Reklama

Využite silu NÁDCHOVNÍKA! 9 jednoduchých tipov pre zdravie

Úžasná bylinka, ktorá pomáha pri nádche, kašli a prechladnutí.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Skvelé tipy pre zdravie! Spoznajte silu nádchovníka a využite ju pre svoje zdravie. Máme pre vás užitočné tipy a jednoduché recepty.

1. Sprej z nádchovníka

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Účinný SPREJ Z NÁDCHOVNÍKA! Príprava JEDNODUCHÁ a účinky úžasné

    2. Čaj

    Zopár listov nádchovníka, zalejte horúcou vodou a nechaj lúhovať 10-15 minút. Môžete pridať med a citrón podľa chuti. Čaj pomáha pri kašli a nádche.

    Zdroj: Shutterstock

    Nenáročná kvetinka sa dá žuvať ako žuvačka, alebo si ju môžete dať do vreckovky a inhalovať.

    3. Kúpeľ s nádchovníkom

    Silný výluh z nádchovníkových listov môžete pridať aj do kúpeľa. Takýto kúpeľ výborne uvoľní dýchacie cesty a vy ho určite oceníte pri prechladnutí.

    4. Inhalácia

    Postačí, ak do misky s horúcou vodou pridáte natrhané čerstvé lístky nádchovníka a vdychujete paru pod hrubším uterákom. Vôňa pomôže uvoľniť nosné dutiny a prispeje k rýchlejšiemu zotaveniu.

    Zdroj: shutterstock

    Kubánske oregano, grécky eukalyptus, mexický eukalyptus, španielsky tymian či jednoducho nádchovník – všetky tieto pomenovania sa používajú na označenie nenáročnej zelenej rastlinky.

    5. Olej

    Nádchovník môžete naložiť do olivového oleja a nechať macerovať 3 až 4 týždne. Následne ho preceďte a olej môžete používať na natieranie hrude pri ochoreniach dýchacích ciest alebo pod nos na uvoľnenie dýchacích ciest pri nádche.

    6. Tinktúra

    Čerstvé lístky z nádchovníka (cca 15 kusov) narežte na menšie kúsky. Vložte ich do čistého zaváracieho pohára a zalejte 2 dl alkoholu. Pohár zatvorte a umiestnite na tmavé miesto. Každý deň pohárom potraste, aby sa obsah dobre premiešal. Taktiež nezabudnite obsah pravidelne kontrolovať. Listy nesmú hnednúť; ak sa tak stane, vyhoďte ich.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Účinky nádchovníka oceníte pri prechladnutí, chrípke i angíne.

    7. Sirup z nádchovníka

    Potrebujete: cca 40 lístkov nádchovníka, 1 väčší citrón, 1 kg cukru, vodu

    Do hrnca dajte lístky a zasypte ich cukrom. Citrón nakrájajte na kolieska a tiež pridajte do hrnca. Zalejte vodou tak, aby hladina bola asi pol centimetra nad cukrom. Nechajte odstáť jeden deň.
    Následne varte a občas premiešajte až kým sirup nadobudne medovú farbu a konzistenciu. Po uvarení preceďte cez sitko a ešte horúci sirup naplňte do fliaš. Dôkladne uzatvorte. Používajte do čaju pri prechladnutí a chrípke. 

    Zdroj: Shutterstock

    Sirup uľaví pri nádchce.

    8. Sirup za studena

    Potrebujete: listy nádchovníka (podľa veľkosti nádoby), cukor, limetku alebo pomaranč, citrónovú šťavu.

    Na tento sirup si budete musieť počkať o niečo dlhšie, ale jeho príprava je veľmi jednoduchá. Stačí, ak listy nádchovníka opláchnete vo vode a nakrájate na menšie kúsky, aby sa uvoľnila šťava. Rovnako dôkladne opláchnite a umyte aj limetku alebo pomaranč. Nakrájajte ich na tenké plátky a odstráňte prípadné kôstky.

    Pripravte zavárací pohár a do neho vrstvite listy nádchovníka. Pridajte cukor, ktorý pokvapkáte citrónovou šťavou, a naň poukladajte plátky citrusov. Opäť pridajte vrstvu nádchovníka. Pokračujte takto, až kým nebude nádoba plná. Nakoniec obsah dobre utlačte a pohár uzatvorte. Položte ho na svetlé miesto, najlepšie na okenný parapet. Počas nasledujúcich približne 20 dní sa bude cukor rozpúšťať. Nádobu môžete občas pretrepať. Potom sirup preceďte cez plátno alebo sitko a skladujte ho v chladničke.

    Zdroj: Shutterstock

    Sirup z nádchovníka si vyrobíte, keď ho budete vrstviť s cukrom a citrónom a necháte dva dni postáť na slnečnom parapete. Pre zlepšenie chuti môžete pridať aj skorocel.

    9. Masť z nádchovníka

    Potrebujete: 30 lístkov nádchovníka, 200 g kokosového oleja alebo nesolenú bravčovú masť
    Príprava je veľmi jednoduchá. Do rajnice na sporáku dajte rozpustiť kokosový olej alebo masť a primiešajte listy nádchovníka, ktoré môžete jemne podrviť v rukách. Dôkladne premiešajte a potom nechajte vychladnúť. Vychladnutú zmes odložte do chladničky a na druhý deň ju opäť ohrejte. Následne ju preceďte, aby ste odstránili listy, a masť preložte do čistého skleneného pohára alebo nádoby. Dôkladne uzatvorte a skladujte v chladničke. Masť vydrží približne 6 mesiacov.

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.