skvelou vlastnosťou je, že pôsobí močopudne a pomáha prečistiť obličky.
- Čistiace účinky má aj na pečeň, žlčník či lymfatický systém.
- Celkovo je to silne čistiaca bylina pre celé telo a vďaka tomu pomáha aj pri problémoch s akné a ekzémoch.
Zdroj: Canva
Listy púpavy sú zdravšie ako špenát.
Pesto z púpavy
Príprava je veľmi nenáročná. Pripravte si čerstvé púpavové listy (asi 1 hrsť), hrsť kešu orieškov, 3 strúčiky cesnaku a olivový olej. Všetky očistené suroviny spolu rozmixujte a dochuťte podľa potreby soľou. Pesto skladujte v zaváracom pohári na chladnom mieste.
Zdroj: Canva
Pesto si jednoducho pripravíte.
Púpavový ocot
Potrebujete: 3 hrste čerstvých púpavových kvetov, jablčný ocot
Kvety opláchnite a nasypte do sklenenej nádoby. Zalejte jablčným octom a dôkladne premiešajte. Nechajte macerovať po dobu 2 až 4 týždňov. Následne preceďte a skladujte v sklenenej nádobe. Trvanlivosť octu je 1 rok a vy ho môžete použiť na dochucovanie šalátov i iných jedál.
Zdroj: Shutterstock
Rozkvitnuté kvety púpavy môžete využiť aj na prípravu octu.
Púpavový sirup
Potrebujete: asi 6 hrstí čerstvo natrhaných kvetov, 1 l vody, cukor (ideálne trstinový), 1 citrón
Kvety dajte do hrnca s 1 l vody a chvíľu varte. Potom dajte preč zo sporáku a kvety nechajte vo vode aspoň 24 hodín. Potom je treba zmes precediť a výluh z kvetov púpavy odvážiť, pretože budete potrebovať rovnaké množstvo cukru.
Výluh spolu s cukrom dajte do hrnca a pridajte na kolieska nakrájaný citrón (ideálne v bio kvalite). Varte, až kým nevznikne hustá sirupová zmes. Sirup potom nalejte do sklenených fliaš.
Zdroj: Canva
Sezóna strapatých hlávok púpavy je tu a sirup vám nesmie chýbať.
Falošné kapary z púpavy
Potrebujete: 200 g kvetných púčikov púpavy • 1-2 lyžičky soli • 50 ml 8-percentného octu • 150 ml vody
Kvetné púčiky púpavy umyte pod tečúcou vodou. Postupne nimi plňte uzatvárateľný pohár a priebežne presýpajte soľou. Naplnený pohár uzatvorte a nechajte asi 24 hodín odpočívať, občas pretrepte.
Na druhý deň uvarte ocot s vodou a nalejte na odležané „kapary“, pevne uzatvorte. sterilizujte vo vodnom kúpeli tak, že poháre ponoríte asi do troch štvrtín a necháte ich takto 20 minút od chvíle, keď teplota dosiahne bod varu.
Zdroj: Canva
Vyskúšajte!