Vo všeobecnosti platí, že pri výbere odrôd jabloní sa treba informovať o type podpníka. Stromy na slabo rastúcich podpníkoch, ako je M9, môžete bez straty požadovaných produkčných vlastností pestovať viac ako 15 rokov. Jablone na stredne silno a silno rastúcich podpníkoch (MM106, A2) budú vitálne viac ako 20, nezriedka dokonca aj 30 rokov. A pretože sú ovocné stromy dlhoveké plodiny, treba nielen výberu podpníka, ale aj odrody či zvolenému pestovateľskému tvaru venovať patričnú pozornosť.
Rezistentné odrody jabloní
Stali sa fenoménom posledných desaťročí. Viete však, čo vám môžu ponúknuť? Ako rezistentné sa označujú odrody, ktoré preukazujú zvýšenú odolnosť a toleranciu proti napadnutiu chrastavitosťou, prípadne múčnatkou. Nikdy ich však nemožno proti danej chorobe označiť za 100-percentne rezistentné. Tento fakt si treba uvedomiť a nenechať sa zavádzať niektorými nekorektnými predajcami ovocných výpestkov.

Hoci pravda je, že v úplných začiatkoch šľachtiteľského procesu a uvádzania týchto odrôd na trh sa naozaj verilo, že sú rezistentné. Už po niekoľkých rokoch však pestovatelia zistili, že vykazujú iba výrazne zvýšenú odolnosť, ale nie rezistenciu proti pôsobeniu hubových chorôb, konkrétne chrastavitosti jabloní.
- Najviac rezistentných odrôd jabloní pochádza z Českej republiky
- Už niekoľko desaťročí tam prebieha šľachtiteľský proces zameraný na odrody odolné a tolerantné proti negatívnemu pôsobeniu hubových ochorení, hlavne múčnatky a chrastavosti jabloní. Pre nás je to veľmi pozitívny fakt. Odrody sú totiž vyšľachtené a skúšané v podobných klimatických podmienkach, a tak prispôsobené na pestovanie aj v našich záhradách a sadoch.
Dajte im šancu
Napriek tomu, že ich rezistencia nie je dokonalá, i tak vám odporúčame dať týmto jabloniam pri výbere prednosť pred klasickými odrodami. Rozhodne ich totiž netreba ošetrovať prípravkami na ochranu rastlín tak intenzívne ako väčšinu konvenčných odrôd. Všetko však závisí od pestovateľských podmienok a výberu stanovišťa. Slovensko je síce rozlohou malá krajina, no z pohľadu pôdno-klimatických (teplota, zrážky, pôsobenie jarných mrazov, vlhkosť vzduchu, prúdenie vzduchu, slnečný svit, dĺžka vegetačného obdobia) a topografických podmienok veľmi rozmanitá. Preto platí, že ak odroda pôsobí rezistentne v jednej pestovateľskej oblasti, nemusí podobné výsledky vykazovať v inej. Navyše, hubové choroby sú živé organizmy, ktoré veľmi rýchlo reagujú na zmeny, a tak sú schopné adaptovať sa na nové podmienky. Napriek tomu aj v lokalitách so zvýšenou náchylnosťou na pôsobenie chrastavosti stačí rezistentné odrody jabloní ošetriť len jedným preventívnym postrekom (aj ekologickým) v čase po odkvitnutí.

Nie sú dokonalé
Okrem neodmysliteľných výhod možno nájsť viaceré nedostatky týchto odolných odrôd – nižšej úrody v porovnaní s komerčnými odrodami, kratšie obdobie skladovateľnosti, prejavy viacerých fyziologických ochorení. Mnohé z týchto odrôd sa preto neuchytili vo veľkovýrobe, no sú prínosom pre záhradkárov.