Reklama

V MÁJI nenechajte zvíťaziť VOŠKY! Odborné rady, ako chrániť OVOCIE aj ZELENINU

Kolónie vošiek možno vidieť na spodnej strane listov. Vošky majú veľmi rýchly reprodukčný cyklus, počas vegetácie môžu mať v našich podmienkach až 13 generácií.

Zdroj: shutterstock

Reklama

V prírode to v máji už poriadne žije, kvety kvitnú, tráva sa zelená a záhrada očakáva usilovných pracantov, ktorí si od radosti nebudú vedieť vybrať, čo skôr vysadiť alebo vysiať. Len čo sa však v záhrade objavia prvé listy, prichádzajú aj škodce.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Zbavte sa VOŠIEK rýchlo a efektívne! 11 domácich postrekov, ktoré zaberú!

    Rada nášho odborníka:

    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Ing. Matej VAČKO, biologická ochrana rastlín

    Záhradkár pozná, že jar je v  plnom prúde nielen podľa teplého počasia, ale hlavne podľa náletu prebudených škodcov. Medzi prvé, ktoré si v záhradách všimnete, patria vošky. Tvoria početnú skupinu drobného hmyzu s mäkkým telom prispôsobeným na cicanie rastlinných štiav. Niektoré sa špecializujú iba na určité druhy rastlín, zatiaľ čo iné nie sú až také vyberavé. Napádajú široké spektrum rastlinných druhov vrátane ovocných a  okrasných stromov a  krov, zeleniny či okrasných rastlín. Vylučujú medovicu (hustú sladkú kvapalinu), ktorá pokrýva listy rastlín a obmedzuje prechod svetla. Medovica tiež priťahuje dobre známe mravce, ktoré s voškami žijú v symbióze. Zamorenie sa síce začína pomaly, no rastie exponenciálne, takže za krátky čas dokážu vošky napadnúť celú rastlinu a zničiť ju. Dobrá správa však je, že existujú účinné spôsoby, ako sa dá vošiek zbaviť.

    Namierené na listy

    Účinná látka prípravku NeemAzal T/S  preniká do listov a  je čiastočne systematicky distribuovaná v rastline, čím zastavuje požerovú aktivitu vošiek. V priebehu niekoľkých hodín po aplikácii prestávajú byť škodce aktívne. Larvy reagujú na aplikáciu prípravku inhibíciou požeru a vývoja, následne mortalitou. Kolónie škodcov sú ešte nejaký čas viditeľné, ale ich larvy sa už ďalej nevyvíjajú. Prípravok nesmie zasiahnuť okolité porasty, obzvlášť citlivé sú hrušky.

    Zdroj: shutterstock

    Kolónie škodcu možno vidieť na spodnej strane listov. Vošky majú veľmi rýchly reprodukčný cyklus, počas vegetácie môžu mať v našich podmienkach až 13 generácií.

    Bývajú pri koreňoch

    V okrasnej časti záhrady určite treba spozornieť pri pestovaní rododendronov, azaliek a vavrínov, ktoré napádajú nosániky. Poškodzujú listy nielen stromov a  krov, ale vo veľkej miere sa objavujú aj v črepníkoch na balkónoch a  terasách. Prednostne však ide najmä o rododendrony, azalky, bršleny, vavrínovce, vtáčie zoby, tisy a rôzne druhy trvaliek. Škodca nie je príliš vyberavý, preto nepohrdne ani begóniami, kaméliami, ibištekmi, cyklámenmi či jahodami. Veľmi často sa stáva, že si ho prinesiete v črepníku zo záhradníctva. Pred kúpou preto odporúčame dôkladne skontrolovať korene rastlín.
    Biologická ochrana: Treba ju vykonať, skôr než sa larvy premenia na chrobáky a  začnú sa rozmnožovať, teda do mája. Dôležité je zasiahnuť priamo oblasť koreňov pomocou parazitických hlístic z rodu Heterorhabditis (prípravok Nematop). Vnikajú do lariev a kukiel škodcu prostredníctvom tráviaceho alebo dýchacieho ústrojenstva. Napadnuté larvy do dvoch dní hynú a hlístice sa v nich ďalej rozmnožujú. Jedna samička vyprodukuje približne 1 500 vajíčok, z  ktorých sa liahnu ďalšie larvy vyhľadávajúce nového hostiteľa. Takto je zaistená ochrana proti nosánikom až na šesť týždňov.

