Len pre zopakovanie platí zásada, že ak ste na jeseň na hriadky rozhodili kvalitný kompost a popritom ste do pôdy zapracovali rastliny zeleného hnojenia, organickej hmoty bude dostatok. Ak ale máte pocit, že kompost nemal dostatočnú kvalitu, siahnite ešte na jar po granulovanom hnoji. K dispozícii je slepačí trus či ovčí hnoj, ktorý stačí voľne rozhodiť po pvrchu pôdy a plytko zapracovať.

Keď je však už sezóna v plnom prúde, rastliny spotrebovali väčšinu živín na svoj rast, takže je potrebné ich doplniť. Používajte dusíkatú výživu, ktorú ale rozdelíte do menších dávok. Tie aplikujte pravidelne a často. Po aplikácii hnojiva je nevyhnutná dostatočná zálievka, ale odporúča sa sledovať aj počasie, pretože ak je pravdepodobnosť úhrnu zrážok vysoká, vtedy zálievku vynechajte.

Prihnojovanie môžete robiť aj počas vegetácie ale pamätajte na to, aby posledné hnojenie bolo maximálne 2 až 3 týždne pred zberom. Pozor si dávajte aj na prehnojenie dusíkom pri cibuľovej zelenine, spôsobuje jej zakrpatenie, horšie uskladnenie a zlé dozrievanie.

Koreňová zelenina zas neznáša priame hnojenie organickými hnojivami. Na druhej strane je ale veľkým konzumentom dusíka a draslíka. Pozor taktiež na prehnojenie dusíkom, zhoršila by sa kvalita koreňov. Kapustová zelenina je náročná na vysoké dávky živín a pôdnu vlahu. A keďže aj tu platí zásada, že menej je viac, prehnojenie dusíkom znižuje skladovateľnosť a tiež brzdí proces mliečneho kvasenia. Pri nedostatku dusíka sa znižuje úroda.
Plodová zelenina ako paprika, uhorky či rajčiaky vyžaduje najmä draslík v síranovej forme, dusíkaté hnojenie ale treba rozdeliť na niekoľko častí.
