Pripravte záhradu na „prídel“ ŠKODCOV! Preventívne rady, ktoré zvládne KAŽDÝ
13. 4. 2025, 14:00

Zdroj: shutterstock
Každá záhrada, aj tá malá, má svoj „prídel“ škodcov, preto neprepadajte panike a nesiahajte hneď po chemickom postreku, keď nejaké spozorujete. Zdravé a silné rastliny ich zvyčajne tolerujú a niektoré sú dokonca potravou pre užitočný hmyz.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Udržiavajte rastliny v zdraví, dožičte im dostatok vody a výživnú, dobre priepustnú pôdu. Premnoženiu škodcov zabránite tým, že každý rok vysadíte danú plodinu v inej časti záhrady. Striedanie sa oplatí aj na malej ploche a navyše pomáha upravovať pH pôdy. Pripravte aj zdroje potravy a vhodné prostredie pre užitočné živočíchy, ako sú vtáky, ježe, pestrice a žaby. Dosiahnete tým prirodzenú rovnováhu, predátory budú udržiavať počty škodcov na prijateľnej úrovni a nevznikne potreba zasahovať chemikáliami.
Zdroj: shutterstock
V prípade, ak sú vaše hriadky malé, tak najlepšou aj najúčinnejšou metódou je ručný zber škodcov. Rastliny kontrolujte a hneď ako zbadáte pásavku postite sa do jej zberu.
Stratégia kontroly
Rastliny pravidelne prezerajte, a ak sa to dá, okamžite mechanicky odstraňujte všetkých nevítaných návštevníkov. Ako prevenciu môžete škodcom pripraviť prekážku, napríklad záhradnícku textíliu proti vŕtavke mrkvovej, alebo pozdĺž plodín vysadiť rastliny, ktoré prilákajú užitočný hmyz, prípadne zmätú škodce. Ak je to nevyhnutné, použite chemickú ochranu, ale vo večerných hodinách, keď včely ani iný užitočný hmyz už nelieta. V skleníku sa oplatí zavesiť lepové dosky, feromónové lapače a ako biologickú ochranu nasadiť prirodzených nepriateľov.
Zdroj: shutterstock
Účelom farebných lepových doštičiek je signalizácia a odchyt škodcov. Slúžia na kontrolu účinnosti biologickej ochrany a lákajú škodlivý hmyz. Ten sa potom zachytí na nezasychajúcom lepidle. Doštička ho naláka farbou pripomínajúcou kvety, dozrievajúce ovocie či listy rastlín.
Ošetrovanie pôdy
Kypriť a odburiňovať budete musieť aj malé hriadky, nádoby či vyvýšené záhony, pretože ani tie burina neobchádza. Už pri plánovaní myslite na to, ako veľmi narastie zelenina, ktorú chcete pestovať. Vždy dodržte pestovateľský spon, ale zároveň do výsadby použite ďalšie druhy, ktoré zabránia prerastaniu burín. Napríklad šalát hlávkový rastie pomerne rýchlo, kým kalerábu to trvá aj niekoľko mesiacov. Takže pomedzi priesady kalerábu vysaďte šalát. Ten najprv prekryje prázdne miesta a zatieni potenciálne vhodné stanovište pre buriny. Po zbere úrody zas nahusto vysejte špenát siaty alebo valeriánku poľnú, ktoré pôdu nevyčerpajú.
Zdroj: shutterstock
Rajčiaky sú náchylné na rôzne choroby, preto je dobre nasadiť k nim aromatické odpudzovače škodcov. Ak vysadíte bazalku, mätu či petržlen, zlepšíte im chuť i rast. Levanduľa odpudzuje vošky, molice a mravce.
Jarné priesady
Padanie klíčiacich rastlín je najčastejší problém jarných výsevov. Hubové ochorenie spôsobuje viacero druhov húb (Botrytis, Rhizoctonia, Bremia, Thielaviopsis, Phytium, Fusarium, Alternaria). Koreňový kŕčok sa v mieste napadnutia zužuje, rastliny sa skláňajú k pôde – padajú a odumierajú. Ochorenie sa šíri väčšinou ohniskovo. Hlavným zdrojom infekcie je pôda, ale môže ísť aj o infikované osivo. Padanie podporuje zvýšená vzdušná vlhkosť v skleníkoch a vo fóliovníkoch, vyššia vlhkosť pôdy, prehustené výsevy a v zimných mesiacoch aj nedostatok svetla a vysoké teploty pôdy či vzduchu. Hlavným ochranným opatrením je dôsledná prevencia – kvalitné morené osivo, kvalitné substráty, ideálne tepelne alebo chemicky dezinfikované.
Zdroj: shutterstock
Padanie klíčiacich rastlín je najčastejším problémom jarných výsevov. Priesady treba pestovať pri dostatku svetla, optimálnej teplote a s primeranou zálievkou, pričom substrát by mal vždy mierne preschnúť.
Zdroj: shutterstock
„Lekárom“ vo vlastnej záhrade
Aj v malej záhrade treba robiť najrôznejšie opatrenia na ochranu rastlín. Podľa zákona o rastlinolekárskej starostlivosti je každý majiteľ pozemku povinný obmedzovať výskyt a šírenie škodlivých organizmov.
- Výber vhodných odrôd je to najdôležitejšie preventívne opatrenie. Čím je životnosť rastliny dlhšia, tým dôležitejšia je otázka voľby vhodnej odrody. Existujú rajčiaky schopné odolávať infekcii plesňou zemiakovou i pri dlhotrvajúcom daždivom počasí, šaláty, ktoré v menšej miere napádajú vošky, či reďkovky odolné proti černeniu koreňov. Veľmi dôležitá je odolnosť proti vírusovým chorobám, predovšetkým pri uhorkách a cuketách.
- Hygienické opatrenia netreba podceňovať. Časti rastlín napadnuté chorobou a škodcami treba čo najrýchlejšie odstrániť a zlikvidovať. Dôležité je aj odstraňovanie buriny, ktorá by mohla byť rovnako zdrojom infekcie a na ktorej prežívajú rôzne škodce.
- Správne zalievanie: Ak listy rastlín po zalievaní alebo daždi dlho neosychajú, hubové ochorenia majú jedinečnú príležitosť na rozvoj. Tomuto problému zabránite správnou zálievkou alebo jednoduchým zastrešením záhonov či nádob.
- Význam nastielania: Ubitá vrchná vrstva pôdy podporuje rozvoj pôdnych patogénnych húb. V takýchto prípadoch má blahodarný vplyv nastielanie.
- Dôraz na živiny: Nesprávna výživa oslabuje rastliny a zvyšuje pravdepodobnosť napadnutia škodcami. Cieleným hnojením tomu možno predísť.
- Dôsledná rotácia: Pozitívny vplyv na zdravotný stav rastlín má aj striedanie plodín na hriadkach, pretože v takom prípade sa živiny v pôde lepšie využijú a jednostranne sa nevyčerpávajú. Takisto niektoré druhovo špecifické choroby majú horšie predpoklady na rozvoj.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.