Reklama

Prečo sa tekviciam u susedov darí lepšie? Okrem vody a živín to môže byť aj pre toto

Na prelome júna a júla je vegetácia v plnom prúde. Dozrievajú prvé cukety, tekvice aj patizón.

Zdroj: Jarmila Szabóová

Reklama

Tekvice nepatria k zelenine náročnej na pestovanie a väčšinou im stačí bohatá zásoba vody a dostatok živín. Ak ich vysadíte po hrášku či fazuli, alebo ich budete pestovať s týmito rastlinami, budú rodiť ešte lepšie.

Okrem toho, že si na hrášku pochutnáte priamo na hriadke a dostanete do seba vitamíny, jeho korene zásobia pôdu dusíkom. Ten v konečnom dôsledku využije vo svoj prospech tekvica a, samozrejme, aj iné plodiny. Stačí korene nechať v zemi rozložiť sa do ďalšej sezóny.

Zdroj: pinterest/dengarden.com

Zdroj: pinterest/pasteldwelling.com

Fazuľa vzchádza o 8 až 14 dní.

Fazuľa rovnako ako hrášok viaže v pôde vďaka nitrifikačným baktériám dusík, ktorý sa do pôdy uvoľňuje ich rozkladom. Preto v nasledujúcej sezóne po fazuli vysaďte tekvicu.

Zdroj: pinterest/plant-world-seeds.com

Účinný je pri tráviacich ťažkostiach, horúčke, kašli či problémoch so zadržiavaním vody v organizme.

Borák lekársky je v prvom rade liečivá bylinka, existujú však aj iné dôvody prečo sa ho oplatí pestovať v záhrade a to nielen v spoločnosti tekvice. Včely kvety boráka milujú, ak ho budete pestovať spolu s tekvicou, tak sa opeľovače zastavia aj na kvetoch tekvice. Zvýšia sa tak šance na priaznivé opelenie samičích kvetov. Okrem toho borák odpudí aj škodce, ktoré sa na tekviciach hostia.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Keď tekvice kvitnú, ale nerodia! Príčiny môžu byť rôzne

    Zdroj: Reddit.com/r/mildlyinteresting

    Biela reďkovka na vychádzke.

    Chuťou výrazná a korenistá biela reďkovka sa zíde v spoločnosti tekvíc ako repelent. Odpudzuje totiž pažravé škodce, ktoré ničia úrodu.

    Zdroj: Shutterstock

    Udržiavajte pôdu vlhkú, aby kôpor nevysychal.

    Kôpor je atraktívny pre užitočný hmyz, akým sú napríklad lienky. Preto sa oplatí ho vysiať do blízkosti tekvíc, kde tento hmyz zlikviduje škodce už na začiatku a rastliny pritom nepoškodí.

    Zdroj: Jarmila Szabóová

    Pozberaný cesnak v prípade pekného počasia ostať na hriadke dva až tri dni, potom ho treba preložiť na chránené miesto, kde sa fínálne dosuší.

    Ani v tomto prípade nesmie chýbať cesnak a jeho odpudivá vôňa, ktorá drží cicavý hmyz v bezpečnej vzdialenosti aj od tekvice. Samozrejme tento benefit platí len pokiaľ je cesnak na hriadke.

    Zdroj: Shutterstock

    Mäta sa rozmnožuje ľahko, ak ju pestujete v záhrade, dobre to poznáte.

    Ak máte problém so srnkami a zajacmi, ktoré s obľubou zavítajú do vašej záhrady, skúste tu pestovať mätu. Údajne pôsobí odpudivo, uchráni vašu zeleninu a ešte aj prevonia záhradu.

    Zdroj: pinterest/austria-forum.org

    Majorán záhradný a pamajorán obyčajný sú známe kuchynské i liečivé bylinky.

    Mora kapustová je známy požierač kapustovej zeleniny, ale škodí aj na iných druhoch úžitkových rastlín. Ak však v ich blízkosti budete pestovať pamajorán, svojou vôňou ich zmätie a neusadia sa v poraste (aspoň nie v takej miere). V prípade plodovej zeleniny škodí na rastlinách jej príbuzná mora bavlníková, preto sa aj v tomto prípade oplatí pestovať pamajorán v ich blízkosti.

    Zdroj: pinterest/jardinage.lemonde.fr

    Hustý porast facélie tým, že tieni, potláča aj rozvoj burín.

    Facélia vratičolistá je azda jedna z najznámejších rastlín vhodných na zelené hnojenie. Keď po nej budete v ďalšej sezóne pestovať tekvicu, využije živiny, ktoré v pôde po jej roklade ostali. Ak bude kvitnúť naraz s tekvicami, priláka sem opeľovače podobne ako borák.

    Zdroj: profimedia.sk

    Rozmarín je repelentnou bylinkou.

    Rozmarín má rovnaké účinky ako pamajorán, čo sa spoločného pestovania s tekvicami týka. 

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.