Praktické tipy, ako uspieť pri pestovaní zeleniny pomocou VÝSEVNÝCH PÁSIKOV
3. 4. 2023, 13:04 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: čitateľka Záhradkára Janka B.
Sejba do voľnej pôdy je v našich klimatických podmienkach najrozšírenejším spôsobom, ako si dopestovať úrodu. Ponuka zeleninových osív je prakticky nekonečná, keďže mnohé druhy disponujú desiatkami rôznorodých odrôd.
Zdroj: www.onegoodthingbyjillee.com
Zdroj: www.onegoodthingbyjillee.com
Zdroj: www.onegoodthingbyjillee.com
Galéria k článku
Ak by ste teda chceli každú sezónu pestovať niečo iné – neopakovať sa − môžete tak robiť niekoľko rokov. Semená balené vo farebných vrecúškach určených pre malospotrebiteľský trh sú prakticky už od zimných mesiacov jedným z najžiadanejších artiklov záhradníctiev.
Niektorí záhradkári však už siahajú aj po výsevných pásikoch, no nájdu sa aj takí, ktorí na ne po prvom neúspechu zanevreli. Netreba sa však ničoho obávať. Tak ako všetko, aj tieto výrobky majú výhody i nevýhody. Stačí však vedieť, ako s nimi správne pracovať, a úspech sa dostaví. Navyše, ak k sebe budete naozaj úprimní, určite uznáte, že ani zelenina vysiata s použitím klasického osiva sa nie vždy vydarí. Aj tu treba poznať aspoň základné pravidlá.

Čistá práca bez jednotenia
To, že na výsevnom pásiku vyrobenom z ekologickej vodorozpustnej fólie sú semená uložené tak, aby boli rastliny po vzídení v ideálnom pestovateľskom spone pre daný druh, je jedna z jeho hlavných výhod. Odpadá totiž neskoršie prácne jednotenie či zdĺhavé vysievanie v prípade, že chcete drobné semená precízne klásť do výsevného riadka.
Paradoxne, práve táto skvelá pomôcka, teda presné uloženie semien vo fólii, spôsobuje pestovateľom najväčšie problémy a býva dôvodom neúspešného vzchádzania rastlín. Dôležité je uvedomiť si, že ak chcete, aby sa semená dostali do styku s pôdou, musia sa uvoľniť z fólie. No a keďže tá je vodorozpustná, pri sejbe výsevných pásikov je dostatok vlahy zásadnou podmienkou úspechu. Fólia sa totiž pri styku s vlhkou pôdou okamžite zmení na gél, ktorý už semenám nebráni v klíčení, a činnosťou pôdnych mikroorganizmov sa postupne rozloží na oxid uhličitý a vodu. Znamená to, že po ňom v pôde nezostanú škodlivé zvyšky.
Zdroj: sedos.sk (Michal Sedlák)
Pri používaní výsevných pásikov si môžete prácu uľahčiť špeciálnou výsevnou latkou. Pomocou nej spravíte presne takú výsevnú ryhu, akú pásik vyžaduje.
Prispôsobte si ho
Určite vám je jasné, že výsevné pásiky sa predávajú v konkrétnych dĺžkach. Pre záhradkárov najčastejšie 5- a 10-metrové. Ak ide o pásiky určené na predpestovanie priesad, napríklad kalerábov, vtedy môžu byť kratšie. Nemusíte si však lámať hlavu tým, ako daným dĺžkam prispôsobíte zeleninové hriadky. Z pásika si jednoducho odstrihnete presne toľko, koľko do riadka potrebujete.
Zdroj: sedos.sk
Ak patríte k naozaj aktívnym pestovateľom a jeden či dva riadky mrkvy vám nestačia, výsevné pásiky v kombinácii so sejačkou pre ne určenou vám ušetria naozaj množstvo času.
Pri ktorých zeleninových druhoch si môžete uľahčiť sejbu použitím výsevného pásika? Zistite na ďalšej strane.
Zdroj: sedos.sk
Na výsevnom pásiku vyrobenom z ekologickej vodorozpustnej fólie sú semená uložené tak, aby boli rastliny po vzídení v ideálnom pestovateľskom spone.
Hoci sa sortiment osív aj na našom trhu každoročne bohato rozrastá, ponuka zeleninových druhov vo forme výsevných pásikov je stále do istej miery obmedzená. Tie základné, o ktorých možno bez obáv povedať, že sú najpestovanejšie, však určite nájdete. Ide o mrkvu, petržlen (aj vňaťový), kaleráb, reďkovku, cibuľu, pór, cviklu, šalát, uhorky či špenát.
Veľmi praktické sú aj pásiky, na ktorých je okrem hlavnej plodiny takzvaná značkovacia. Spravidla je to rýchlo klíčiaca plodina ako napríklad reďkovka alebo šalát, ktorá sa aj pri použití klasických osív seje spolu s hlavnou, pomalšie klíčiacou. Pretože rýchlo vzíde, vyznačí vám pestovateľské riadky. Vďaka tomu môžete ešte skôr, než začne vzchádzať hlavná plodina, pohodlne prekypriť a odburiniť medziriadky. Po vyklíčení hlavnej plodiny je už značkovacia spravidla vhodná na zber.
Skvelé, a to nielen pri obmedzenom pestovateľskom priestore, sú aj pásiky s už namiešanou kombináciou rôznych zeleninových druhov, vďaka ktorým môžete mať z jedného riadka a z jednorazovej sejby úrodu reďkoviek, šalátov aj mrkvy.
Ak si chcete vyskúšať prácu s výsevným pásikom, nájdete ho ako DARČEK v aprílovom vydaní Záhradkára
Zdroj: redakcia Záhradkár
Aprílový Záhradkár spolu s darčekom - výsevným pásikom - a s kupónom na zľavnené vstupné na záhradkársky veľtrh bude v predaji do 12. apríla 2023.
Hoci je to úplne jednoduché, aby bolo pestovanie s výsevnými pásikmi naozaj úspešné, mali by ste dodržať niekoľko zásad:
- Nikdy tesne pred sejbou nekyprite pôdu príliš do hĺbky, aby ste neporušili pôdnu kapilaritu. Platí to nielen v prípade výsevných pásikov, ale aj klasického osiva. 2
- Výsevnú brázdičku na uloženie pásika si pripravte pomocou mierne zašpicatenej latky, ktorú zatlačte do pôdy 1 až 2 cm hlboko. Na tento účel nepoužívajte motyku ani výsadbový kolík, lebo dno a steny osivového lôžka musia byť spevnené a rovné.
- Položte doň rozprestretý výsevný pásik a prihrňte ho tenšou, ale rovnomernou vrstvou pôdy. V prípade, že je menej vlahy, do riadka nalejte vodu, počkajte, kým vsiakne, a až potom vložte výsevný pásik so semenami.
- Hriadku po sejbe utlačte doskou alebo použite ľahší valec a zavlažte.