Podkopáčik špirálový (Leucoptera malifoliella) spomedzi takzvaných mínujúcich škodcov spôsobuje na hostiteľských rastlinách jabloní najväčšie škody. Tie sa prejavujú poškodenými listami, ktoré uschýnajú a opadávajú. Takto dochádza k oslabeniu celej rastliny, ktorá má nekvalitné plody.

Podkopáčiky začínajú lietať po odkvitnutí jabloní. Signalizácia ich rojenia feromónovými lapačmi nie je u nás možná, pretože takéto lapače nie sú oficiálne povolené. Na väčšine územia Slovenska bývajú škody až zanedbateľné, avšak na pozore by mali byť záhradkári a ovocinári v najteplejších oblastiach Slovenska.
Hlavne ide o okresy ako Komárno, Dunajská Streda a južnejšie oblasti okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky. Menšie škody je možné očakávať v okresoch Pezinok, Trnava, Levice, Senec a Trebišov.

Podkopáčiky v našom podnebí mávajú 2 až 3 generácie v priebehu jedného roka. Míny prvej generácie sa vyskytujú po kvitnutí jabloní. Vývin ďalšej generácie prebieha od polovice júla do začiatku septembra. Ochrana pred podkopáčikmi je najdôležitejšia práve počas prvých dvoch generácií.

Listy napadnuté prvou generáciou je potrebné odtrhnúť a spáliť. Prirodzenými nepriateľmi lariev podkopáčikov sú vtáky.
Preto by ste ich mali do záhrad a sadov prilákať spôsobmi na to určenými. Rovnako je možné použiť aj chemickú ochranu v čase rojenia, čo je približne prelom apríla a mája.