Reklama

Na toto nezabudnite! 8 rád na marec do ZELENINOVEJ ZÁHRADY

Hneď niekoľko povinností čaká na záhradkára v marci.

Zdroj: shutterstock

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Pripravte sa na úspešnú sezónu! Máme pre vás užitočné tipy do zeleninovej záhrady na marec.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Najzdravšia zelenina podľa vedcov! Žeruchu dopestuje každý

    1. Upracte záhony po zime

    Využite pekné počasie a postupne sa postarajte o záhony. Odstráňte burinu, vyčistite ich od nečistôt a prekyprite pôdu, aby mala lepší prístup vzduchu a vody.

    2. Pripravujte hriadky

    Hriadkam prospeje prihnojenie kvalitným kompostom alebo organickými hnojivami, aby mala zelenina dostatok živín na rast.

    3. Chystajte priesady

    Chystajte priesady rôznych druhov zeleniny, na ktoré je už čas. Začnite s predpestovaním hlúbovín, ako je kapusta, kel či karfiol, ktoré potrebujú dostatočný čas na rast pred presadením do záhona.
    Pokračujte v starostlivosti o priesady, ktoré už pestujete. Doprajte im dostatok svetla a primeranú závlahu, aby boli silné a zdravé.

    Zdroj: shutterstock

    Rastúce priesady polievajte opatrne, ideálne 2- až 3-krát za týždeň. Paprika nemá rada premokrenie.

    4. Vysádzajte

    Nezabudnite vysadiť jarný cesnak, cibuľu sadzačku, pór či naklíčené zemiaky. Pred výsadbou skontrolujte kvalitu sadby a zabezpečte im vhodné pestovateľské podmienky.

    5. Vysievajte

    Ak to počasie dovolí, tak začiatkom marca môžete vysievať skorý hrach aj reďkovku. Taktiež je čas na skorý kel, mrkvu, čierny koreň, paštrnák, okrúlicu, špenát, kôpor či petržlen. Pôdu pred výsadbou vhodne pripravte a zabezpečte dostatočnú vlhkosť.

    Zdroj: Shutterstock

    Reďkovka vám výborne spestrí jarný jedálny lístok.

    6. Pripravte osevný plán

    Ak ste si ešte nepripravili osevný plán, teraz je na to ideálny čas. Myslite na striedanie plodín a vzájomné vzťahy rastlín na hriadkach, ktoré môžu byť prospešné alebo naopak škodlivé.

    7. Postarajte sa o bylinky

    Postarajte sa o bylinky, ktoré prezimovali na hriadkach. Odstráňte suché a poškodené časti rastlín, aby ste podporili ich zdravý rast a tvorbu nových lístkov.

    Zdroj: shutterstock

    Bylinkám doprajte pozornosť.

    8. Pripravte sa na sezónu

    Vhodné je pripraviť si aj záhradné náradie. Očistite ho od nečistôt, naostríte potrebné nástroje a v prípade potreby opravte poškodené pomôcky, aby ste boli na sezónu pripravení. Taktiež môžete pripraviť sudy na zachytávanie dažďovej vody. Vhodné obdobie je aj na založenie kompostu.

    Zdroj: shutterstock

    Buďte pripravený na novú sezónu.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.