Mierne zimy rastlinám neprospievajú! Chýba sneh aj silné mrazy, varuje klimatológ z SHMÚ
9. 2. 2025, 18:00

Zdroj: redakcia Záhradkár
Posúdenie vplyvu klímy na produkciu ovocia by malo umožniť predvídať zmeny vo výnose a v umiestnení regiónov vhodných na pestovanie ovocia.
Zdroj: Marcela ŠIŠOLÁKOVÁ
Zdroj: Marcela ŠIŠOLÁKOVÁ
Zdroj: Marcela Šišoláková
Galéria k článku

Teplota vzduchu
Klimatická zmena ovplyvňuje, popri iných meteorologických prvkoch, aj charakteristiky teploty vzduchu. Dôsledky tohto pôsobenia sú neodškriepiteľné a prejavujú sa nápadnejšie, ako je to v prípade niektorých ďalších meteorologických prvkov a ich charakteristík. Zaujímavé je sledovať, či sa vzostupné trendy maximálnej a minimálnej teploty vzduchu môžu odlišovať. Majú rovnakú tendenciu, rastú, ale už skúsenosti z reálneho života naznačujú, že intenzita rastu a priestor, kam až môžu hodnoty maximálnej a minimálnej teploty vzduchu v budúcnosti rásť, nie sú rovnaké.
Zdroj: shutterstock
Mierne zimy urýchľujú vývoj vegetácie a táto môže byť potom viac poškodená jarnými mrazmi.
Neprítomnosť snehu
V zime budú predpoklady na rast minimálnej teploty vzduchu v budúcnosti priaznivejšie ako v ostatných ročných obdobiach. Pokles minimálnej teploty vzduchu ovplyvňuje v zimnej sezóne prítomnosť, respektíve neprítomnosť snehovej pokrývky na zemskom povrchu. Pretože stabilita snehovej pokrývky je v posledných rokoch stále horšia, často sa stáva, že aj keď prenikne do nášho priestoru studený vzduch, nad zemským povrchom bez snehovej pokrývky nemá dobré podmienky na ochladzovanie. To je príčina, prečo sa teraz vyskytuje výrazne menej silných mrazov. Tento stav sa začal prejavovať v poslednej dekáde 20. storočia. Takže napríklad v Piešťanoch klesla minimálna teplota vzduchu nižšie ako na mínus 20 °C od roku 1988 iba päťkrát. Ale v období od roku 1951 do roku 1987 tam takýto pokles teploty vzduchu bol zaregistrovaný 28-krát. Pričom dĺžka porovnávaných období je veľmi podobná, 36 a 37 rokov.
Zdroj: shutterstock
Drevo je lepšie prispôsobené na zvládnutie mrazov ako kvety. Bunky, ktoré ho tvoria, sa na príchod nízkych teplôt musia pripraviť.
Slabé zimy
Môžeme konštatovať, že vo všeobecnosti u nás klesá počet dní s mrazom a určité posuny sú aj v začiatku a konci sezóny ich výskytu. Takže v tomto zmysle majú rastliny k dispozícii komfortnejšie prostredie. Ale problémom môže byť akýsi nesystémový výskyt mrazov a ich režim počas sezóny ich výskytu. V minulosti bol režim výskytu mrazov jednoznačnejší. Teraz sa stáva, že v čase vrcholenia zimy (január) môže v niektorých regiónoch Slovenska byť menej dní s mrazom ako na konci zimy, respektíve na začiatku jari. Mierne zimy urýchľujú vývoj vegetácie a táto môže byť potom viac poškodená jarnými mrazmi.
Zdroj: shutterstock
V prípade, že sa kvet otvorí, rozkvitne, jeho rozmnožovacie orgány už nie sú schopné mrazivý stres zvládnuť.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.