O rajčiakoch ako takých sa dá povedať, že sú to nenáročné rastliny, hoci bez dostatku živín neporastú ako huby po daždi. Krásne pevné plody budú mať iba v prípade, že netrpia suchom. Choroby a už ani škodcovia sa im nevyhnú. Veľkým strašiakom je v rannom štádiu rastu padanie klíčiacich rastlín, ktoré postihuje aj iné druhy. Počas sezóny sa pestovateľ najčastejšie potýka s fytoftórou (plesňou zemiakovou) a pri zbere plodov natrafí aj na červíka.
Teraz koncom februára ste už všetci nedočkaví a vo veľkom začínate vysievať. My v redakcii sme na tom podobne. Lenže pokiaľ nemáte skleník, na niektoré druhy zeleniny je ešte priskoro. Napríklad rajčiaky. vyznačujú sa rýchlym rastom a úplne zbytočne ich v týchto dňoch vysejete. Pokojne im totiž stačí 6 týždňov na to, aby od sejby dosiahli veľkosť vhodnú na výsadbu. Počkajte ešte a výsev načasujte na začiatok marca, najlepšie na polovicu mesiaca. takto budú mať priesady dva mesiace na to, aby dostatočne narástli. I tak ich vysadíte v druhej polovici mája, samozrejme, ak to nerisknete a nevysadíte ich skôr. Lenže potom hrozí, že opäť prídu mrazy, podobne ako v minulom roku a priesady poškodia.
Priesady sú základ
Koho neodradí skorý termín a má možnosti, začnite s výsevom. Dbajte však na prostredie, v ktorom priesady hodláte pestovať. Priestor musí byť dostatočne teplý a slnečný. Rajčiaky totiž potrebujú dostatok svetla, aby sa semenáčiky nevyťahovali. Na sejbu používajte prednostne výsevný substrát, ale nič nepokazíte ani sejbou do univerzálneho. Semienka vysejte plytko najlepšie po jednom do zakoreňovačov. Aby ste ušetrili peniaze, použite tégliky od jogurtu, obaly z mlieka, alebo si ich jednoducho vyrobte z papierových rúrok.
Môžete siať aj naširoko, čo zjednodušene znamená, že debničku naplníte substrátom. Utlačíte ho, osivo voľne po jeho povrchu „rozhodíte‟ a zasypete tenkou vrstvou substrátu.

Keď máte hotovo, výsev dôkladne zalejte. Aby sa semená nevyplavili, odporúčame vám použiť rozprašovač. Pokiaľ vysievate do minipareniska, zakryte výsev priloženým krytom a celé miniparenisko/debničku položte na okenný parapet, najlepšie na okno orientované na juh, juho-západ. A nezabudnite na vetranie, aby hubové choroby nedostali šancu.