Reklama

Mrkva nesmie chýbať v žiadnej záhrade! Máme pre vás TIPY na bohatú a zdravú úrodu

Mrkva je jedna z mála zelenín, ktorá je výživnejšia varená ako surová.

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Deň je biely, noc je čierna a mrkva je oranžová, ale vždy taká nebola. Pôvodne bola fialová, neskôr žltá, potom červená a plané druhy rastúce v Stredomorí sú biele. Časy sa však menia a farebná mrkva sa opäť derie do popredia.

Až v 17. storočí sa v Holandsku objavila oranžová mrkva, odkiaľ sa rozšírila do celého sveta. Oranžové odrody vďaka obsahu betakaroténu a výbornej chuti veľmi rýchlo vytlačili ostatné formy. V Európe a v Amerike sa iná ako oranžová mrkva nepestovala.

Čína a Japonsko si stále udržujú obľubu žltých a červených mrkiev, na trhoch na Strednom východe nájdete bežne mrkvu fialovú.

Zdravie sa ukrýva vo farbách

Oranžová mrkva sa stala jednou z najbežnejších, ale aj najpopulárnejších zelenín v západnom svete. Je cenená hlavne pre obsah betakaroténu a provitamínu A. Okrem toho je bohatým zdrojom vitamínu B, C a E, ľahko prijateľného vápnika, pektínov a vlákniny.

Zdroj: shutterstock.com

Na trhu je bohatá ponuka odrôd, ktoré sú pestré farbou, tvarom aj termínmi sejby.

Farebné odrody, ktoré sa začínajú znova rozširovať, sa od oranžovej líšia hlavne obsahom rastlinných pigmentov. Väčšina týchto látok, rovnako ako betakarotén, sú antioxidanty, ktoré pomáhajú kontrolovať a odstraňovať voľné radikály z nášho organizmu.

  • Žltá mrkva

Obsahuje xantofyly, farbivá blízke karotenoidom. Zlepšuje funkciu zraku a znižujú riziko niektorých foriem rakoviny.

Vyskúšať môžete napríklad odrodu Yellowstone.

  • Fialová mrkva

Vďačí za svoju farbu antokyánom, silným antioxidantom, lapačom voľných radikálov v krvi, ktoré bránia zanášaniu ciev, čím pomáhajú v prevencii infarktu.

Vyskúšať môžete odrodu Purple Elite F1.

  • Biela mrkva

Je na farbivá najchudobnejšia, ale je sladká a chutná. Vyskúšať môžete napríklad odrodu Snow Man F1.

  • Červená mrkva

Obsahuje lykopén, farbivo prítomné v rajčiakoch alebo dyni červenej. Prispieva k prevencii srdcových chorôb a niektorých nádorov.

TIP

Pre úrodu farebnej mrkvy si môžete zaobstarať semienka Rainbow F1. Je to mix farebných odrôd mrkvy.

Zdroj: Instagram@uglyproduceisbeautiful

Pre úrodu farebnej mrkvy si môžete zaobstarať semienka Rainbow F1. Je to mix farebných odrôd mrkvy.

Mrkva je jedna z mála zelenín, ktorá je výživnejšia varená ako surová. Silné bunkové steny koreňov totiž neumožnia telu využiť zo surovej viac ako 25 % dostupného betakaroténu. Po uvarení a servírovaní s jedlom, ktoré obsahuje tuk, je naše telo schopné premeniť až 50 % betakaroténu na vitamín A.

Zdroj: profimedia.sk

Najčastejšie sa vysieva už v marci.

Aj obsah antioxidantov v tepelne upravenaj mrkve je stabilizovaný a nedochádza k ich rozkladu. Prijateľnú formu betakarotému ponúka telu aj mrkvový džús.

Rady, ako získať lepšiu úrodu

Sýtejšiu farbu mrkvy podporí, ak ju budete pestovať v ľahkých piesočnatých pôdach s vyšším obsahom humusu. Ťažké a vápenaté pôdy a nadbytok vlahy znižujú intenzitu vyfarbenia.

Mrkva zo skorej sejby má v posledných rokoch problém s vŕtavkou mrkvovou (Psila rosae). Je to „mucha“ dlhá okolo 5 mm. Má hnedú hlavu a žlté nohy, hruď a zadoček sú čierne. Larvy vyhlodávajú v koreňoch nepravidelné chodbičky. Ak vysejete karotky koncom mája, nebudete mať problém s červivosťou koreňov. Dospelé jedince tohto škodcu totiž lietajú a kladú vajíčka najneskôr do polovice mája.

V ťažších pôdach býva problém s nežiaducim rozkonárovaním a deformovaním koreňov mrkvy. Stačí, keď sa koreňová špička dostane na nepriepustné podložie alebo do pôdnej vrstvy s nedostatkom kyslíka. Na získanie kvalitných koreňov v takýchto podmienkach sa odporúča pestovanie na hrobliach. Pripravte si ich široké 50 – 60 cm, s rovnou hornou časťou. Vysejte do nich dva alebo tri riadky mrkvy vo vzdialenosti 2,5 – 3 cm. Mrkva bude mať krajšie a vyrovnané korene a výrazne ľahšie sa bude zberať.

Čítajte tiež: