Prečo jarná sejba je menej úspešná?
Semená petržlenu a mrkvy obsahujú fotokumaríny, chemikálie, ktorými si zaisťujú životný priestor na rast a zároveň sú jedným z dôvodov pomalšieho vzchádzania semien. Hoci sa počas klíčenia odbúravajú, potrebuje to určitý čas. A ten semienkam poskytnete práve jesennou sejbou.

Zákony prírody
V prírode nie je prirodzená jarná, ale jesenná sejba. Mrkva a petržlen sú dvojročné rastliny. Podľa prirodzených zákonitostí v prvom roku vytvoria koreň a v druhom roku vstupujú do generatívnej fázy – tvorbe kvetov. Na jeseň by dozreli semená, vypadli na pôdu a tam prečkali zimu. Na jar by vyklíčili a životný cyklus rastliny by sa zopakoval.

Príprava pôdy
Vhodná je hriadka druhej trate, na ktorej ste v minulých rokoch nepestovali koreňovú zeleninu. Nehnojte ju ani maštaľným hnojom. Aby korene boli rovné a vyhli ste sa rozvetveniu koreňov, odporúčame vysievať do mierne širších (asi 50 cm) hrobčekov v riadkoch. Korene budú kratšie, hrubšie a zber jednoduchší. So sejbou sa neponáhľajte, odporúčame vysievať tesne pred príchodom mrazov, v novembri alebo decembri.

Osvedčené odrody na jesenné vysievanie
ʻMarion F1ʼ – skorá hybridná karotka, vhodná na celoročné pestovanie. Dlhšie, až 17 cm korene bez antokyánového sfarbenia.
ʻCascade F1ʼ – výnosná, šťavnatá, sladká odroda mrkvy s kratším koreňom, odolná voči vetveniu.
ʻKonikaʼ – petržlen s kratším koreňom, vhodný na letný zber i skladovanie.
ʻAlbaʼ – odroda petržlenu odolná voči hrdzi, múčnatke i skladovacím chorobám.
