Dôležité tipy! Na kompostovisko nezabúdajte ani počas zimy
18. 12. 2020, 18:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 21:35)

Zdroj: profimedia.sk
Zima je obdobie, keď sa kompostovací proces môže výrazne spomaliť alebo niekedy až úplne zastaviť. Aby ste si zimné kompostovanie čo najviac spríjemnili, za zváženie stojí premiestnenie kompostoviska na slnečné miesto v závetrí čo najbližšie k domu tak, aby bolo ľahko prístupné.
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Galéria k článku
Pripravte si vhodnú nádobku na zber s dostatočným objemom a vekom, aby ste biologické odpady z kuchyne nemuseli nosiť do kompostoviska každý deň. Poslúžia špeciálne prevetrávané nádobky, do ktorých sa vkladajú kompostovateľné vrecká, prípadne nádoby s pachovým filtrom.
Kam so zásobníkom?
Kompostovací zásobník postavte na záveternú stranu. Nezabúdajte, že kompostér musí byť prikrytý, aby sa zabránilo nadmernému prísunu vlahy. Ak kompostujete na hromade, hromadu prekryte geotextíliou. Pravidelne kontrolujte vlhkosť kompostu.
Na jeseň sa snažte nazberať čo najviac biologických odpadov a použiť ich na založenie novej kompostovacej kopy. Čím väčšia bude a čím pestrejšiu zmes materiálov použijete, tým viac zvýšite pravdepodobnosť teplého kompostovania – nad 50 °C.

Spravte si zásoby
Na správny mikrobiologický rozkladný proces biologických odpadov je potrebný aj vyvážený pomer uhlíkatých (suchých) a dusíkatých (mokrých) materiálov. Na jeseň si preto urobte dostatočnú zásobu lístia, drevného odpadu, kukuričných stoniek či slamy. Tento sezónny materiál uskladnite a použite len na primiešavanie k dusíkatému.
V zime nie je potrebné časté prekopávanie kompostu pre unikanie teploty z kopy. Nezabudnite však na premiešanie čerstvo vložených uhlíkatých a dusíkatých materiálov. Dbajte aj na správnu veľkosť kompostovaného materiálu.
Ďalšie tipy a všetko o kompostovaní nájdete v špeciálnom vydaní Záhradkára - Pravidlá zdravej a úrodnej pôdy.
Predplaťte si špeciálne vydania Časopisu Záhradkár priamo tu --->>> Predplatiť Záhradkár špeciál