Tri oriešky pre Popolušku a zo tridsať kíl pre vás! Dopestujte si vlastné LIESKOVCE
13. 9. 2021, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:34)

Zdroj: archív
Lieska je vďačná drevina, ktorú sa vám oplatí vysadiť v záhrade na také miesta, ktoré nie sú vhodné pre iné ovocné stromy. Má síce rada teplejšie oblasti, ale nie je náročná.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia.sk
Galéria k článku

Lieska zvládne vietor (ale pozor, silný vietor zo zlého smeru môže odniesť peľ nežiaducim smerom, preto liesky vysádzajte tak, aby sa navzájom bez problémov opeľovali), a takisto lieska zvládne aj naše zimy bez problémov.
Do väčšej i menšej záhrady
Ak máte dostatočne veľkú záhradu, pestujte liesky v klasickom "voľnom" tvare kra. Keď však nemáte dostatok miesta, ale po lieskach túžite, lepší bude tvar stromčeka. Ten vypestujete tak, že si zapestujete vo výške asi 60 cm nad zemou korunku z najsilnejšieho výhonku a následne ponecháte 5 - 7 výhonkov.
Ak sa rozhodnete pre viac ako jeden koreň, vzdialenosť medzi jednotlivými lieskami by mala byť aspoň 2, ideálne 3 metre.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
lieskové orechy - lieskovce
Nenáročná lieska nemá rada extrémy
Lieska síce nie je vôbec náročná na pôdu ani zálievku. Hoci prinesie najviac úrody vtedy, ak bude mať dostatok organického hnojiva, zvládne rásť a plodiť aj bez toho.
Problémom sú len extrémy, ako napríklad príliš mokré stanovište alebo príliš suché miesto. Zvládne ľahké aj ťažšie pôdy, ale extrémy na jeden alebo druhý smer nie sú vhodné, takže ani príliš veľa piesku a kamenia, ani príliš ťažká ílovina nie sú vítané.
Zdroj: profimedia.sk
Lieskovce obsahujú vitamíny skupine B, E vitamín aj horčík.
Prečo sa oplatí pestovať lieskovce?
Lieskovce obsahujú veľa minerálnych látok, najmä železo, fosfor, draslík, horčík a vápnik. Lieskové oriešky obsahujú aj vitamíny skupiny B, vitamín A, C a ľahko stráviteľné oleje a škrob.
Najviac živín dokáže telo získať z lieskovcov vtedy, ak ich dobre rozžujete alebo postrúhate.