Proti vrtivke ORECHOVEJ zasiahnite HUBAMI! Zvoľte tieto prípravky, radí ODBORNÍČKA
10. 5. 2024, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: shutterstock
Huby sú jednobunkové alebo viacbunkové organizmy, ktoré môžu byť symbiotické, parazitické a saprofytické. Rozširujú sa pomocou spór bud‘ vzduchom, vodou, alebo prostredníctvom vektorov (hmyz, živočíchy).

Zdroj: redakcia Záhradkár
Rada nášho odborníka:
Zdroj: redakcia Záhradkár
Oľga SCHLOSÁRIKOVÁ, certifikovaný poradca v ochrane rastlín
Hubové ochorenia sa môžu prejaviť ako rôzne škvrnitosti, chrastovitosti, hrdze, múčnatky, hniloby alebo vo forme vädnutia a opadávania listov. Ako ochrana proti hubovým chorobám sa používajú fungicídy. Ale existujú aj prospešné druhy húb, ako je Pythium oligandrum, ktoré pôsobí mykoparaziticky. Vyhľadáva fytopatogénnu hubu, obrastie ju mycéliom a enzymaticky ju rozloží na jednoduché zložky, ktoré potom využíva pre svoju výživu. Takéto huby sa bežne vyskytujú aj v pôde. Ale môžete ich pridať aj formou prípravku Polyversum. Výhodou je nulová ochranná lehota a použiť ho môžete na ochranu zemiakov, jahôd, hrachu a iných plodín proti hubovým ochoreniam. Využíva sa aj na morenie osiva a sadiva.
Užitočné huby
Medzi prospešné druhy patria aj mykorízne huby, ktoré poskytujú množstvo benefitov. Používajú sa vo forme granúl prípravku Symbivit a aplikácia je veľmi jednoduchá. Dajte pozor na výber, pretože na trhu je niekoľko typov špeciálne určených na ovocné stromy, rododendrony, rajčiaky alebo kvety. Aj prípravok Trifender je biologicky prípravok na ochranu rastlín proti pôdnym hubám. Okrem rozvoja koreňového systému a zvýšenia odolnosti rastlín proti pôdnym patogénom stimuluje úrodu. Je určený na zemiaky, ovocie, okrasné rastliny, zeleninu aj vinohrady. Účinná látka prípravku je huba Trichoderma asperellum. Aj tento prípravok je potrebné použiť ako prevenciu. Medzi ekologické prípravky patrí aj SoilTonic. Pomocná látka vo forme zeolitového granulátu obsahuje rastlinné extrakty a dôležité stopové prvky. Stará sa o dobrú pôdnu štruktúru, lepšie prevzdušnenie pôdy, zvyšuje príjem vody a zlepšuje vitalitu rastlín.
Zdroj: profimedia.sk
Ak ste aplikovali nesprávny mykorízny prípravok, netreba sa ničoho báť. Huby sa na rastlinu nenapoja, teda rozvoj mykorízy na koreňoch nenastane. Neexistuje ani riziko predávkovania.
Prevencia nadovšetko!
Pôdne granuly
Záhradkári sa každoročne musia popasovať aj s medvedíkmi a larvami chrústov. Na trhu je prípravok Righello. Obsahuje vybrané druhy húb a kmeňov baktérií vo forme granulátu, ktoré zvyšujú odolnosť rastlín proti pôdnym škodcom, ako sú vajíčka a larvy drôtovcov, motýľov, medvedíkov, chrústov, smútiviek, strapiek, molíc a mravcov. Aplikuje sa zapravením granulátu do pôdy pred vysievaním alebo po výseve zeleniny a rozptýlením okolo koreňov ovocných stromov.
Ako zasiahnuť proti vrtivke orechovej? >>>
Účinná zálievka
Minulá sezóna nebola pre orechy priaznivá z dôvodu černenia plodov, ktoré spôsobila vrtivka orechová. Škodca prezimuje v štádiu kukiel plytko v pôde. Rojenie dospelých múch a kladenie vajíčok do oplodia orechov prebieha od začiatku júla do septembra. Vyliahnuté larvy sa živia oplodím, opúšťajú plody, padajú na zem, zavrtávajú sa do pôdy a následne sa zakuklia.
Biologická ochrana: Pôdny mikrobiologický prípravok Bora (Beauveria bassiana) zabraňuje liahnutiu lariev škodlivého hmyzu. Dôležité je, aby bol prípravok zarobený vo vode minimálne štyridsaťosem hodín pred aplikáciou. Termín aplikácie závisí od klimatických podmienok. V teplejších oblastiach ho použite v máji, v severnejších stačí v júni. Aplikuje sa na povrch pôdy vo forme zálievky. Pôdu treba udržiavať vo vlhkom stave a je vhodné ju zakryť netkanou textíliou. Okraje by mali mierne presahovať obvod koruny stromu. Potrebná je aj druhá aplikácia v druhej polovici júla.
Zdroj: shutterstock
Podobne ako proti vrtivke orechovej sa prípravok Bora môže aplikovať aj proti vrtivke čerešňovej, ktorej rojenie prebieha v máji.