Reklama

TABUĽKA | Čo s čím sadiť? Rastlinám sa darí, keď majú dobrých susedov na hriadke

Pestovanie zeleniny na základe alelopatie sa oplatí. Ich vzájomné vzťahy sú pozorovateľné aj na malých plochách, vo vyvýšených záhonoch i v nádobách. Stavte pritom na zmiešané/polykultúrne spoločenstvá.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Ing. Marcela Šišoláková

Marcela Šišoláková

Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár

Koncom zimných mesiacov je každý záhradkár netrpezlivý, rozširuje svoju zbierku osív a teší sa, ako prvé teplé lúče spustia zeleninársku sezónu. Čo však v prípade, že je priestor na hriadky menší, než by ste potrebovali? Riešením sú zmiešané kultúry rastlín.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Najefektívnejšie KOMBINÁCIE rastlín na zeleninovej HRIADKE
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Ak je vaša záhrada menších rozmerov a napriek tomu chcete čo najefektívnejšie pestovať viac druhov zeleniny s ohľadom na množstvo živín v pôde, zvoľte práve polykultúrne spoločenstvá.

    Dôležité striedanie

    Vyváženou skladbou rastlín a postupným výsevom, respektíve výsadbou jednotlivých druhov, zachováte v pôde dostatok živín. Rastlinní susedia sa budú vzájomne chrániť pred škodcami a pestrým druhovým zložením zároveň zabránite výskytu chorôb typických pre monokultúrne výsadby. Veľkou výhodou zmiešanej kultúry je lepšie využitie pestovateľskej plochy. Plytko koreniace rastliny saďte vedľa hlboko koreniacich, skoré odrody vedľa neskorých odrôd, vysoké rastliny vedľa nízkych.

    Doplňte živiny

    Dôležitou pauzou v intenzívnom pestovaní zeleniny je výsev rastlín určených na zelené hnojenie (horčica, facélia, repka, hrach, ďatelina, pohánka) v období napríklad medzi letným zberom úrody a následným jarným výsevom. Pôda si oddýchne, organická hmota jej dodá potrebné živiny a zlepší jej kvalitu.

    Zdroj: Shutterstock

    Základným pravidlom úspechu je nenechať záhony počas roka prázdne. Výnimkou nie je ani zima, keď je na hriadke prezimujúca zelenina.

    Inšpirácia v permakultúre

    Zaujímavé inšpirácie v tejto oblasti ponúka aj permakultúra, ktorá sa zaoberá okrem iného ekologickým pestovaním a vytváraním udržateľných systémov. Medzi základné úlohy permakultúry patrí ochrana pôdy, šetrné zaobchádzanie s vodou, používanie vhodných a primeraných technologických a pestovateľských postupov. Stačí, ak si všimnete krajinu. Príroda nevysádza monokultúry. V prirodzenom prostredí žijú rastliny obývajúce konkrétny priestor v symbióze. Rešpektujú nároky svojich susedov na vodu, teplotu, svetlo, teplo, živiny. Podľa tohto princípu vytvoríte fungujúce spoločenstvá aj na zeleninových hriadkach. Vnímavý záhradkár pozná, ktorým rastlinám sa v záhrade darí. Zeleninu vhodne dopĺňa bylinkami, letničkami, vytvára tak pestrý a odolný ekosystém. Aksamietnica odpudzuje vošky, chráni kapustu pred mlynárikom, zemiaky pred drôtovcami, cibuľu pred háďatkami. Nechtík medzi zemiakmi a jahodami odpudzuje háďatká. Mäta nevonia skočkám a levanduľu nemajú v obľube mravce.

    4 pravidlá výberu vhodných susedov

    1.  Rastliny pestované kvôli zberu koreňa sa väčšinou dobre znášajú s rastlinami pestovanými na využitie ich nadzemných častí.
    2. Rastliny z rovnakej čeľade majú veľmi podobné nároky na živiny a trpia rovnakými chorobami. Preto ich radšej nekombinujte na jednej hriadke.
    3. Vynikajúcou ochranou proti škodcom je výsadba aromatických rastlín spolu so zeleninou. Niektoré byliny zlepšujú vôňu a chuť svojich susedov.
    4. Vždy berte ohľad na nároky na vlahu, svetlo a úrodnosť pôdy. Rastliny s podobnými potrebami dobre prosperujú na spoločnej hriadke.

    Výnimky potvrdzujú pravidlo

    Typickým príkladom je odporúčanie spoločného výsevu mrkvy a cibule. Mrkva síce ochraňuje cibuľu pred kvetárkou cibuľovou, ktorej larvy znehodnocujú listy i samotné cibule, v čase svojej zrelosti má však rada sucho. Naopak, mrkva v tom období potrebuje výdatnú zálievku. Riešením je vysiať do stredu hriadky dva rady mrvy a po okrajoch nechať cibuľu. Voda sa tak pri zálievke medzi riadky mrkvy dostane primárne k mrkve a cibuľa ostane suchá.

    Riaďte sa sedliackym rozumom

    Samozrejme, odporúčania týkajúce sa (ne)znášanlivosti rastlín nie sú striktné a jednoznačné. Poznatky z tejto oblasti sú získané predovšetkým dlhoročnými skúsenosťami pestovateľov. Vzťahy medzi rastlinami môžu byť pozitívne, negatívne, ale i neutrálne. V rôznych tabuľkách sa stretnete aj s nezrovnalosťami, pretože nie je v silách a kapacitách človeka obsiahnuť všetky prírodné zákonitosti. Navyše nič v prírode nie je nemenné. Dôležité je urobiť si pozorovaním a pokusmi vlastný systém, ktorý bude ušitý na mieru pre vašu záhradu.

    Dobré susedské vzťahy

    rajčiakfazuľa, petržlen, šalát, mrkva
    zelerkarfiol, kapusta, paprika, hrach, fazuľa, šalát, pór, špenát, rajčiak, uhorky
    mrkvapór, cesnak, kôpor, čínska kapusta, reďkovka, mangold, cibuľa
    šalátreďkovka, uhorky, fazuľa, kôpor, hrach, jahody, kapusta, kaleráb, rajčiak, kukurica, uhorky
    zemiakykaleráb, špenát, chren, fazuľa, kôpor
    cesnakjahody, uhorky, červená repa, rajčiak, mrkva
    tekvicakukurica
    petržlenjahody, uhorky, rajčiak
    špenátjahody, zemiaky, kapusta, rajčiak

    Týmto kombináciám sa vyhnite

    cibuľafazuľa, kapusta, kel
    petržlenšalát hlávkový
    rajčiakyrepa červená, hrach
    fazuľahrach, cesnak, cibuľa

    Ako vytvoriť zmiešané kultúry? Čítajte na nasledujúcej strane >>>

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Marcela Šišoláková

    Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár
    Som vyštudovaná záhradná architektka obľubujúca kvitnúce, jedlé a prírodné záhrady. Svojimi skúsenosťami a najmä činmi sa snažím zveľaďovať svoje okolie, edukovať nielen mládež a šíriť skúsenosti a rady renomovaných odborníkov.