Oplatia sa! Vyberte sa na zber plodov BAZY ČIERNEJ + recepty
5. 9. 2023, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Canva
Dozrievajú drobné plody bazy čiernej! Zber plodov bazy čiernej sa určite oplatí, pretože sú nielen spestrením jedálneho lístka, ale ponúkajú aj množstvo benefitov pre zdravie. Presvedčte sa!
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Galéria k článku

Zdroj: NMH/Záhradkár
Baza čierna (Sambucus nigra) je u nás bežným kríkom. V minulosti totiž ľudia verili, že krík bazy vie ochrániť proti bosorkám a zlej mágii. Je rozšírená v celej Európe, v Malej Ázii a dokonca aj v severných častiach Afriky. Je nenáročná, mrazuvzdorná a môže dorásť do výšky vyše 7 metrov.
Zdroj: Canva
Baza je skoro celá liečivá, účinné a zdraviu prospešné látky sa nachádzajú v jej kvetoch, plodoch, kôre a aj v jej listoch.
Plody bazy pre zdravie
- Plody bazy čiernej sú bohaté napríklad na vitamín A, C či B.
- Obsahujú tiež éterické oleje, flavonoidy a pôsobia antioxidačne.
- Baza pomáha s posilnením imunity.
- Pôsobí tiež protizápalovo.
- Plody podporujú potenie a pomáhajú znížiť horúčku.
- Pomáhajú pri prechladnutí.
Zber
Kríky obsypané bohatými strapcami lákajú k zberu. Avšak strapce s čiernymi bobuľkami ešte nemusia byť zrelé. Je treba, aby ste si všimli aj farbu stopiek. Ak je sfarbená dočervena a bobuľky sú krásne čierne, vtedy sú vhodné na zber.
Zdroj: Canva
Pri spracúvaní plodov bazy je ideálne navliecť si na ruky rukavice. Ak sa však napriek tomu ušpiníte, tak vám pomôže šťava z citróna.
Spracovanie
Aj keď vás lákajú svojim vzhľadom a šťavnatosťou, surové plody sa nemôžu konzumovať, pretože sú mierne jedovaté. Dôvodom je, že obsahujú sambunigrín, ktorý môže vyvolať hnačku a bolesti hlavy.
Tepelné spracované sú však v poriadku, pretože sa táto látka odbúrava.
Sirup z plodov bazy čiernej
Potrebujete: cca 1 kg, 700 g cukru (ideálne trstinového), 3 citróny, štipku škorice
Čerstvo pozbierané plody umyte a pomocou vidličky či rukou otrhajte bobule. Potom ich dajte do veľkého hrnca a zalejte vodou. Keď sa začnú variť, tak ich prikryte pokrievkou a plameň stíšte. Takto ich duste aspoň 20 minút.
Potom preceďte cez sitko a šťavu dajte opäť do hrnca a dajte na mierny plameň. Pridajte hnedý cukor a škoricu. Dôkladne premiešajte. Z citrónov vytlačte šťavu a primiešajte ju do šťavy. Šťavu miešajte až kým sa cukor nerozpustí. Potom ju nechajte vychladnúť. Následne ňou môžete naplniť fľaše a uskladniť v chladničke.
Sirup sa výborne hodí do čaju či k príprave chutnej limonády.
Zdroj: Canva
Podobne ako pri kvetoch aj pri plodoch je populárnym spôsobom spracovania varenie sirupu.
Džem z bazy čiernej
Potrebujete: 2 kg jabĺk, 1 kg bazy, 800 g kryštálového cukru, 30 g kyseliny citrónovej (alebo šťava z 2 citrónov)
Jablka očistite a nakrájajte. Potom dajte do hrnca a podlejte malým množstvom vody. Varte až kým sú mäkké. Potom jablká prelisujte cez sitko a pridajte bobuľky bazy a varte, aby zmäkli. Pridajte cukor a varte ešte asi 10 minút.
Vyskúšajte, či džem dobre hustne. Potom primiešajte kyselinu citrónovú. Dôkladne premiešajte a horúcim džemom naplňte zaváracie poháre. Tie dobre uzatvorte a obráťte hore dnom, aby sa viečko dobre prichytilo.
Zdroj: Canva
Sambunigrín, ktorý sa nachádza v čerstvých plodoch bazy čiernej a môže vyvolať hnačku i bolesti hlavy, sa pri tepelnej úprave plodov odbúrava.