    Zdroj: shutterstock

    Proti dospelým nosánikom použite prírodný prípravok NeemAzal, ktorý obsahuje extrakt zo semien stromu Antelaea azadirachta.

    Vylietavajú z pôdy

    Vrtivka čerešňová je muška, ktorej larvy posledné roky výrazne redukujú úrodu čerešní a višní v záhradách a sadoch. Prezimuje v štádiu kukly v pôde, kde strávi až deväť mesiacov. Liahnutie dospelých jedincov prebieha v máji a júni. Larvy vyhrýzajú v dužine chodbičky smerom ku kôstke. Plody v mieste napadnutia mäknú, hnednú a zahnívajú.
    Biologická ochrana: V malých záhradách a  pri malom počte stromov sa dajú úspešne použiť žlté lepové dosky. Žiarivá žltá farby láka imága. Keďže vrtivky nalietavajú na dosky predovšetkým zo spodnej strany, pred vyvesením ich ohnite do tvaru valca. Odchytom imága ešte pred nakladením vajíčok do plodov môžete výrazne znížiť červivosť plodov. Pri ochrane výrazne pomôže aj včasná aplikácia parazitických háďatiek do pôdy pod stromy. Háďatká rodu Steinernema carpocapsaeSteinernema feltiae v prípravku Nemacare môžete aplikovať zálievkou alebo postrekom. Aktívne vyhľadávajú larvy hostiteľských druhov škodcov, napádajú a  parazitujú na nich. Infikované larvy do štyroch dní po parazitácii hynú a prebieha v nich vývoj ďalšej generácie. Približne po dvoch týždňoch si namnožené háďatká hľadajú nového hostiteľa.

    Zdroj: shutterstock

    Plody v mieste napadnutia mäknú a hnednú, vo väčšine prípadov sú zároveň infikované rôznymi skupinami patogénov a prejav poškodenia sa znásobuje.

    Aplikácia prípravku

    Prípravok Nemacare je najúčinnejší pri teplote pôdy od 15 °C do 25 °C a na navlhčenom povrchu. Po aplikácii pôdu opäť zalejte alebo postriekajte tak, aby sa háďatká z listov splavili do pôdy. Pôdu je potrebné udržiavať vlhkú počas 3 až 4 týždňov. Aplikácia je možná zálievkou a postrekom.

    Prospieva jej dážď

    Najvýznamnejším hubovým ochorením cibule je pleseň cibuľová, ktorej pôvodcom je huba Perenospora destructor. Prvé symptómy sa objavujú v  druhej polovici mája na starších listoch v  podobe eliptických sivohnedých alebo žltkastých škvŕn. Škvrny sa postupne zväčšujú a farbu menia na svetlohnedú, neskôr blednú, žltnú usychajú. Priaznivé podmienky pre vývoj choroby predstavuje daždivé počasie a teplota pod 22 °C.
    Biologická ochrana: Prípravok Altela aplikujte do porastov cibule v rastovej fáze, keď listová ružica alebo hlavná stonka dosiahla už polovicu z  očakávanej veľkosti. Z preventívnych opatrení je vhodné pestovať cibuľu na vzdušných a slnečných stanovištiach, kde je dostatočné prúdenie vzduchu, a taktiež nepestovať cibuľu v hustom spone.

    Zdroj: shutterstock

    S prvými príznakmi plesne cibuľovej sa stretnete na konci mája, preto aj prvý postrek urobte v tomto období a za daždivého počasia ho niekoľkokrát 2-týždňových intervaloch zopakujte. Prípravky striedajte a do postrekovej kvapaliny pridajte zmáčadlo.