Čo zberať v apríli? Tieto bylinky často obchádzame a je to obrovská škoda!
2. 4. 2025, 11:00

Zdroj: Shutterstock
Po zime prichádza na rad jarné „naštartovanie“ organizmu. Tak ako sa zobúdza príroda, a to v plnej sile, aj my záhradkári potrebujeme kvalitný štart. Pomoc ponúkajú bylinky.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: Klára LAPINOVÁ
S jarnou detoxikáciou organizmu vám pomôže naoko bežná, ale veľmi účinná divá bylinka – pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica). Nájdete ju v pôdach s vyšším obsahom dusíka. Má protizápalové účinky, prečisťuje krv, podporuje krvotvorbu, pomáha vyplavovať kyselinu močovú. Najúčinnejšia je zasurova, obsahuje veľa vitamínov, minerálov, organické kyseliny, aminokyseliny, karotén, veľa cenného chlorofylu. Železo podporuje vitalitu a eliminuje jarnú únavu. Podporuje tráviaci systém a činnosť pečene, a tým aj detoxikačný proces. Vyskúšajte pŕhľavovú kúru v trvaní dvoch až troch týždňov, keďže dosť odvodňuje, doprajte si potom prestávku dva týždne. Ideálne by bolo vhodné kúru opakovať každú jar a jeseň.
Zdroj: Shutterstock
Päť až sedem stoniek pŕhľavy nechajte lúhovať celú noc v jednom litri vody a ráno prihrejte len na teplotu tela a sceďte. Pite trikrát denne. Veľmi vhodná na pitie je práve čerstvá šťava v množstve pol až jeden deciliter. Deťom ponúknite len slabší čaj raz za čas, tiež sa u nich vyvarujte štiav. Tehotné ženy by nemali skúšať detoxikačnú kúru. Pŕhľava by sa nemala piť dlhodobo a tiež môže ovplyvňovať účinnosť niektorých liekov neželaným spôsobom.
Skromná rastlinka
Fialka voňavá (Viola odorata) púta pozornosť skôr svojou omamnou vôňou ako vzhľadom a jej očistné účinky na telo sú menej známe. Fialka vyhľadáva polotienisté miesta s rozptýleným svetlom. Bylinka je vysoká do 10 cm, rastlina má plazivé zakoreňujúce výhonky dlhé aj 20 cm. Listy sú stopkaté, srdcovité, na okraji jemne zúbkaté. Nájdete ju v parkoch, hájikoch, popri potokoch, na okrajoch lesov, pri plotoch. Jej vábna vôňa je neklamným znakom prichádzajúcej jari. V starovekom Grécku bola jej vôňa používaná proti bolesti hlavy. Plínius vraj odporúčal nosiť na hlave venček z fialiek, mal pôsobiť proti bolesti hlavy a závratom. Existuje viac druhov fialiek, napríklad fialka trojfarebná či fialka psia, ktoré vytvárajú medzi sebou hybridy. Fialka voňavá má jediná z nich neodolateľnú vôňu, kvietky sú modrofialové, ale môžu byť menej často aj ružovkasté alebo biele, majú rovnaký liečivý účinok. Kvitne v marci až máji. V čase kvitnutia si nazberajte kvietky a nasušte ich pri teplote do 35 °C šetrným, ale rýchlym spôsobom, aby neprišli o svoju charakteristickú vôňu a farbu. Uskladňujte v nádobe bez prístupu vzduchu. Použiť môžete aj koreň a listy. Fialka má mierne močopudné a laxatívne účinky, preto ju môžete pozvať ako svojho sprievodcu očistou, detoxikáciou tela.
Fialkový čaj
Do šálky nasypte dve čajové lyžičky fialkových kvietkov a zalejte vriacou vodou. Nechajte lúhovať 10 minút. Čaj je vhodné piť počas dvoch týždňov po jednej až dvoch šálkach. Čaj upokojuje nervovú sústavu a má mierne sedatívne účinky, pomáha s pokojnejším spánkom, preto bude niekomu vyhovovať skôr jedna šálka večer pred spaním. Fialka močopudným účinkom zbavuje telo prebytočnej vody, tiež zlepšuje pohyb čriev a vylučovanie toxínov z tela. Vôňa kvetov fialky upokojuje myseľ.
Z voňavých kvietkov si môžete pripraviť aj liečivý sirup uľahčujúci vykašliavanie pri chorobách dýchacích ciest. Ak si dáte tú námahu a pripravíte ho iba z modrofialových kvetných lupienkov, mal by mať zaujímavú bledomodrú farbu. Z listov fialky si môžete pripraviť aj odvar na oplachovanie problematickej pokožky, ktorá tiež reaguje na proces detoxikácie a môže byť citlivejšia, suchšia. Odvar uľavuje aj ekzémom trápenej pokožke. Jedlé kvietky môžete kandizovať a použiť pri príprave dezertov, ak sa rozhodnete po detoxe trochu maškrtiť. Fialkový cukor pripravíte rýchlym pomletím kryštálového cukru tak, aby si zachoval hrubšiu štruktúru a hrste fialkových kvetov. Fialka obsahuje alkaloid violin, saponíny, flavonoidy, rutín, vitamíny C a A a minerály, určité množstvo kyseliny salicylovej, účinnej látky acylpyrínu. Kyselina salicylová má protizápalový účinok a uľavuje pri reumatických problémoch.
Zdroj: Shutterstock
Ak si chcete posilniť imunitu, fialka je veľmi vhodnou voľbou. Buďte opatrní, pretože pri vnútornom použití vo väčšom množstve môže spôsobiť nevoľnosť.
