Pareniská nie sú PREŽITOK! Pomôžu vám dopestovať kvalitnejšie PRIESADY
25. 1. 2025, 14:00

Zdroj: Shutterstock
Napriek drobným nevýhodám majú však pareniská pre záhradkárov stále veľký význam. Vyžadujú menej priestoru, preto sú vhodné aj do celkom malých záhrad.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Zdroj: Pinterest
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
V minulosti sa na predpestovanie priesad využívali oveľa viac. Keďže sú však náročnejšie na prípravu i následnú prácu – pravidelne sa musia podľa priebehu počasia vetrať alebo zakrývať, a tak vyžadujú každodennú starostlivosť –, postupne sa zo záhrad vytrácajú, pričom ich dosť často nahrádzajú menšie skleníky. Tie dávajú možnosť nielen predpestovať si priesady, ale aj dopestovať úrodu teplomilnejšej zeleniny. Napriek drobným nevýhodám majú však pareniská pre záhradkárov stále veľký význam. Vyžadujú menej priestoru, preto sú vhodné aj do celkom malých záhrad. O 2 až 3 týždne urýchlia zber prvej reďkovky, lahôdkového kalerábu, hlávok šalátu, mladej cibuľky, pažítky, karotky.
Kvalitnejšie priesady
Pomôžu vám dopestovať kvalitnejšie priesady zeleniny aj letničiek. Sú dobrou ochranou pestovaných plodín pred neskorými jarnými mrazmi. Stačí, ak pareniskové okná dobre zaizolujete rohožami, prípadne tabuľami polystyrénu. Predĺžia obdobia zberu zeleniny pestovanej na jeseň, napríklad karfiolu, šalátu hlávkového či reďkovky. Môžu slúžiť aj na neskorú sejbu mrkvy, petržlenu či šalátu na prezimovanie.
Zdroj: Shutterstock
Keďže murované parenisko nie je mobilné, jeho nevýhodou je problematická výmena výhrevnej vrstvy.
Kedy založiť parenisko?
Ak chcete začať so siatím prakticky ešte v zime, rozhodne si už v januári alebo čo najskôr to počasie dovolí založte teplé parenisko. Na vysievanie koncom februára vám postačí začiatkom mesiaca pripraviť poloteplé parenisko. Na sezónne pestovanie si vystačíte so studeným pareniskom, ktoré je dobré mať hotové približne v polovici marca. Parenisko vždy plánujte na slnečnom mieste chránenom pred vetrom. Jednoduché orientujte východo-západným smerom, aby boli okná naklonené na juh. Pri dvojitom parenisku, ktoré sa tiež označuje ako sedlové, by mali okná na jednej strane smerovať na východ a na druhej na západ. Tieto orientácie odporúčame v čo najväčšej možnej miere dodržať.
Zdroj: Shutterstock
Nemáte skleník a na jar vám parapety plné priesad doslova prekážajú? Vynikajúcim riešením je vybudovanie pareniska.
Čo budete potrebovať?
Zdroj: Jana Tomková jarabincová
Priečny rez pareniskom