Dusíkaté vápno je síce lacné hnojivo 2 in 1, no jeho zázračný účinok má za sebou veľké ALE!
14. 3. 2025, 8:00

Zdroj: Tatyana Andreyeva
Dusíkaté vápno, známe ako lacná a účinná voľba pre záhradkárov, sľubuje zdravšiu úrodu, no zároveň vyžaduje opatrné používanie pre maximálny úžitok a bezpečnosť.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
Je lacné, dostupné pre každého. Použitie tejto látky má síce svoje za aj proti, ale svedomitým dodržiavaním zásad používania v záhrade môže byť výborným pomocníkom pri pestovaní zdravej zeleniny a ovocia.

Dusíkaté vápno, známe ajako kyanamid vápenatý, sa používa ako dusíkato-vápenaté hnojivo s pomalým uvoľňovaním a vápenatým účinkom už viac ako sto rokov. Vzhľadom na jeho negatívny účinok na mnohé choroby prenášanépôdou sa v súčasnosti často používa na zabránenie stratám úrody a kvality počas čoraz prísnejšieho striedania plodín. Dusíkaté vápno dodáva dusík do pôdy pomaly a rovnomerne. Vápno v hnojive zvyšuje hodnotu pH. Vďaka kombinácii týchto dvoch látok je výsledok rýchlo viditeľný. Hlavnou výhodou kyanamidu vápenatého je jeho cena. Možno aj preto je toto hnojivo také známe. Hnojíte a vápnite jedným výrobkom, čo je ideálne pre ochudobnenú, kyslú pôdu a vašu peňaženku.
Zázrak s výkričníkom
Mnohí hovoria o kyanamide vápenatom ako o zázračnom výrobku pre záhradu. Je tu však veľké ale! Dusíkaté vápno môže mať mnoho výhod, ale môže spôsobiť aj vážne škody v záhrade v dôsledku spálenia a nesprávneho použitia. Takže ako vždy je to kompromis. Chcete záhradníčiť ekologicky? Potom tento pesticíd radšej nepoužívajte. Výroba kyanamidu vápenatého si vyžaduje veľa energie, preto je v ekologickom poľnohospodárstve zakázaný. Chcete však lacný univerzálny výrobok, ktorý vám uľahčí (zeleninové) záhradkárčenie? Potom je kyanamid vápenatý ideálny. Môže byť dobrým a užitočným nástrojom, ale nezabudnite dodržiavať uvedené dávkovanie a bezpečnostné opatrenia.
Zdroj: Tomasz Klejdysz
Častým problémom pri pestovaní koreňovej zeleniny a zemiakov býva napadnutie drôtovcami. Vyhnojenie pôdy kyanamidom vápenatým môže byť riešením, ako sa ich zbaviť.
Účinná dezinfekcia
Dusíkaté vápno je určené na použitie ako hnojivo pred výsevom a významne obmedzuje napádanie rastlín spórami patogénnych húb vyskytujúcich sa v pôde. Medzi jeho hlavné výhody patrí aj schopnosť ničiť škodce, keďže je schopné zahubiť vajíčka a mladé slimáky bez ohľadu na teplo a vlhkosť. Výskyt drôtovcov je takisto do značnej miery obmedzený. Čo sa týka slimákov, prezimujú na vlhkých trvale zalesnených miestach a na jar sa vyberú za potravou. Počas vlhkého počasia sa slimáky kalamitne premnožia. Môžete ich likvidovať ručným zberom, my však odporúčame presne v tomto prípade využiť účinok dusíkatého vápna.
Ak však chcete znásobiť efekt, určite je nevyhnutné siahnuť po prípravkoch určených na likvidáciu slimákov. Treba však upozorniť, že aplikácia pred siatím alebo výsadbou musí byť 2 až 3 týždne.
Zdroj: PhotoJuli86
Na ozdravenie a prihnojenie môžete dusíkaté vápno využiť v skleníku i na okrasných záhonoch.
Aj málo stačí
Už pri dávke 30 g na štvorcový meter sa dosahujú pozitívne výsledky. Aplikácia sa vykonáva skoro ráno na vlhkú pôdu. Za suchého počasia sa účinok zlepšuje ľahkým zapracovaním do pôdy. Pri cielenom použití na slimačie vajíčka sa výskyt slimákov znížil až o 90 percent. Na mnohých pôdach, kde sa pravidelne pestujú kapustovité rastliny (kaleráb,karfiol, kapusta, kel, reďkovka a tak ďalej), sa im napriek dobrej starostlivosti nedarí. Vädnú, vyťahujú sa a na koreňoch sa vytvárajú uzlovité výbežky. Príčinou týchto príznakov je choroba nazývaná rakovina kapusty. Táto choroba pretrváva v pôde vo forme trvalých spór, ktoré sú pre hlúboviny trvalou infekciou. Na dosiahnutie dobrých pestovateľských výsledkov by sa 2 až 3 týždne pred výsadbou malo aplikovať 30 až 100 g dusíkatého vápna na štvorcový meter s dôkladným zapracovaním do povrchovej vrstvy pôdy. Dusíkaté vápno je vhodné aj na dezinfekciu pôdy na záhonoch, v skleníku a parenisku. Používa sa na jarné aj jesenné hnojenie, najneskôr 14 dní pred výsadbou ho treba zapraviť do vlhkej pôdy.
Miešanie s inými hnojivami
Plusy a mínusy
Každé za má aj svoje proti, preto sa dusíkaté vápno nemá aplikovať do piesočnatej pôdy a nesmie sa podobne ako iné dusíkaté hnojivá aplikovať na jeseň a v zime, ako uvádza aj nitrátová smernica EÚ. Takisto sa nemá aplikovať na jar a v jeseni pod rýchlenú zeleninu (reďkovka, šalát, kaleráb, reďkev), lebo sa v nej kumulujú nitráty. Neodporúča sa aplikovať pri strukovinách (hrach, fazuľa, bôb), lebo tie majú na koreňoch hľúzkotvorné baktérie, ktoré ich zásobujú dusíkom. Dusíkaté vápno škodí aj kyslomilným druhom a druhom neznášajúcim priame vápnenie. Nevhodné je použiť ho aj pri úžitkových a okrasných rastlinách (čučoriedka, jahoda, petržlen, mrkva, uhorka, gaštan jedlý, zemiaky, špargľa).
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.