Reklama

Einstein ju nenávidel! Toto sú najväčšie zaujímavosti o CVIKLE!

Ako pracovať s cviklou v kuchyni?

Zdroj: shutterstock

Reklama

Cviklu pozná snáď každý ale o týchto zaujímavostiach ste netušili!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Netradičné recepty, ako spracovať repu červenú
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Bola vo vesmíre

    V roku 1975 pri misii Sojuz-Apollo si ruskí a americkí kozmonauti pripravovali navzájom jedlo a namiesto vodky použili boršč pripravený z červenej repy.

    Zdroj: Shutterstock

    Zaraďte cviklu do jedálneho lístka

    Farbili sa ňou vlasy

    Najcharakteristickejším znakom pre červenú repu je jej krásna purpurová farba. Vďačí za ňu pigmentu, ktorý sa nazýva betacyanín. Od 16. storočia sa tiež využíva ako prírodné farbivo najmä na farbenie potravín a textílii. Využívala sa však napríklad aj na farbenie vlasov.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    cvikla

    Pôvodná vyhynula

    Ešte v dávnej minulosti sa z nej konzumovali len listy. Postupne sa vyvíjala, ale jej korene nevyzerali ako dnes. Boli tenké a dlhé ako mrkva a najskôr našli uplatnenie ako liečivo. Až v 16. storočí sa tvar repy začal meniť, tak ako ho poznáme dnes.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    cvikla - červená repa

    Náhrada portského

    Z červenej repy sa vyrába aj víno. Jeho farba bude krásna a keďže je repa sladká, aj výsledok bude mať sladšiu chuť. Práve pretoje alternatívou portského vína.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    cvikla

    Einsteinom nenávidená

    Albert Einstein bol známy tým, že sa verejne priznával k tomu, že repu skrátka nemá rád.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Fermentovaná zelenina

    Po opici

    Keďže šťava z červenej repy pomáha čistiť pečeň, pomáha zároveň aj znižovať príznaky opice. Po prehýrenej noci preto viete, čo treba robiť.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    cvikla - červená repa

    Jedli ste cesnak?

    Ak vám z úst cítiť cesnak, nič nie je stratené. Jesť surovú repu alebo piť repnú šťavu pomáha bojovať proti cesnakovému dychu.

    Zdroj: Shutterstock

    Maca verzus cvikla Prastará liečivá bylina pochádza z Peru a výťažky z jej hľuzy sa už veky využívajú predovšetkým pri problémoch s libidom a potenciou. Konkrétne v tomto prípade úradujú rastlinné steroly (maca je nimi nabitá), ktoré podporujú tvorbu mužského testosterónu aj ženského estrogénu. Niektorí odborníci však považujú toto zasahovanie do hladiny hormónov za rizikové. Ešteže pri našej červenej repe, ktorá je takisto známa svojimi afrodiziakálnymi účinkami, nič také nehrozí! Navyše, všetk

    Pri anémii

    Už v 16. storočí sa repa ordinovala ľuďom, ktorí boli bledí. Vtedy ešte netušili prečo, ale tento "liek" sa osvedčil. Repa totiž vďaka vysokému obsahu železa pomáha pri anémii.

    Zdroj: Profimedia.sk, Shutterstock

    Koreňová zelenina má pomerne slušnú výdrž. Ak ju pozberáte a uskladníte správne, bude vám robiť radosť celú zimu. Zameraj te sa na mrkvu, petržlen, paštrnák, zeler, cviklu, kvaku, reďkovku, čierny koreň a chren.

    Pre lepší výkon v športe

    Štúdie britských vedcov preukázali, že cvikla napomáha zlepšiť športový výkon. Doprajte si pohár jej šťavy pri cvičení či športových aktivitách.