Nádchovník, angínovník a migrénovník. Prečo sú to najväčší pomocníci?
23. 8. 2023, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: profimedia.sk
Traja bylinkoví mušketieri

Nádchovník
Kubánske oregano, grécky eukalyptus, mexický eukalyptus, španielsky tymian či jednoducho nádchovník (Plectranthus amboinicus). Všetky tieto pomenovania sa vyznačujú pre označenie nenáročnej zelenej rastlinky.
Už jeho označenie napovedá, že ho oceníte pri prechladnutí. Je to vďaka vonným siliciam, ktoré obsahuje. Ak teda budete cítiť, že na vás niečo lezie či vás trápi nádcha, tak stačí, že pár lístkov popučíte v ruke a takto sa nadýchate ich vône. Vôňa pomôže uvoľniť nosné dutiny.
Nádchovník má aj ďalšie použitie. Ak ho postavíte v lete do okna, odpudí komáre a muchy.
Okrem priaznivých účinkov na dýchacie cesty, pomáha nádchovník vo forme čaju aj pri bolestiach hlavy, astme, znižuje vysoký tlak, je prospešný pre trávenie a tiež sa odvar z neho využíva na urýchlenie hojenia drobných rán či popálenín.
Rovnako ho oceníte aj pri varení. Využiť ho môžete pri príprave pečeného mäsa, zverine, polievok či šalátov.
Angínovník
Domovom leopardovky čínskej (Belamcanda chinensis) je práve Čína, India či Japonsko. Do Európy sa však dostala už v období stredoveku.
Angínovník je výborným liečivým pomocníkom pri ochoreniach dýchacích ciest. Na liečebné účely z nej používame listy a podzemok. Mladé listy obsahujú glykozidy, ktoré majú výborné dezinfekčné účinky pre sliznicu. Rastlina taktiež pomáha rozpúšťať hlieny, prinavrátiť stratený hlas a taktiež pri bolesti v krku.
Keď vás bude bolieť hrdlo môžete si odstrihnúť kúsok špičky listu a ten chvíľku požuť. Určite pocítite štipľavú chuť, ktorá jemne znecitlivie boľavé hrdlo a ústnu dutinu.
Rastlinu na liečebné účely však treba používať veľmi opatrne, pretože vo väčších či častejších dávkach môže byť toxická. Najlepšie a najbezpečnejšie sa je pred jej používaním poradiť s lekárnikom.
Zdroj: Shutterstock
Migrénovník (Iboza species)
Migrénovník
Migrénovník (Iboza species, Tetradenia riparia) pochádza z južnej Afriky. Práve preto má rád slnečné miesta. U nás sa pestuje ako izbová rastlina, ktorá má aj vysokú estetickú hodnotu. Pozor si dajte na premokrenie pôdy, migrénovník radšej zabudnite poliať ako by ste ho mali preliať. Doprajte mu priepustnú pôdu určenú na pestovanie izbových rastlín.
Táto liečivá rastlina s výnimočnými vlastnosťami. Už jej názov napovedá, že táto bylinka pomáha pri bolestiach hlavy, migrénach ale aj proti chrípke, respiračným a žalúdočným ochoreniam. Vôňa migrénovníku pripomína mätu a ruže. Je známy aj svojimi protiplesňovými a antibakteriálnymi účinkami. V Afrike ho používajú aj na podporu imunity.