Doprajte korune SVETLO: Tieto konáre odrežte a podporíte rodivosť, radí OVOCINÁR
13. 2. 2025, 8:00

Zdroj: shutterstock
Od tretieho roka pestovania sa snažte ovocné stromy usmerňovať rezom do rodivosti a súčasne ponechajte na stromoch nové prírastky, aby sa postupne vytváralo nové rodivé drevo.
Zdroj: Marcela ŠIŠOLÁKOVÁ
Zdroj: Marcela ŠIŠOLÁKOVÁ
Zdroj: Marcela Šišoláková
Galéria k článku

Presvetľujúci rez uplatňujte pravidelne aj niekoľkokrát do roka. Ak ho zanedbáte a stromy nebudete rezať, dôjde k starnutiu, keď už bude potrebný hlboký zmladzovací rez. Po odstránení nadbytočného množstva výhonkov, dosiahnete presvetlenú vzdušnú korunu, ktorá dokáže zabezpečiť vyrovnanú rodivosť. Na druhej strane záhradkári dlhé roky aplikovali presvetľujúci rez nesprávne. Snažili sa znížiť výšku stromov tak, že jednotlivé minuloročné prírastky skracovali o jednu tretinu, čím súčasne urobili pravý opak. Skrátené výhonky sa rozvetvili a do konca roka vytvorili ešte väčšie výhonky. Tento nesprávny presvetľujúci rez sa robil niekoľko desaťročí späť. Ak ho však vykonáte správne, po niekoľkých rokoch nielenže znížite výšku stromov, ale dosiahnete aj pravidelnú rodivosť a vyššiu kvalitu dopestovaných plodov.
Miera skracovania
Pri prerezávaní konárov a výhonkov je potrebné dodržiavať hlavnú najpodstatnejšiu zásadu. Minuloročné výhonky pri jabloniach, hruškách, slivkách, marhuliach, čerešniach a višniach, okrem broskýň, nesmiete skrátiť. V praxi to znamená, že ak minuloročný výhonok má napríklad 30 listových púčikov a vy ho skrátite o jednu tretinu alebo režete ešte hlbšie na štyri až päť púčikov, urobíte veľkú chybu. Po skrátení v tom istom roku vzniknú tri až štyri rozvetvenia, ktoré budú mať opäť len listové púčiky. Týmto úkonom vytvoríte na stromoch takzvané metly, ktoré nielenže nemajú kvetné púčiky, ale aj zahusťujú korunu. Nadbytok nových výhonkov odoberá stromu výživu, čo sa odzrkadlí na zhadzovaní tvoriacich sa plodov a do zberovej zrelosti na strome ostane len zopár plodov.
Zdroj: shutterstock
Pri presvetľovacom reze nesmiete v predjarnom a jarnom období na spomínaných druhoch skracovať dĺžku jednoročných výhonkov, ale z vytvorených troch až štyroch silných výhonkov sa snažte na jar ponechať najčastejšie len jeden výhonok.
Po mrazoch
Ak ste ovocné stromy upravili už v jesennom období, na jar na nich už nemáte čo rezať. So stromami však pracujte počas celého roka tak, aby boli stále upravené. Práve odstraňovanie nadbytočných výhonkov v mesiacoch od mája, podľa potreby až do konca roka, pomáha ovocným stromom udržiavať potrebné plody a z ponechaných výhonkov pripravovať budúcu úrodu. Ak ste v jesennom období rez nerobili, po uplynutí jarných mrazov stromy presvetlite.

