Muchovník, meruzalka aj mišpuľa! Pestujte menej známe ovocné druhy!
15. 11. 2023, 20:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:40)

Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/545568942373280618/
Ak máte pocit, že si tieto názvy vymýšľame, nie je to tak! Týmto menej známym druhom sa darí aj u nás.

Kľukva
Známa skôr ako brusnica veľkoplodá miluje kyslú pôdu, dostatok vody a slnečné stanovište. Darí sa jej aj v tieni, ale práve slnko zabezpečí bohatú úrodu. Odporúča sa jarná výsadba a prvú úrodu budete mať už po dvoch až troch rokoch. Jej plody pôsobia protizápalovo, upokojujúco a prečisťujúco.

Zdroj: Plat4MBooks/Youtube
Mišpuľa
Smiešny názov ovocia, ktoré patrí do rodu hloh. Kedysi bola u nás veľmi rozšírená a dnes sa považuje takmer za zabudnutú rastlinu. Plody sú najlepšie po premrznutí, majú hruškovitú chuť a sú veľmi zdravé. Pestuje sa aj v okrasných záhradách.
Pawpaw
Nazýva sa asimína trojlaločná. Tropické ovocie z mrazuvzdornej rastliny a zároveň dekoratívnej plodí na jeseň veľké plody. Tvarom pripomínajú banány, preto sa tejto rastline hovorí aj banánovník severu. Žltooranžová dužina má veľké čiernohnedé semená. Chuť pawpaw pripomína chuť medzi broskyňou a banánom, konzistenciou je však ako puding.
Zdroj: Shutterstock
Nakoľko kustovnica kmienik prirodzene netvorí, je nutné ho vytvoriť týmto spôsobom.
Kustovnica
U nás možno známejšia ako goji. Aj keď majú mnohí pocit, že ide o exotickú plodinu, jej pestovanie je veľmi jednoduché. Vyhovuje jej plné slnko a akurát potrebuje priestor. Inak je mrazuvzdorná.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
zemolez kamčatský
Zemolez
Drevina s modrými a veľmi zdravými plodmi. Tie sa zberajú postupne počas dozrievania. Je možné ich zavárať, sušiť, mraziť alebo pripraviť si z nich chutný lekvár. Je odolný voči chorobám aj škodcom. Dozrieva v druhej polovici mája, ešte pred jahodami.
Zdroj: shutterstock
Ideálnym podpníkom stromčekových tvarov ríbezlí a egrešov je ríbezľa zlatá, nazývaná aj meruzalka.
Meruzalka
Využíva sa ako podpník a je známa aj ako ríbezľa zlatá. Vonia ako čierne ríbezle a vďaka svojim vzhľadným kvetom je vhodná aj do okrasnej záhrady. Obľubujú ju včely. Je to severský druh, preto dokáže odolať aj drsnejším podmienkam.
Zdroj: Canva
Plody zvyčajne dozrievajú v období júna až júla.
Muchovník
Nenáročný na pôdu, odolný voči nízkym teplotám a tolerujúci aj sucho. Vyhovuje mu slnko aj polotieň – muchovníku sa skrátka darí všade! Jeho plody dozrievajú v júni a júli, pripomínajú vzhľadom čučoriedky. Sú bohaté na vitamíny A, B a C. Rodiť začína v druhom až štvrtom roku.