Reklama

Odkladáte vajíčka k Veľkej noci? Škrupiny radšej ušanujte do záhrady! Rastliny sa poďakujú

Vzhľadom na bezpečnosť užitia je nutné škrupiny pomlieť na čo najjemnejšiu konzistenciu prášku.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Vajíčka sú zdrojom vitamínov zo skupiny B nápomocných v boji s únavou. Obsahujú zdraviu prospešné bielkoviny, aminokyseliny, antioxidanty dôležité pre zdravý zrak a mnoho ďalších. Škrupiny však často putujú do koša a to je škoda!

Nielen záhradkári, ale aj vedecká obec sa venuje benefitom použitia vaječných škrupín, ktoré produkuje každá domácnosť aj reštaurácia. A my sme si posvietili na to, ako ich použiť v záhrade. Okrem hnojiva, sú využiteľné aj inými užitočnými spôsobmi.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 5:24
Remaining Time 5:24
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Škrupiny z vajec nevyhadzujte, ale zbierajte, bude z nich fantastické hnojivo
    Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=YoYk9gSkKU8

    Vyvážená výživa

    Dôležitý vápnik

    Vápnik zohráva vo výžive rastlín dôležitú rolu. Zúčastňuje sa na vegetatívnom raste aj na tvorbe plodov. Je stavebnou jednotkou bunkovej steny, pomáha udržať rovnovážny stav.

    Či už sa zameriame na rajčiaky alebo jablká, obe plodiny pri nedostatku vápnika tvoria na plodoch škvrny. Nejedná sa pritom o chorobu, ktorú vyrieši postrek, ale o fyziologickú poruchu, ktorej prejavy má na svedomí nedostatok prijateľného vápnika rastlinami. Odborníci radia nahradiť nedostatočný príjem vápnika postrekom listovým hnojivom práve s obsahom vápnika. Za pokus však stojí dodať vápnik priamo ku koreňom napríklad aj vo forme najemno pomletých vaječných škrupín. Tie slepačie obsahujú až 96% uhličitanu vápenatého.

    Na vykrytie potrieb vápnika rastlinami stačí škrupiny podrviť a nasypať čo najbližšie ku koreňom. Vyrobiť však môžete aj tekuté hnojivo máčaním škrupín vo vode.

    — Záhradkár

    Praktické zakoreňovače

    Vaječné škrupiny, pokiaľ vajíčka rozbijete naozaj šetrne, využijete na predpestovanie priesad. Dôležité je nezabudnúť na dierku na odtok prebytočnej vody. Pamätajte, že zakoreňovače sú vhodné pre menšie rastliny, keďže priestor, ktorý ponúkajú je skromný. Skvele sa hodia na pestovanie byliniek či letničiek.

    Keďže sú vajíčka prírodný materiál, semenáčiky nemusíte rozsádzať, ale priamo aj so škrupinkou vysadiť do väčšej nádoby. Ak to počasie dovolí, aj priamo na záhon.

    — Záhradkár

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Pestujete priesady? Siahnite po vaječných škrupinách, budú výstavné!
      Zdroj: canva

      Zdroj: shutterstock

      Aj ostré vaječné škrupiny stoja za vyskúšanie. Jednoducho ich rozsypte po pôde a pozorujte, či sa k vašej úrode odvážia. Ich slizovitá svalnatá noha už do šalátu pravdepodobne nevkročí, pretože sa na ňu nalepia škrupiny.

      Mechanická bariéra proti škodcom

      Ostré hrany podrvených škrupín rozsypaných okolo hriadok šalátu či jahôd zastavia pažravé slizniaky a slimáky. Na posilnenie ochrany spolu so škrupinami nasypte aj popol, ktorý je tiež účinné hnojivo. K tomu všetkému si doprajte grepfruit, šupku z neho naplňte pivom a uložte ho do záhrady. Pažravé slizniaky mu neodolajú.

      Chodníčky pomedzi hriadky posypte podrvenými škrupinami, odradíte mačky, ktoré sa v záhrade rady prechádzajú a vykonávajú tu potrebu. Nevyhovuje im totiž pichľavý pocit pod labkami.

      — Záhradkár

      Aj do kompostu

      Zvyšné škrupiny sú výborná prísada do kompostu. Podrvené na menšie časti sa rozložia rýchlejšie a skôr poslúžia ako výživa na rastliny. Pred vhodením do kompostu, ich však dôkladne opláchnite, aby ste neprilákali potkany.

      Autor článku

      Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.