Chladené sadenice sú najlepšou VOĽBOU! Jahody bez listov treba vysadiť práve TERAZ
13. 3. 2025, 8:00

Zdroj: Lea Lejla Marušicová
Chladená frigo sadba jahôd je čoraz populárnejšou voľbou pre záhradkárov, ktorí túžia po rýchlom a bohatom zbere. Tento typ sadby, zbavený listov a uložený v chladiacich boxoch, je plný energie a rastie neobyčajne rýchlo.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Jarmila Szabóová
Zdroj: Jarmila Szabóová
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Frigo sadba
Slovom frigo sa vyjadruje chlad. Chladená sadba jahôd, zbavená listov, je bohatá na energiu a veľmi rýchlo rastie. Počas zimy nie sú rastliny vystavené klimatickým výkyvom, čo zaručuje ich vyššiu vitalitu a dostatok živín potrebných na rast. Frigo sadivo sa v poslednej dobe teší veľkej obľube a je považované za najvhodnejšiu voľbu. Ide o sadenice, ktoré sa zberajú v zime, po odstránení listov (zostáva iba srdiečko a koreňový systém) a ukladajú sa do chladiacich boxov. Tento typ sadby sa vyznačuje vysokou ujateľnosťou, pretože ide o vyzreté sadenice s bohatými zásobami živín.
Zdroj: Shutterstock
Ak nestihnete augustový termín, na jar môžete využiť chladené prostokorenné jahodové frigo sadenice bez listov. Na jar po výsadbe rastú veľmi bujne a v lete majú neporovnateľne väčšie plody ako iné sadby.
Od jari do leta
Frigo sadivo jahôd je možné vysádzať od marca až do konca leta. Pred samotnou výsadbou je potrebné namočiť korene na hodinu do vody, potom ich vysadiť na vybrané stanovište. Jamka na výsadbu by mala byť hlboká 10 až 15 cm a srdiečko jahôd by malo zostať nad zemou, nie je vhodné ho zahŕňať zeminou. Sadenice vysádzajte do vzdialenosti 25 až 30 cm od seba. Po výsadbe je dôležité jahody dôkladne zaliať, pričom treba pokračovať v pravidelnom zalievaní aj v nasledujúcich dňoch.
Zdroj: shutterstock
Frigo sadba je odborný termín, ktorým sa označujú chladené prostokorenné jahodové sadenice bez listov.
Bez listov
Nemusíte sa obávať, že sadenice majú iba srdiečko – nové lístky začnú vyrážať už v priebehu niekoľkých dní. V tom istom roku ako ich budete vysádzať sa môžete tešiť aj na prvú úrodu, hoci tá nebude ešte príliš veľká. Hlavný zber sa očakáva až v nasledujúcom roku. Jahody preferujú humóznu pôdu, skôr hlinitopiesčitú, s neutrálnym až mierne kyslým pH. Pôda by mala byť prevzdušnená a dôležité je aj vysadenie na slnečnom mieste.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Do všetkých záhrad
Jahody možno pestovať takmer v každej pestovateľskej oblasti, avšak nie je vhodné vysádzať ich na veterné, zamokrené stanovištia alebo do mrazových kotlín. Rastliny porastú takmer všade, ale v horších podmienkach je potrebné počítať s menšou úrodou. Na jednom mieste by sa rastliny mali udržiavať maximálne 3 roky. Po tejto dobe sú rastliny vyčerpané, plody sú menšie a úroda klesá.
Zdroj: shutterstock
Slama zabráni nielen rastu burín, zvýšenému výparu vody a hnitiu plodov, ale zároveň postupným rozkladom obohatí pôdu o organickú hmotu.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.