Reklama

Ovocie zo záhrady: 8 RÁD ODBORNÍKA, aby letná oberačka nevyšla nazmar

žena - záhrada - stromy - jabloň - jablone - jablká - zber

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Reklama

Správny čas zberu výrazne ovplyvňuje chuťové i kvalitatívne vlastnosti ovocia. Platí to rovnako ako pri priamej spotrebe, tak i uskladnení.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Prečo jesť pred letnou dovolenkou marhule či brokolicu?

    Zdroj: Shutterstock

    Jablká sa oplatí jesť denne.

    Rozlišujte zberovú a konzumnú zrelosť

    Predčasne pozberané plody nie sú pekne vyfarbené a väčšinou strácajú na chuti. Výhrou nie je ani ponechať ovocie na strome príliš dlho, nakoľko môže rýchlejšie podliehať hnilobe. Zberová zrelosť určuje najvhodnejší čas na zber plodov, ktoré však ešte nemusia byť vhodné na konzumáciu, no sú lepšie na uskladnenie, nakoľko ich chuťové vlastnosti vyniknú až po určitom čase. O konzumnej zrelosti hovoríme, keď plody dosiahnu vrchol chuťových vlastností, majú ideálnu konzistenciu, arómu aj vzhľad. Závisí to od druhu a, samozrejme, od odrody. Platí, že plody zberané v čase konzumnej zrelosti nie sú vhodné na skladovanie. Treba ich hneď skonzumovať, prípadne čo najrýchlejšie spracovať.

    Zdroj: Shutterstock

    Hrušky

    Zberajte zrelé plody

    Optimálny termín zberu letných odrôd jadrovín zistíte podľa stupňa vyzretosti semienok. Ak sú po prerezaní plodu tmavohnedé, čas na zber je optimálny. A hoci to môžete odpozorovať aj podľa začínajúceho sa opadávania úrody, spôsobíte si neželané straty. Navyše, niektoré odrody majú v tomto štádiu už nevhodnú sypkú konzistenciu.

     

    Zdroj: Shutterstock

    Ak máte záhradu so staršími stromami, ste vo výhode.

     

    Majte najsladšie odrody jabloní

    Na to, aby sa jablká stali sladkými, musia poriadne dozrieť a umožniť, aby sa škrob premenil na cukor. V letných odrodách sa však škrobu vyskytuje prirodzene menej. Obsah cukru v plodoch ovplyvňuje aj pestovateľská poloha. Dôležitú úlohu zohráva aj genetika. Ako typické sladké odrody svetového sortimentu sa označujú ‘Gala’, ‘Rubín’, ‘Pinova’, ‘Golden Delicious’, ‘Jonagold’, za extrémne sladkú možno považovať neskorú ‘Fuji’.

    Zdroj: Shutterstock

    Ovocné víno.

    Ako na chutné ríbezľové víno?

    Ríbezľové víno sa väčšinou vyrába z ríbezlí čiernych. Dodajú mu charakteristickú arómu a chuť. Veľmi dobré je však kombinovať ich s ríbezľami červenými. Kým čierne poskytnú farbivá a potrebný cukor, červené zabezpečia dostatok šťavy a kyseliniek potrebných na dôkladné prekvasenie. Skúste overený pomer, a to liter šťavy, tri litre vody a 0,7 až 1 kg cukru. Ak plánujete výsadbu ríbezlí špeciálne s cieľom výroby vína, myslite na to, že plody by mali dozrievať naraz. Preto saďte len jednu odrodu alebo vyberajte tie, ktoré majú rovnaký termín zberu. Víno z ríbezlí bielych je vhodné pripravovať samostatne. Ak máte málo plodov, pokojne ho potom pridajte do červeného vína.

    Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/f7/1d/3a/f71d3ac9a747d098bf4ad0269c8deefb.jpg

    Nepodceňte pozberový rez

     

    Nepodceňte pozberový rez

    Každá úroda strom vyčerpá, preto je vhodné čo najskôr po zbere odstrániť z koruny všetky staršie vyrodené výhonky, ktoré už splnili úlohu a v budúcnosti s nimi nepočítate. Strom sa krásne prevzdušní a živiny i voda, ktoré bude do príchodu zimy čerpať, sa naplno využijú v perspektívnych častiach koruny. Výhonky lepšie vyzrú a prekonajú zimu.

    Zdroj: Henrich Mišoviè

    Ako si dopriať dlhšiu oberačku marhúľ?

     

    Ako si dopriať dlhšiu oberačku marhúľ?

    Veľmi dlho platilo tvrdenie, že marhule v záhradách dozrievajú len veľmi krátko. Dnes to už však našťastie neplatí a uvážlivým výberom odrôd si môžete čerstvú úrodu užívať od konca mája až do septembra. Ako prvé dozrievajú napríklad ‘Aurora’, ‘Tsunami’, ‘Spring Blush’, nasledujú skoré ‘Pinkcot’, ‘Bora’. Počas júna a júla sú to odrody z bežného sortimentu. Klasickú zberovú sezónu ukončujú v strede leta ‘Bergeron’ či ‘Faralia’. Medzi neskoré patrí ‘Farbaly’, ktorú si vychutnáte od polovice augusta. Spestrením sortimentu je doslova super neskorá ‘Fardao’, ktorej plodov sa dočkáte až v polovici septembra.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Čo najskôr spracujte skoré jablká

     

    Čo najskôr spracujte skoré jablká

    Letné odrody jabloní majú riedku dužinu, vďaka čomu rýchlo prezrievajú. Preto sú určené hlavne na rýchlu konzumáciu. Nadúrodu môžete krátkodobo skladovať v chladnej a dobre vetranej pivnici, v ktorej budú plody prezrievať pomalšie. I tu však vydržia v závislosti od odrody len jeden, najviac štyri týždne. Na to treba myslieť už pri vysádzaní a zvoliť správny pomer medzi letnými a neskoršími odrodami.

    Zdroj: Shutterstock

    Aby ste sa pri zbere vyhli poraneniam, najjednoduchšie je vysadiť odrody bez tŕňov.

     

    Jednoduchý zber egrešov

    Aby ste sa pri zbere vyhli poraneniam, najjednoduchšie je vysadiť odrody bez tŕňov ako ‘Spinefree’, ‘Kaptivátor’, ‘Lady Sun’ alebo ‘Pax’. Pri klasických odrodách je dobré udržiavať rezom ker vzdušný a neprehustený. Nielenže oberačka bude pohodlnejšia, zároveň tým predídete aj šíreniu hubových chorôb. Ďalším spôsobom je zberať plody mimo kra, čiže staršie výhonky najskôr vyrežete a potom oberiete. Súčasne tak ker preriedite a zvyšné plody na mladších výhonkoch pozberáte jednoduchšie.