NÁDCHOVNÍK pozná každý, ale počuli ste už o zázračnom ANGÍNOVNÍKU?
16. 8. 2022, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:36)

Zdroj: profimedia.sk
Leopardovka čínska (Belamcanda chinensis), ktorá je známa ako angínovník, si vyslúžila prezývku vďaka svojim skvelým dezinfekčným účinkom na hrdlo a ústnu dutinu.

Domovom leopardovky čínskej je Čína, India či Japonsko. Do Európy sa však dostala už v období stredoveku. Táto trvalka sa pestuje pre svoje liečivé účinky, ale taktiež aj ako okrasná rastlina, pretože ponúka zaujímavé oranžové kvety s tmavšími škvrnami. Kvetmi môže pripomínať kosatce, pretože patrí do čeľade kosatcovitých.
Rastlinka dorastá do výšky až 1,2 m. Má žltozelené kopijovité listy a zaujímavé kvety ponúkne vždy začiatkom leta. Kvitnúť obvykle zvládne až do septembra a s každým rokom ponúkne čoraz viac kvetov.
Pestovanie
Angínovník nie je náročný na pestovanie. Môžete ho pestovať v záhrade, kde ho však treba chrániť pred mrazom. Vyhovuje mu výživný a dobre priepustný substrát. Pozor však treba dať na premokrenie pôdy, ktoré nemá rád. Taktiež pre neho zvoľte slnečné stanovište či polotieň.
Taktiež ho však môžete pestovať aj v črepníku. Doma pre neho nájdite miesto na slnečnom parapete a na zimu ho presťahujte do chladnej miestnosti, kde pri obmedzenej zálievke v poriadku prezimuje.
Zdroj: Profimedia
Angínovník čínsky
Rozmnožovanie
Rastlinky anginovníka môžete získať zo semienok, ktoré je vhodné vysiať už v marci. Taktiež sa dajú nové rastliny získať delením koreňov.
Pre zdravie a proti angíne
Angínovník je výborným liečivým pomocníkom pri ochoreniach dýchacích ciest. Na liečebné účely z nej používame listy a podzemok. Mladé listy obsahujú glykozidy, ktoré majú výborné dezinfekčné účinky pre sliznicu. Rastlina taktiež pomáha rozpúšťať hlieny, prinavrátiť stratený hlas a taktiež pri bolesti v krku.
Rastlinu na liečebné účely však treba používať veľmi opatrne, pretože vo väčších či častejších dávkach môže byť toxická. Najlepšie a najbezpečnejšie sa je pred jej používaním poradiť sa s lekárnikom.
Zdroj: Alena R., čitateľka
Dovoľte mi pochváliť sa vám s mojou leopardovkou čínskou známou ako angínovník, ktorú mám v záhrade už druhý rok a ako vidíte, je nádherná.