Opravný rez
Ak ste pred niekoľkými rokmi stále rok po roku skracovali jednotlivé výhonky na štyri až päť púčikov, vo vrcholovej časti máte teraz nespočetné množstvo rozvetvení v tvare písmena V. Koruna stromov je taká prehustená, že pri jarnom presvetľovacom reze musíte odstrániť aj staršie, viacročné rozvetvenia, aby ste opravným rezom získali dostatočne vzdušné a riedke koruny, ktoré dokážu prinášať pravidelnú úrodu.
Podpora rodivosti
Pri odstraňovaní výhonkov postupujte tak, že výhonky, ktoré na strome prekážajú, odstráňte úplne pri základe, odkiaľ vychádzajú, čiže režte na konárový krúžok. Výhonky, ktoré na stromoch chcete mať, nechajte celé, teda ich neskracujte. Pri týchto rezoch musíte poznať dôležitú zásadu. Neskrátený výhonok s listovými púčikmi do konca toho istého roku vytvorí z listových púčikov na 80 až 90 percent púčiky kvetné, ktoré v nasledujúcom roku už začnú kvitnúť a prinášať úrodu. Tento rez ponechávania a odstraňovania opakujte každý rok na jar, čím zabezpečíte stromom dobrú kondíciu. Prejaví sa to v raste aj rodivosti.
Zdroj: shutterstock
Na neskrátených výhonkoch sa začnú vytvárať kvetné púčiky a krátky rodivý obrast. Ovocný strom koncentruje výživu na tvorbu plodov a prírastky tak budú v ďalších rokoch kratšie. Zistíte to podľa dĺžky takzvaných prstencov.
Produktívne drevo
Z kvetných púčikov sa postupne vytvára najprv krátke, neskôr o niečo dlhšie rodivé drevo, na ktorom už nie je jeden, ale niekoľko rodiacich kvetných púčikov. Takýto stav chce na stromoch dosiahnuť každý pestovateľ. Čiže nemáte dlhé vyholené konáre, ale jednotlivé konáriky sú obsadené rodiacim drevom, ktoré zabezpečuje bohatú úrodu. Plody je však potrebné regulovať. Na stromoch nenechávajte všetky plody, ale otrhávajte ich tak, aby od seba boli rovnomerne vzdialené 7 až 10 cm, podľa toho, na ktorom ovocnom druhu prebierku vykonávate.
Zdroj: shutterstock
Nadmerné množstvo výhonkov odčerpáva živiny, čím ovocné stromy zhadzujú tvoriace sa plody, ktoré sa vytvárajú vnútri koruny.
Vyčerpané stromy
Ak v jednom roku stromy bohato zarodia, môžete očakávať, že v ďalšom roku alebo po dvoch rokoch za sebou bude úroda slabá až žiadna. Stromy sú vyčerpané a po nadbytku ovocia si potrebujú jeden a viac rokov oddýchnuť. Preto je potrebné robiť každý rok prebierky a neľutovať otrhané plody na jabloniach, hruškách či broskyniach. Budete mať síce menšiu úrodu, ale, naopak, stromom pomôžete udržať ponechané plody a obmedzíte striedavú rodivosť. Často sa v praxi stáva, že práve veľká nadúroda na marhuliach a broskyniach spôsobí to, že v nasledujúcom roku spomínané druhy vplyvom vyčerpanosti odchádzajú alebo postupne odumierajú. V tejto fáze je potrebné ich presvetľovaním upraviť tak, aby mali možnosť vytvoriť nové prírastky.
Zdroj: shutterstock
Ovocné stromy každý rok odčerpávajú z pôdy živiny potrebné na rast a tvorbu úrody. Tieto odobraté živiny je potrebné každý rok doplniť univerzálnymi hnojivami, ktoré obsahujú všetky základné a stopové prvky. Na jar doplňte dusík na podporu rastu.
Špecifické broskyne
Na rozdiel od iných ovocných druhov broskyne rodia na minuloročných výhonkoch, preto je potrebné ich skracovať každý rok aspoň o jednu tretinu a viac, aby mali každý rok dostatočné množstvo nových výhonkov. Ak tento rez nerobíte, broskyne síce jeden až dva roky bohato zarodia, ale hneď nato strom odchádza. Broskyne sa najčastejšie pestujú v kotlovitom tvare, so zapestovanými tromi až štyrmi základnými konárikmi. Po reze často vytvoria množstvo letorastov, ktoré je potrebné preriediť tak, aby bola koruna vzdušná. Nadbytočné výhonky odstraňujte od základu a ponechané podľa hrúbky skracujte na štyri až osem púčikov.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.