Nech vám neostanú oči pre plač: Rady k pestovaniu CIBULE priamo od odborníka + TOP ODRODY
14. 2. 2025, 6:00

Zdroj: Shutterstock
Pestovať alebo nepestovať cibuľu? Veď je dostupná v obchodoch celoročne. Aspoň malá hriadka cibuľky sa však vyplatí – časť z nej skonzumujete v mladom štádiu s cíbikmi. Čo prerastie, nechajte dozrieť a uplatnite pri varení.
Zdroj: www.dobrasemena.cz
Zdroj: www.dobrasemena.cz
Zdroj: www.dobrasemena.cz
Galéria k článku
Pestovanie cibule zo semena nie je jednoduché. Nutnosťou je skorý výsev, optimálne v marci, aby mali rastliny dostatočne dlhú vegetačnú sezónu do letného zberu. Podmienkou vášho úspechu je výber stanovišťa – musí byť oslnené od rána do večera. Cibuľa zo semienka neznáša polotieň ani čiastočné zatienenie ovocnými stromami.
Zaujímavý tip
Špecifickou formou cibule je „pórková cibuľa“, odroda ‘Long White Ishikura’. Patrí k cibuli zimnej, známej ako sečka. Tvorí hrubé stvoly charakterom pripomínajúce pór. Ako pór sa aj pestuje a v kuchyni uplatní. Výborné sú stvoly nakrájané na 6 až 8 cm dlhé valčeky, posolené, potreté olivovým olejom a ugrilované. Môžete ich využiť na akúkoľvek prípravu namiesto póru - na dusenie, zapekanie, alebo len tak za surova ako prílohu k mäsu.
Zo semienka či sadzačku?
‘Daytona F1’ je veľmi výnosný a spoľahlivý hybrid španielskeho typu cibule odolný proti fuzarióze. Vytvára veľké cibule s pevnou žltohnedou šupkou a s vynikajúcou skladovateľnosťou. Silný koreňový systém zaisťuje vysoké výnosy aj v suchých oblastiach. Vyrastie aj tam, kde sa iným odrodám nedarí.
‘Tandem’ je cibuľa s vysokým výnosom a vynikajúcou skladovateľnosťou. Suknice sú žltohnedé, pevné, silne priliehavé, odolné proti mechanickému poškodeniu. Ak hľadáte červenú cibuľu, odrody ‘Grenada’ a ‘Karmen’ sú spoľahlivé a vhodné do našich podmienok.
Ak viete, že sa cibuli zo semienka u vás nedarí, siahnite po sadzačke. Tá má rýchlejší počiatočný rast a vyrastie každému. ‘Všetana’ a ‘Sturon’ sú výborné odrody ‘Štutgardská’ má krásne guľaté cibuľky, vyrastú z nich však cibule plocho guľovité, ktoré sa vyznačujú výbornou skladovateľnosťou.
Náročný pór
Pór je rastlinou náročnou na živiny, obvykle sa pestuje v druhej trati. Keď chcete pór zberať v lete, nemôžete ho vysiať priamo na hriadku koncom apríla. Musíte si predpestovať sadenice z februárových výsevov, v debničkách alebo sadbovačoch. Silnú, zdravú sadbu môžete vysadiť už v apríli.
Staré odporúčanie znie, že sa majú rastliny póru prihŕňať pre získanie čo najdlhšieho vybieleného stvolu. Nové odrody letného a jesenného póru už prihŕňať netreba, vysaďte ich v riadku hustejšie, „vytiahnu“ sa. Zimný pór má stvol širší, ale podstatne kratší.
Silné antibiotikum
Ľudové liečiteľstvo pozná cibuľu hlavne ako prírodný prostriedok proti chrípke, kašľu, nádche a celkovo proti chorobám z prechladnutia. Práve vtedy pomáhajú sírne antibiotické látky, ktoré cibuľa obsahuje v značnom množstve. Najvýznamnejší je alicín, silné prírodné antibiotikum s veľmi širokým spektrom pôsobenia – ničí vírusy aj baktérie. Vďaka tomu má cibuľa antibakteriálne účinky porovnateľné s cesnakom a je jedným z najúčinnejších prírodných antibiotík. Cibuľa je bohatá aj na ďalšie vitamíny a minerály. Obsahuje kyselinu listovú a celé spektrum vitamínov skupiny B, vitamín C, vitamín E a karotény. Z minerálov v cibuli nájdeme železo, zinok, síru, fosfor, horčík, draslík, vápnik, sodík, meď aj jód.
PR článok