Drienky sú nenáročné a perspektívne ovocie, ktoré netreba prehliadať + TOP ODRODY
10. 2. 2025, 14:00

Zdroj: Samuel Michálek
Okrasná rastlina vzpriameného až previsnutého vzrastu zaujme žltohnedými letorastmi, tmavým drevom, krásnymi zelenožltými až žltými kvetmi a lesklými opadavými listami. Na jeseň spestrí záhradu červeným olistením.
Zdroj: Samuel Michálek
Zdroj: Samuel Michálek
Zdroj: Samuel Michálek
Galéria k článku

Vo voľnej prírode dorastá drieň obyčajný (Cornus mas) do výšky dvoch až šiestich metrov. V posledných rokoch sa čoraz častejšie využíva ako ovocná rastlina. Väčšina rastlín z čeľade drieňovité (Cornaceae) je rozšírená v oblasti strednej a južnej Európy, západnej Ukrajiny, Malej Ázie, Kaukazu i Moldavska. V miernom pásme severnej pologule je rozšírených približne 40 druhov drieňa. V parkoch rastú okrasné driene/svíby ako napríklad svíb biely (C. alba), svíb krvavý (C. sanquinea) a iné. Z ovocinárskeho hľadiska je zaujímavý práve drieň obyčajný.
Ker alebo strom?
Divorastúce rastliny drieňa obyčajného sa vyskytujú vo voľnej prírode najmä v oblasti hornej Nitry, Dolných Vesteníc, Nitrice, Novák, Zemianskych Kostolian, ale aj Nového Mesta nad Váhom, Revúcej a v iných lokalitách južného Slovenska. Drieň sa v záhrade pestuje pre široké využitie plodov, a to vo forme kra alebo v tvare stromu. Mladé sadenice drieňa sa vysádzajú na jeseň kvôli využitiu zimnej vlahy, vďaka ktorej rastliny pred začiatkom vegetácie dobre zakorenia. Pri pestovaní drieňa vo forme kra ponechajte od zeme päť až šesť výhonkov, ktoré tvoria základ guľovitého až pyramidálneho tvaru rastliny. Pre dopestovanie kmenného tvaru stromčeka ponechajte len jeden výhonok, ktorý bude tvoriť základ budúceho kmeňa. Na tomto kmeni vo výške 0,5 až 0,7 m od zeme ponechajte štyri až päť výhonkov, ktoré budú tvoriť základ priestrannej a vzdušnej koruny.
Odrody drieňov vyšľachtených na Slovensku majú vysokú kvalitu plodov a dosahujú vysoké a pravidelné úrody. Všetky tieto odrody sú odolné proti chorobám a škodcom a nepotrebujú chemickú ochranu.
Nezanedbajte rez
Výchovné rezy na dopestovanie požadovaného tvaru sa vykonávajú na jar pred začiatkom vegetácie. Pri dostatku svetla môžete pestovať drieň ako solitérnu rastlinu, prípadne dve až tri rastliny v rade alebo rozsadené na pozemku. Tento druh dobre znáša rez a je vhodný aj na pestovanie v živom plote, v ktorom tvorí plody menšej veľkosti. Mladé výhonky režte pred začiatkom vegetácie vo februári zimným rezom. Ďalšie skracovanie letorastov je vhodné podľa prírastkov koncom júla, prípadne neskorým letným rezom v auguste.
Top odrody
Pre záhradkárov sa ponúkajú rôzne cudzoopelivé odrody, ako napríklad rakúska odroda ‘Jolico’‚ ‘Lutea‘ i samoopelivé bulharské odrody ‘Kazanlak’, ‘Pancherevo’, ‘Shan’, ‘Shumen’. Na trhu sú dostupné odrody s veľkými plodmi, ktoré vznikli na Ukrajine, ako sú odrody ‘Elegantnyj’, ‘Nikolka’, ‘Jantarnyj’, ‘Julius’, ‘Originalnyj’, ‘Vydubeckij’, ‘Yelena’ a iné. Ponúkajú sa aj poľské odrody – ‘Bolestraszycki’, ‘Marceli’, ‘Paczoski’, ‘Raciborski’, ‘Slowianin’, ‘Szafer’ a iné.
