Reklama

Oplatia sa! Vyberte sa na zber plodov BAZY ČIERNEJ + recepty

Práve dozrievajú zdravé a chutné plody bazy.

Zdroj: Canva

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Dozrievajú drobné plody bazy čiernej! Zber plodov bazy čiernej sa určite oplatí, pretože sú nielen spestrením jedálneho lístka, ale ponúkajú aj množstvo benefitov pre zdravie. Presvedčte sa!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Týchto 10 BYLINIEK zaženie STRES a negatívnu energiu
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Baza čierna (Sambucus nigra) je u nás bežným kríkom. V minulosti totiž ľudia verili, že krík bazy vie ochrániť proti bosorkám a zlej mágii. Je rozšírená v celej Európe, v Malej Ázii a dokonca aj v severných častiach Afriky. Je nenáročná, mrazuvzdorná a môže dorásť do výšky vyše 7 metrov. 

    Zdroj: Canva

    Baza je skoro celá liečivá, účinné a zdraviu prospešné látky sa nachádzajú v jej kvetoch, plodoch, kôre a aj v jej listoch.

    Plody bazy pre zdravie

    • Plody bazy čiernej sú bohaté napríklad na vitamín A, C či B.
    • Obsahujú tiež éterické oleje, flavonoidy a pôsobia antioxidačne.
    • Baza pomáha s posilnením imunity.
    • Pôsobí tiež protizápalovo. 
    • Plody podporujú potenie a pomáhajú znížiť horúčku.
    • Pomáhajú pri prechladnutí.

    Zber

    Kríky obsypané bohatými strapcami lákajú k zberu. Avšak strapce s čiernymi bobuľkami ešte nemusia byť zrelé. Je treba, aby ste si všimli aj farbu stopiek. Ak je sfarbená dočervena a bobuľky sú krásne čierne, vtedy sú vhodné na zber.

    Zdroj: Canva

    Pri spracúvaní plodov bazy je ideálne navliecť si na ruky rukavice. Ak sa však napriek tomu ušpiníte, tak vám pomôže šťava z citróna.

    Spracovanie

    Aj keď vás lákajú svojim vzhľadom a šťavnatosťou, surové plody sa nemôžu konzumovať, pretože sú mierne jedovaté. Dôvodom je, že obsahujú sambunigrín, ktorý môže vyvolať hnačku a bolesti hlavy.
    Tepelné spracované sú však v poriadku, pretože sa táto látka odbúrava. 

    Sirup z plodov bazy čiernej

    Potrebujete: cca 1 kg, 700 g cukru (ideálne trstinového),  3 citróny, štipku škorice

    Čerstvo pozbierané plody umyte a pomocou vidličky či rukou otrhajte bobule. Potom ich dajte do veľkého hrnca a zalejte vodou.  Keď sa začnú variť, tak ich prikryte pokrievkou a plameň stíšte. Takto ich duste aspoň 20 minút. 

    Potom preceďte cez sitko a šťavu dajte opäť do hrnca a dajte na mierny plameň. Pridajte hnedý cukor a škoricu. Dôkladne premiešajte. Z citrónov vytlačte šťavu a primiešajte ju do šťavy. Šťavu miešajte až kým sa cukor nerozpustí. Potom ju nechajte vychladnúť. Následne ňou môžete naplniť fľaše a uskladniť v chladničke.

    Sirup sa výborne hodí do čaju či k príprave chutnej limonády. 

    Zdroj: Canva

    Podobne ako pri kvetoch aj pri plodoch je populárnym spôsobom spracovania varenie sirupu.

    Džem z bazy čiernej

    Potrebujete: 2 kg jabĺk, 1 kg bazy, 800 g kryštálového cukru, 30 g kyseliny citrónovej (alebo šťava z 2 citrónov)

    Jablka očistite a nakrájajte. Potom dajte do hrnca a podlejte malým množstvom vody.  Varte až kým sú mäkké.  Potom jablká prelisujte cez sitko a pridajte bobuľky bazy a varte, aby zmäkli. Pridajte cukor a varte ešte asi 10 minút. 
    Vyskúšajte, či džem dobre hustne. Potom primiešajte kyselinu citrónovú. Dôkladne premiešajte a horúcim džemom naplňte zaváracie poháre. Tie dobre uzatvorte a obráťte hore dnom, aby sa viečko dobre prichytilo. 

    Zdroj: Canva

    Sambunigrín, ktorý sa nachádza v čerstvých plodoch bazy čiernej a môže vyvolať hnačku i bolesti hlavy, sa pri tepelnej úprave plodov odbúrava.

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.