Reklama

Nielen REZ ovocných stromov, ale aj prihnojenie patrí k prácam vhodným aj v predjarí

Draslík podporuje pevnosť pletivových buniek rastlín, čím ich lepšie pripraví na výkyvy teplôt.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Do konca zimy treba stihnúť rez jabloní, hrušiek. V dňoch bez mrazu sa môžu rezať aj slivky, pomaly prichádzajú na rad čerešne, ríbezle či maliny. Počas miernej zimy je však možné ovociny aj prihnojiť.

Ak máte v ovocnej časti záhrady správne nastavené hnojenie, ktorému ste sa venovali už pred výsadbou, vysoké dávky hnojív určite nebudete potrebovať. Čo však nebude na škodu, je hnojenie makroživinami.

Na podporu kvitnutia a tvorby plodov slúži fosfor obsiahnutý vo fosforečných hnojivách a draslík v hnojivách draselných. Týmito makroživinami sa hnojí spravidla na jeseň do zásoby, ak je mierna zima akú aktuálne zažívame, môžete ich aplikáciu posunúť na koniec zimy.

Draselné a fosforečné hnojivá sa zapracúvajú do pôdy do hĺbky približne 30 cm.

— Záhradkár

Naopak skoro na jar, keď sa stromy začnú prebúdzať, doplňte dusík na podporu rastu. S množstvom to však neprežeňte, je lepšie ho určiť na základe pôdneho rozboru. Vypočítanú ročnú potrebu dusíka následne rozdeľte do troch dielčích dávok. Prvú najväčšiu aplikujte skoro na jar na začiatku pučania (dve tretiny), poslednú tretinu rozdeľte - väčšiu časť z nej aplikujte po odkvitnutí, poslednú po júnovom opade plodov. Množstvo dusíka delíme preto, že príliš vysoké dávky sú na úkor kvitnutia, tvorby a kvality plodov. Naopak jeho nedostatok brzdí tvorbu rodivého dreva a má teda vplyv aj na rodivosť.

Zdroj: Shutterstock

Dusíkom hnojte v čiastkových dávkach na jar a v lete rozhodením hnojiva na povrch pôdy v okolí stromov.

Aplikáciu dusíka si načasujte podľa priebehu počasia. Ideálne je hnojivo rozhodiť na povrch pôdy pred dažďom, aby sa živiny dostali do pôdy ku koreňom.

Drobné ovocie stačí na jar prihnojiť dobre vyzretým kompostom po plytkom prekyprení pôdy v okolí rastlín.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Najväčšie chyby, ktoré robíte pri vápnení pôdy
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.