Reklama

Rodila k spokojnosti, ale s rastom to už tak nie je? Hrušku môžete rezať celoročne

Blooming pear tree in my garden

Zdroj: Olena Uchuskina

Reklama

Jadroviny veľmi dobre znášajú zimný rez, rany sa po správnom ošetrení dobre hoja. Vhodne zvolenou technikou rezu prinášajú úrodu kvalitných plodov. Pravidelným citlivým ošetrovaním sú chránené pred striedavou rodivosťou. Tvorba vlkov nie je taká intenzívna ako pri nesprávne nastavenom reze.

Hrušky majú sklon rásť vzpriamene a tvoriť korunu zahusťujúce výhonky najmä v prvých rokoch po výsadbe. A záhradkár si s nimi pred začiatkom pučania musí poradiť.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Využite rez na tvorbu rodivého obrastu, bujne rastúca HRUŠKA to potrebuje

    Boli sme na návšteve v záhrade, kde záhradkár pestuje hrušku na vysokokmeni. Strom je zdravý, čo to sa už na ňom aj urodilo. Nevhodne zvoleným spôsobom rezu sa však koruna priveľmi zahustila, listová plocha významne prevýšila počet nasadených plodov. To sa, samozrejme, záhradkárovi nepozdávalo, a tak si prizval na pomoc skúseného ovocinára. Ten zvolil v  odbornej terminológii rez známy ako Gaucherov rez, inak povedané dlhý rez. Strom po tomto zásahu nadobudol diametrálne odlišný vzhľad. Koruna je vzdušná, každý konár, výhonok má svoje miesto, všade sa dostane svetlo. A čo je najdôležitejšie, podporila sa aj tvorba rodivého obrastu.

    Ako to urobiť?

    Dôležitý je postup Hrušky sú charakteristické tvorbou zvislo rastúcich výhonkov s nevhodným uhlom odklonu od stredníka. Tieto výhonky navyše korunu výrazne zahusťujú. Kombináciou zimného rezu s  letným skrátením v  tomto roku vytvorených letorastov sa dá dosiahnuť dostatočné presvetlenie koruny. Navyše strom donútite vytvoriť rodivý obrast. Strom pred rezom zhodnoťte a  začnite rezať zdola nahor. Pridržujte sa architektúry už zapestovaného tvaru koruny.

    Dominantný vrchol

    Pre hrušku je charakteristická silná dominancia vrcholového púčika. Teória hovorí, že púčik nachádzajúci sa na výhonku najvyššie významne ovplyvňuje rast nižšie postavených výhonkov vyrastajúcich na tomto výhonku. Túto skutočnosť využívajte pri reze, keď potrebujete, aby daný konár rozkonáril. Zrezaním vrcholového púčika totiž zmeníte prúdenie rastlinných hormónov a v podstate donútite strom tvoriť obrast. Ten následným vedením rezu zmeníte na rodivý.

    V  tomto prípade ide o  voľne rastúcu korunu na vysokokmeni. Majiteľ totiž chcel hrušku, ktorá bude v  záhrade dominantnejšia ako jablone, ktoré tu pestuje v tvare štíhleho vretena. Kostrové konáre na konci výhonka neskracujte, ani tie, na ktorých sa nachádza rodivá zhrubnutina. Pokiaľ je to vhodné, aplikujte rez na prevod na výhonok s  lepším smerom rastu. Stredník si musí zachovať dominanciu, takže rezom musíte odstrániť všetky konkurenčné výhonky, ktoré majú tendenciu ho prerásť. Ak nechcete, aby bol strom vyšší, stredník zosaďte rezom na prevod na vhodne smerujúci výhonok rastúci pod ním.

    Takzvané vlky sú tenké konáre na ovocných stromoch, ktoré rastú zvislo nahor. Netvoria sa na nich plody. Napriek tomu potrebujú na svoj rast potrebné množstvo vlahy i živín, o ktoré oberajú rodivé konáre.

    — Záhradkár

    Zdroj: Jarmila Szabóová

    Výhonky rastúce kolmo dohora korunu zbytočne zahusťujú, preto ich zrežte na konárový krúžok. Počas sezóny ich však pozorne sledujte, lebo z delivého pletiva sa v rane môžu začať tvoriť ďalšie. Aj tie bude nutné vylomiť proti smeru rastu na začiatku ich tvorby

    Vlky musia preč

    Výhonky rastúce kolmo dovnútra koruny zbytočne v priebehu vegetácie korunu zahustia a nevpustia do jej útrob svetlo. Plody rastúce v  tieni nevykazujú dobrú kvalitu, majú málo cukru aj vyfarbenie je nedostatočné. Preto tieto výhonky zrežte na konárový krúžok. Naopak, výhonky bližšie k periférii koruny zrežte na čapíky so štyrmi púčikmi. Z nich v tomto roku vyrastú letorasty, ktoré v lete použijete na zapestovanie rodivého obrastu. Tento postup dodržte na celej ploche koruny. Samozrejme, nezabudnite skrátiť konkurenčné výhonky k predlžujúcemu výhonku každého kostrového konára. Nie každý konár je ideálny a  je možné pri ňom aplikovať rez na prevod. V  takom prípade musítevyužiť dvojstupňový sektorový rez, keď docielite zmenu smeru rastu konára takmer do vodorovnej polohy.

    Aplikujte Gaucherov rez

    Kombinovaný rez

    Gaucherov rez je kombinácia zimného a letného rezu s cieľom upraviť korunu do požadovaného tvaru a strom podnietiť k tvorbe rodivého obrastu. Tento spôsob rezu je známy aj ako dlhý rez. Zásahy sa robia počas vegetácie dvakrát. Prvý po urobení zimného rezu je potrebné vykonať v júni – skrátením mladých letorastov za štvrtým listom. Do augusta na týchto letorastoch narastú ďalšie v druhej rastovej vlne. Tie opätovne zrežte za druhým listom. V prípade, že sa do augusta vyvinú na skrátenom výhonku dva až tri letorasty, zrežte ich na prevod na najnižšie postavený.

    Letorasty vytvorené na čapíkoch ponechaných v zime, zrežete nasledovne. Dva spodné výhonky v  júni skráťte za štvrtým listom, horné dva výhonky ponechajte bez zásahu. V auguste tieto skrátené výhonky opäť zosaďte za druhým listom, ostatné nechajte bez zásahu. Do jari sa na skrátených letorastoch vydiferencujú kvety a vy sa budete tešiť zo šťavnatého ovocia. Vrchné letorasty o  rok ošetríte rovnakým spôsobom rezu, ako sme opísali vyššie.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Aby HRUŠKA bohato o rok zarodila, takto ju začiatkom leta zrežte

      Výhody letného rezu

      • Strom má vzdušnú vitálnu korunu bez nepotrebných výhonkov.
      • Perspektívne výhonky majú dostatok priestoru, vody a živín na to, aby do začiatku zimy vyzreli, podrástli a spevneli.
      • Koruna je otvorená, preniká do nej dostatok slnečného žiarenia.
      • Zlepší sa tvorba asimilátov v listoch, vitalita rastu a celková kondícia stromu, ktorý bez problémov prezimuje.
      • Jarný rez je len korekčný.

      Autor článku

      Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.