Obaľovače začínajú úradovať! Celoplošná signalizácia zlyháva, je nutné sledovať lapáky
12. 5. 2024, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: shutterstock
Sú malé, vzhľadom nenápadné, ale ich škodlivosť poriadna. Obaľovače lietajú v noci, pričom im vyhovujú teploty vyššie ako 15 stupňov. S ochranou ovocia pred pažravými húsenicami treba začnať hneď, ako si ich všimnete.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: archív redakcie
Galéria k článku
Na jar po oteplení lietajú dospelé jedince a pária sa, zhruba po ôsmich dňoch oplodnené samičky kladú vajíčka, prevažne na plody, no nájdu sa aj obaľovače, ktoré ich kladú na kvety a listy. A práve v čase kladenia vajíčok a liahnutia lariev je žiadúce aplikovať vhodnú ochranu, ideálne preventívnu v kombinácii s postrekmi bez obsahu chémie.
Mätú aj signalizujú
Ak ste mali vo zvyku sledovať aktuálne signalizačné správy, tá na obaľovače sa celoplošne pri aktuálnom počasí vydáva len veľmi ťažko.
Upozorňujeme, že momentálne mierne stúpajú nálety obaľovačov ovocných druhov stromov. Vzhľadom na predpokladané ustálené počasie počas najbližších 10 dní je predpoklad rovnomerného rojenia. Nie je momentálne možné spoľahlivo určiť termín ochrany.

V signalizácii vo vašej záhrade vám v tomto roku jednoznačne pomôžu feromónové lapače rozvešané v korunách ovocných stromov, ktoré voňajú samčekom hľadajúcim samičky. Vôňa je tak silná, že samčekov zmätie a cieľ, ktorý hľadali, nenájdu. Uviaznu v lapači. To však neznamená, že v sade sa nenájdu už oplodnené samičky, preto je potrebné na základe počtu odchytených motýľov v lapači zvážiť adekvátnu ochranu. Zasiahnuť postrekom musíte čím skôr, kým húsenice nezalezú do plodu. Proti obaľovačom môžete použiť prípravok obsahujúci pre prírodu aj človeka neškodnú baktériu Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki. Táto baktéria osídľuje tráviaci trakt húseníc, ktoré v dôsledku jej činnosti do troch dní hynú.
Aby postrek spoľahlivo účinkoval, treba dôkladne orosiť celý strom na začiatku liahnutia lariev.
Ošetrenie však treba zopakovať v čase intenzívneho žeru húseníc. Posledné, tretie ošetrenie, ak je nutné, robte asi o týždeň po predchádzajúcom. Siahnuť môžete aj po prípravku obsahujúcom produkt baktérie Saccharopolyspora spinosa. Aplikovať ho však smiete len výhradne večer alebo v noci, lebo je škodlivý pre všetok hmyz.
Prevencia nadovšetko
V máji na kôru jabloní a sliviek pripevnite lepenku, druhýkrát tak urobte v júli, zatiahnu sa sem dospievajúce húsenice a zakuklia sa. Keď ich tu pri kontrole objavíte, lepenku snímte a spáľte. V menšej záhrade sa osvedčil aj zber napadnutých plodov. Bez signalizácie na lapačoch si prvú generáciu obaľovača slivkového ani nemusíte všimnúť, lebo sa zhoduje s prirodzeným opadom plodov. Nebezpečnejšia je však druhá generácia, ktorá lieta dlhšie a spôsobuje rozsiahlejšie škody. Práve z tohto dôvodu vám odporúčame pod stromy rozmiestniť ešte pred opadom plodov sliviek fóliu. Tá zachytí aj potenciálne napadnuté plody a vy ich zlikvidujete.
Zdroj: archív redakcie
Obaľovač slivkový - Rovnako ako obaľovač jablčný od jesene prezimuje v kokóne pod oddelenou kôrou, ale aj tesne pod povrchom pôdy. Na jar sa húsenice kuklia a už v máji sa objavujú prvé motýle, ktoré lietajú do júna. Samička kladie vajíčka po zotmení, aj to iba pri teplote vyššej ako 14 °C na plody zo spodnej strany (smerom k zemi). Zhruba o týždeň sa liahnu húseničky, ktoré nejaký čas strávia na povrchu plodu a potom sa doň vžierajú.
Zachytiť sa pokúste čo najskôr aj obaľovača východného, ktorý sa od o.slivkového odlišuje len minimálne, no škodlivý je viac ako dosť. V závislosti na počasí má v našej krajine tri až štyri generácie, pričom prvá jarná škodí na mladých výhonkoch broskýň. Neskoršie generácie aj na plodoch broskýň, po ktorých zbere sa obaľovač sťahuje na jablone, hrušky, marhule, čerešne či dokonca hloh. Ak sa proti nemu nezakročí včas, zničí značnú časť úrody, niekedy aj polovicu.
Z preventívnych opatrení pomáha odstraňovanie napadnutých častí výhonkov a ich likvidácia. Účinný je zber napadnutých plodov, pri broskyniach výber skorých odrôd, čo pri súčasnom oteplení nemusí platiť na 100%.