Bez púpavy by nebola jar
Púpava lekárska (Taraxacum officinale) je úžasná divá bylinka, vhodná pri detoxikácii tela. Konzumovateľná je celá. Obsahuje inulín, takže pomôže s reguláciou krvného cukru, flavonoidy, vitamíny, minerálne látky, zeaxantín a luteín, veľa železa, kyselinu listovú. Podporíte si ňou činnosť čriev, žalúdka, pečene a tým podporíte aj detoxikáciu, jej účinky uvidíte aj na zlepšení stavu pokožky. Spestrenie jedálnička vám umožnia mladé listy púpavy, jemnej, trochu horkastej chuti, ktorej sa netreba báť. Práve horkastá chuť je spôsobená látkami podporujúcimi trávenie a činnosť pečene. Stačí pridať za hrsť čerstvých lístkov. Vhodne sa dopĺňajú s mladými vrcholkami pŕhľavy či zádušníka. Pochutiť a podporiť zdravie môžete aj zjedením piatich až ôsmich stvolov nesúcich žltý kvet.
Zdroj: Shutterstock
Koreň púpavy je najlepšie vykopať ešte pred kvitnutím na jar. Koreň umyte a nakrájajte, môžete aj vysušiť do zásoby, zalejte vodou a nechajte zovrieť. Lúhujte 15 minút a sceďte. Pite dvakrát denne vlažný odvar.
Rebríček je žalúdočným elixírom
Skromná rastlinka je jednou z najdlhšie využívaných byliniek. Zberajte vňať nekvitnúcu alebo tesne pred rozkvitnutím. Rebríček je nenáročný, nájdete ho najčastejšie na lúkach. Kvitne nabielo, výnimočne jemne ružovo. Veľmi výrazne ovplyvňuje zdravie tráviacej sústavy, podporuje pečeň a žlčník, pomáha ich očisťovať. Je skvelý pri ženských chorobách, podporuje zdravie pokožky. Pôsobí dezinfekčne a protizápalovo. Vhodne doplní reštart po nie práve najzdravších jedlách. Môžete ho používať aj ako korenie do jedla. Obsahuje aromatickú silicu achilín, vitamíny skupiny B, flavonoidy, triesloviny, cholín, kumaríny. Pri používaní rebríčka si treba dopriať pauzu na týždeň až dva. U citlivých osôb môže spôsobiť alergické reakcie pri použití zvnútra aj zvonka. Môže ovplyvňovať zrážavosť krvi.
Zdroj: Shutterstock
Rebríček obsahuje tujón, látku, ktorá môže byť nebezpečná a spôsobiť otravu.
Úľava pre kĺby a pokožku
Breza previsnutá (Betula pendula) je skvelá pomocníčka pri detoxikácii organizmu. Použiť môžete púčiky aj mladé jarné listy. Pomôže prečistiť obličky, močové ústrojenstvo, blahodarne pôsobí na kĺby, pokožku, vlasy. Listy zberajte v jarnom období a sušte v tenkej vrstve. Správne usušený list by si mal zachovať farbu.
Na jar, keď sa začína prúdenie miazgy, je možné strom šetrne navŕtať, vytvoriť malú dierku a pripevniť k otvoru hadičku a nádobku. Je potrebné vnímať miazgu ako životodarnú tekutinu najmä pre strom a tiež brať do úvahy fakt, že jej zber mimo vášho pozemku môže podliehať povoleniu. Nesmie sa zberať v chránenom území, ani v parkoch. Strom môže prijímať aj toxické látky z okolia, preto by vyhliadnutý strom mal byť z čistej lokality, tiež by mal byť v dobrej zdravotnej kondícii a váš zber by ho nemal ohroziť. Pri nesprávnom spôsobe môže strom zahynúť. Miazga má veľa pozitívnych účinkov na poruchy metabolizmu. Brezová voda obsahuje veľa zdraviu prospešných látok, ktoré telo počas jari posilnia. Obsahuje veľa vitamínu C, minerály horčík, vápnik, meď, železo, fruktózu… Nazberaná tekutina je číra a mala by sa skonzumovať v priebehu dňa bez úpravy, prípadne ju fermentovať. Po skvasení získa kyslejšiu chuť. Koľko miazgy natečie, závisí od daného stromu. Množstvá nemusia byť rovnaké. Okrem vnútorného použitia môžete brezovú vodu používať zvonka, napríklad na oplach vlasov. Pri breze je opatrnosť namieste u ľudí s alergiou na brezový peľ. Miazgu je možné brať aj z ovocných stromov, z čerešne alebo orecha.
Zdroj: Shutterstock
Čerstvá brezová je ideálnym osviežujúcim nápojom. Pre naše telo má hneď viacero pozitívnych účinkov, a to detoxikačné, očisťujúce, regenerujúce, omladzujúce, či močopudné.
Zlepšuje spánok
Hluchavka biela (Lamium album) sa môže zberať od marca do jesene. Podobá sa na pŕhľavu, ale nemá pŕhlivé chĺpky. Nájdete ju na rumoviskách, okrajoch ciest, lesov, železničných násypov. Podporuje zdravie obličiek a tým aj rovnováhu minerálov v tele. Ak podporíte zdravie tráviacej a močovej sústavy, podporíte aj schopnosť účinne sa zbavovať škodlivých látok v tele. Obsahuje vitamíny, minerály, saponíny, esenciálne oleje.
Zdroj: Shutterstock
Hluchavka biela má jemné biele kvietky, prekvapí úpravou trávenia, tlmí kŕče a prospieva ľuďom s problematickým žalúdkom.