Vavrín pravý (Laurus nobilis) nie je nič iné ako známy a v kuchyni často používaný bobkový list. Prirodzene sa tento ker vyskytuje v oblasti Stredozemného mora. Mnohí z vás si s obľubou nosia domov z dovolenky v Chorvátsku. V prirodzenom prostredí dorastá aj do výšky desiatich metrov. Výhonky sú husto obrastené listami, ktoré nikdy neopadajú. Majú sýto zelenú farbu a zvlnený okraj.

Má skromné nároky
Ako už samotný pôvod rastliny vypovedá, vavrínu sa darí v teplých polohách na slnečnom mieste. Vhodný je aj záhon s trvalkami chránený pred vetrom. Rastline neprekáža ani čiastočný polotieň. Náchylná je však na výber pôdy, ktorá by mala byť ľahká a priepustná.
Na čo si však pri pestovaní vavrínu treba dať pozor, je dostatok vlahy. Najmä počas horúceho leta dbajte na pravidelnú zálievku, aby pôda v okolí rastliny bola vždy mierne vlhká. Počas hlavnej sezóny rastline doprajte živiny. Na jeseň sledujte počasie a keď hrozia mrazíky, vavrín presťahujte do svetlej pivnice, kde teplota neklesne pod bod mrazu.

Vavrín sa najľahšie pestuje v nádobe, ktorá je v čase letnenia ponorená do pôdy v záhone. Takto čerpá vlahu aj zo zeme, v prípade nepriaznivého počasia mu nehrozí vyvrátenie aj s črepníkom. Naopak pri zazimovaní mu vykopaním nenarušíte korene.
Už ho môžete vyložiť
Vavrín ste zaiste úspešne prezimovali, teraz ho môžete vyložiť opäť von. Pokiaľ máte malú rastlinu, netreba ju z črepníka vyberať, ale priamo s ním zapustiť do zeme. Pred prípadnými mrazmi však rastlinu chráňte. Pravidelne ju zalievajte.
