Hlošiny (Elaeagnus) sú otužilé a na pestovanie nenáročné opadavé kry, veľmi odolné proti suchu i emisiám. Vďaka baktériám, vyskytujúcim sa v hľuzách na koreňoch, výdatne viažu vzdušný dusík, ktorý je zdrojom výživy pre okolité náročnejšie ovocné či okrasné druhy. Táto vlastnosť ich predurčuje aj na pestovanie v zdevastovaných a zničených pôdach, kde sa využívajú ako pionierske dreviny a tieto pôdy významne zúrodňujú. Pestovať ich môžete ako voľne rastúce kry alebo nižšie stromy. Rez je potrebný iba v prvých rokoch, keď sa buduje základ tvaru.

Hlošina úzkolistá (Elaeagnus angustifolia)
Známa je tiež pod ľudovým názvom česká oliva. Dorastá do výšky i šírky 7 až 8 m. Je to jediný domáci (európsky) druh. Stromy sú nenáročné na pôdu a bez problémov sa dožívajú až 100 rokov. Na pestovanie vyberte slnečné miesto, znesú však aj polotieň. Rastliny sú veľmi mrazuvzdorné, neprekáža im pokles teploty až na úroveň -45 °C. Kvitnú v júni drobnými voňavými samoopelivými kvetmi zelenožltej farby, ktoré s obľubou opeľujú včely. Plody, kôstkovice, možno zberať počas septembra a októbra. Dužina je veľmi suchá až práškovitá, sladkokyslej chuti, nie príliš chutná.
Vedeli ste, že…
- … zo sušených plodov sa vyrába múka, ktorá vonia po orechoch a využíva sa pri príprave polievok, kaší či perníkov? Takto sa plody spracúvajú najmä v krajinách južnej Európy a Orientu.
- …spracovať sa však dajú aj na kompóty, marmelády, želé či likéry.
- … plody obsahujú pomerne veľa bielkovín, fosforu a draslíka? V listoch sa tiež nachádza zaujímavé množstvo vitamínu C. Z liečivých aspektov je najvýznamnejší účinok pri tráviacich problémoch.
- … v ázijských krajinách sa plody destilujú? Výťažnosť alkoholu zo 100 kg je slušných 12 až 13 litrov.
- … kvety hlošiny sú využívané v kozmetike a drevo pri výrobe hudobných nástrojov?
Dostupné odrody:
- ‘Red King’: Vynikajúca odroda so sladkými plodmi dorastajúcimi do veľkosti asi 2,5 cm.
- ‘Velvet Touch’: Má výhonky takmer bez tŕňov.