Množstvo úrody z jedného kra sa pohybuje v rozmedzí 20 až 36 kilogramov pri kroch vo veku 10 až 15 rokov. Kry začínajú prinášať prvé významné úrody v treťom a štvrtom roku po výsadbe. Prednosťou drieňa sú vysoké a pravidelné úrody pestované bez ochrany ekologickým spôsobom. Pestovateľ často nevie, či je odroda čiastočne samoopelivá alebo cudzoopelivá. Úrodu zvýšite pestovaním aspoň dvoch až troch odrôd vysadených vo vzájomnej vzdialenosti minimálne 3 až 4 m.
Okrem zahraničných odrôd sú na Slovensku dostupné odrody, ktoré boli vyšľachtené vo Výskumnom ústave ovocných a okrasných drevín v Bojniciach a riadne overené v našich klimatických podmienkach.
Plody plné vitamínov
Drieň obyčajný poskytuje nutrične hodnotné a pre zdravie užitočné jedlé plody červenej, tmavočervenej, červenooranžovej i žltej farby (‘Lutea’, ‘Jantarnyj’). Plodom je kôstkovica elipsovitého i hruškovitého tvaru, typickej sladkokyslej až kyslej drienkovej chuti. Plody sú dlhé 25 až 35 mm. Kôstka v plode je eliptická, na konci špicatá s dĺžkou 11 až 15 mm. Dužina je červená až tmavočervená pri červených odrodách, s vysokým obsahom minerálnych látok – železa, horčíka, fosforu, draslíka, pektínov, antokyánov, vitamínov A, B₂ a 60 až 85 mg/100 g vitamínu C. Plody drieňa sa využívajú predovšetkým na priamy konzum. Pri vysokej úrode ich môžete použiť na výrobu sirupov, kompótov, džemov, lekvárov, sladkokyslých nálevov i destilátov. Skladovať sa dajú aj v olivovom oleji, v ktorom získajú výbornú chuť. Plody podľa odrôd dozrievajú od prvej dekády augusta až do polovice septembra. Zberajú sa ručne alebo striasaním.
TOP ODRODY NÁJDETE V GALÉRII
Mráz ho neprekvapí
Prednosťou drieňa je vysoká odolnosť proti zimným i jarným mrazom. Drienky kvitnú skoro v marci, ešte pred vytvorením listovej plochy. Z týchto dôvodov sa dobre pestujú v nízkych, stredných i vo vyšších chránených polohách i na juhozápadných svahoch do výšky aj 600 metrov nad morom. Drieň obyčajný vyžaduje neutrálne až zásadité priepustné pôdy s dostatkom vápnika. Nemá vysoké nároky na pôdu. V kvalitných piesočnatohlinitých a hlinitých pôdach s dostatkom humusu a základných živín vrátane dusíka, fosforu, draslíka a vápnika majú rastliny dobré podmienky pre rast koreňov a vývoj nadzemnej časti. Počas teplých letných dní a nedostatku zrážok treba dodať vodu doplnkovou závlahou, aby bola pôda v oblasti koreňov vlhká.
Tento vzácny ovocný druh má veľkú perspektívu na väčšie pestovanie v záhradách a na rôznych menej využívaných svahovitých pozemkoch. Svojou veľkou koreňovou sústavou pôsobí proti pôdnej erózii.
Nevyžaduje ochranu
Plody tvarom a veľkosťou v plnej tmavočervenej farbe pripomínajú olivy a majú predpoklad na širšie využitie v gastronómii pri príprave lukratívnych jedál v kombinácii s olivovým olejom. Je to ovocný druh, ktorého význam vzrastie pri väčšom využívaní mechanizovaného zberu plodov v ovocinárskej praxi. V porovnaní s inými druhmi netrpí chorobami, čo umožňuje pestovať driene ekologickým spôsobom.
