Držte sa nášho návodu a ukážková úroda paradajok sa vám v tomto roku nevyhne
26. 2. 2025, 12:00

Zdroj: tasr
Chutné paradajky by nemali chýbať v žiadnej domácnosti. Tak neváhajte a vysejte ich, je čas. Nech už sa rozhodnete pestovať svoju obľúbenú odrodu, alebo chcete vyskúšať novinku s dobrými referenciami, potreby rastlín budú rovnaké. Myslieť treba na všetko, hnojenie, zelené práce, zálievku.

Koniec februára a začiatok marca sú na sejbu ideálne. Kým priesady dorastú do veľkosti vhodnej na vysadenie do voľnej pôdy, uplynie dostatočne dlhý čas. Dôležité na rast je prostredie, v ktorom budete priesady pestovať. Priestor, do ktorého miniskleník so semienkami umiestnite musí byť svetlá a teplá.
Zdroj: Shutterstock
Samostatne i naširoko
Na sejbu používajte prednostne výsevný substrát, ale nič nepokazíte ani sejbou do univerzálneho. Semienka sejte po jednom do samostatných nádob, do jiffy tabliet alebo ich jednoducho rozhoďte naširoko do väčšej výsevnej debničky, odkiaľ ich ale budete musieť čoskoro prepikírovať.
Zdroj: Marcela Šišoláková
Dôležitá teplota
Po vzídení rastlín je dobré priestor vyvetrať na teplotu pätnásť stupňov, ktorá podporí tvorbu koreňového systému. Len čo sa vytvoria pravé listy, cez deň udržujte teplotu na úrovni asi dvadsaťpäť stupňov, no počas noci opäť na pätnástich. Takto sa oddiali kvitnutie.
Zdroj: shutterstock
Zo začiatku opatrne
Paradajky sú náročné na vlahu, vysiate semienka preto dobre zalejte. Použite rozprašovač, zamedzíte tak ich vyplaveniu. Ak ste siali do miniskleníčka, zakryte ho prislúchajúcim krytom. Pokiaľ nemáte lampu na prisvetľovanie rastlín, bude najlepšie, keď debničky umiestnite na okenný parapet orientovaný na juh, prípadne juhozápad. V tomto momente nezabúdajte na pravidelné vetranie, je to cenná prevencia vzniku hubových ochorení.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Celý semenáčik je krehký a rýchlo sa zlomí.
Keď sa tvorí prvý list
Vybrali ste si sejbu naširoko? V takom prípade si pripravte kolík a šikovné prsty, ide sa pikírovať. Semenáčik uchopte veľmi opatrne, aby sa nepoškodil. Za rastlinku neťahajte, ale pomocou kolíka ju zo substrátu uvoľnite, aby sa korene nepotrhali.
Zdroj: archív redakcie Záhradkár
Krok po kroku
Väčšia nádoba
Rajčiaky presaďte do väčšej nádoby, ak im už tá pôvodná nestačí, korene prerástli substrát a vonkajšie podmienky ešte nie sú vhodné na výsadbu. Ak listy začnú meniť farbu a rastliny prestanú rásť, je to znak, že potrebujú viac priestoru. Tento problém sa najčastejšie vyskytuje pri príliš skorej sejbe a neskorej výsadbe do voľnej pôdy.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Výsadba priesad plodovej zeleniny sa okrem priestoru a dátumu ničím nelíši.
Využite mykorízu
Ak ste pri vysievaní semienok nepoužili mykorízne huby, urobte tak pri výsadbe priesad. Spotreba prípravku bude síce v tomto prípade vyššia, ale odceníte ju najmä počas veľmi horúceho a suchého leta, keď každá kvapka vody bude vzácna. Mykorízne huby totiž v pôde vytvoria spleť vlákien, ktoré prerastú do pôdy hlbšie ako korene paradajok. Huby ich takto zásobia vlahou aj živinami. Zmenu postrehnete na listoch, ktoré sa v dôsledku horúčav skrúcajú a bránia sa tak nadmerným stratám vody cez zelenú plochu.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Ilustračná snímka