POZOR! Sadíte ovocné stromy prvý krát? Takto nesmie vyzerať výsadbová JAMA
14. 3. 2025, 14:00

Zdroj: shutterstock
Ak to počasie dovolí, hneď po rozmrznutí pôdy pokračujte vo vysádzaní jadrovín, kôstkovín a drobného ovocia.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Vysádzanie stromčekov
Ak to počasie dovolí, hneď po rozmrznutí pôdy pokračujte vo vysádzaní jadrovín, kôstkovín a drobného ovocia. Po zakúpení stromčekov je potrebné koreňový systém skrátiť, čiže odstrániť suché korienky až do živej časti vlásočníc. Po tomto skrátení musia nasiaknuť vodou a až potom môžu ísť do jamy. Pri vysádzaní dávajte pozor, aby miesto očkovania po výsadbe bolo nad povrchom pôdy. Ak stromčeky vysadíte hlboko, naštepená časť zakoreňuje, čím slaborastúci podpník postupne stráca vplyv a jeho vplyv na bujnosť rastu stromov preberá zakorenená časť vysadenej odrody. Stromčekom pri zahŕňaní zeminou opatrne natriasajte, aby sa ornica dostala medzi korienky a nevznikla okolo koreňov „vzduchová kapsa“. Po výsadbe stromy dobre zalejte. Po vsiaknutí vody ku kmienkom mierne nahrňte ornicu, čím zabránite vyparovaniu vody z pôdy a udržíte dostatočnú vzdušnú vlhkosť.
Zdroj: shutterstock
Z odborných kníh i článkov sa dozviete, že najlepšia veľkosť jamy na výsadbu ovocných drevín je 1 x 1 m. Mala by byť hlboká približne 0,4 m.
Živiny ku koreňom
Odobraté živiny v minulom roku je potrebné na jar doplniť aj ovocným drevinám. Najviac aktívnych koreňových vlásočníc, schopných čerpať živiny rozpustené vo vode, sa nachádza najmä v priestore pod obvodom a za obvodom koruny, kde je potrebné živiny do pôdy zapracovať. Veľkosť koreňovej sústavy závisí od podpníka, na akom sú naštepené ušľachtilé odrody. Ak sú ovocné stromy navrúbľované na plánke, korene sa nachádzajú vo vzdialenosti do 5 až 7 m od kmeňa ovocného stromu. Jablone pestované na slaborastúcich podpníkoch treba prihnojovať do 2 až 3 m do kmeňa, kde je najviac koreňov. Ovocné stromy aj drobné ovocie potrebujú všetky základné živiny, to znamená dusík, fosfor, draslík, vápnik a stopové prvky, ako sú železo, bór, horčík a podobne. Tieto prvky sa nachádzajú vo viaczložkových hnojivách.
Zdroj: shutterstock
Keď sa stromy začnú na jar prebúdzať, doplňte dusík na podporu rastu. S množstvom to však neprežeňte, je lepšie ho určiť na základe pôdneho rozboru.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.