S nákupom skleníka nečakajte do JARI! Tento typ nie je vhodný do slovenských ZÁHRAD
20. 2. 2025, 14:00

Zdroj: redakcia Záhradkár
Väčšina záhradkárov odkladá nákup nového skleníka až na jar, čo nie je úplne dobre, radí konateľ spoločnosti, skleníky Happy Retail, Dmitry Solovyev. Každý predajca kvalitných skleníkov je cez jarnú sezónu najviac vyťažený.
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Juraj Gašpar
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
V období, keď sa výrobky zdražujú zo dňa na deň, chcú mať aj predajcovia skleníkov cez sezónu čo najvyššie príjmy. V zime však ponúkajú rôzne akcie, preto nákup skleníka neodkladajte na jar a objednajte si ho už teraz. Pomôžeme vám vybrať taký, ktorý vydrží dlhé roky. Upozorníme vás na čo pri nákupe dávať pozor, aby ste mali radosť len z pestovania šťavnatej zeleniny a netrápili sa zložitou montážou či nekonečnými reklamáciami.
Správne rozhodnutia
1. Oblé tvary: Polykarbonátové skleníky sa rozdeľujú na oblúkové a sedlové. Skleníky so sedlovou strechou (áčkové) sa najčastejšie dodávajú v krabiciach s narezaným polykarbonátom, ktorý sa montuje do žľabu (drážok), v ktorých nie je dobre tesnený. Preto napríklad pri prvom silnejšom nápore vetra sa niektoré dosky z drážok vyhodia a často padne za obeť aj celý skleník. Keď už trváte na tom, že chcete tento typ, hľadajte taký, ktorý sa zastrešuje väčšími doskami. Tie zároveň musia tesne doliehať jedna k druhej a takisto aj ku konštrukcii. Vzhľadom k nepredvídateľnému počasiu, ktoré prevláda aktuálne aj na Slovensku, neodporúčame polykarbonátové skleníky s kolmou stenou. Oblúkové sú pre našu klímu a počasie ideálne. Keď ich zmontujete správne, vydržia naozaj silný nápor vetra a aj veľké sneženie.
Zdroj: shutterstock
Zatiaľ čo u žiarovo zinkovaných skleníkov sa uvádza životnosť 20 až 30 rokov bez nutnosti údržby, skleník z pozinkovaného plechu sa po čase musí pretrieť farbou, aby nezačal korodovať.
2. Dutinkový polykarbonát: Odolný a ľahký materiál, ktorý dobre drží teplo a prepúšťa svetlo. Zároveň odoláva aj silnému krupobitiu a chráni rastliny pred spálením pomocou UV filtra. Skôr, ako sa rozhodnete kúpiť skleník, uistite sa, akú hrúbku majú polykarbonátové dosky. Približne 90 percent predajcov ponúka polykarbonát s hrúbkou 4 mm alebo 6 mm. Na trhu existuje niekoľko značiek, ktoré si už dlhé roky držia kvalitu a dodávajú polykarbonát s minimálnou gramážou pri 4 mm (0,7 kg/m²) a pri 6 mm (1,1 kg/m²). Žiaľ, aktuálne nájdete aj skleníky, pri ktorých sa uvádza gramáž polykarbonátu pri 4 mm (od 0,45 kg/m²) a pri 6 mm (0,8 kg/m²). Pri výrobe sa často používa starý granulát a šetrí sa aj na UV vrstve ochranného filtra. Takýto polykarbonát má horšie tepelnoizolačné vlastnosti, po pár rokoch začína hnednúť a praskať. Vždy si vopred overte pôvod a hmotnosť materiálu.
Zdroj: shutterstock
Polykarbonátové výplne je vhodné na ich otvorených koncoch uzavrieť, aby nedochádzalo k prenikaniu prachu a nečistôt do dutiniek, čo bude mať dlhodobý vplyv na ich čistotu a vzhľad. K uzavretiu môžete využiť ventilačnú pásku či silikón na plasty.
3. UV filter: Dajte si pozor, aby ste polykarbonát pri inštalácii otočili UV filtrom smerom von. V prípade, keď otočíte polykarbonát filtrom dovnútra, nebude plniť svoju funkciu a o dva až tri roky začne polykarbonát hnednúť.
4. Dôkladné tesnenie: Pred inštaláciou uzavrite všetky otvorené dutinky (komôrky) polykarbonátu, aspoň lepiacou páskou, ideálna je však ventilačná páska na polykarbonát. Zdanlivo nepodstatný krok dokáže predĺžiť životnosť skleníka o dlhé roky a zamedziť tomu, aby sa do dosiek dostala špina a hmyz.
Zdroj: shutterstock
Keď už sa rozhodnete pre kúpu polykarbonátového skleníka, uistite sa, že máte správne nástroje a vybavenie na jeho montáž.
5. Originálne fotografie: Všetky oblúkové polykarbonátové skleníky vyzerajú na prvý pohľad rovnako. Dokonca niektorí predajcovia majú vo svojich e-shopoch zverejnené iba 3D obrázky, namiesto originálnych fotografií konkrétnych modelov. Skôr ako skleník objednáte, vyžiadajte si od predajcu reálnu fotografiu postaveného skleníka.
Pre domácich majstrov
Skladačky z U profilov: Tieto skleníky sa dodávajú rozložené v krabiciach. To znamená, že vám bude doručený balík s veľkým množstvom dielov, ktoré musíte pospájať dohromady s obrovským množstvom súčiastok. Montáž vôbec nie je jednoduchá a intuitívna a niektorým zákazníkom často trvá aj celý týždeň. Aj napriek tomu niektorí výrobcovia týchto typov ponúkajú pomerne kvalitné skleníky, no musia mať výstuhu. Bez nej skleník nevydrží nápor vetra ani snehovú nádielku.
Zdroj: shutterstock
Pružné dosky sa dajú jednoducho prerezať priamočiarou pílou alebo odlamovacím nožom do ľubovoľných tvarov. Na pripevnenie skrutkami postačí akumulátorová vŕtačka.
Zvarovaná konštrukcia: Tieto skleníky sú väčšinou dodávané celé kompletne zvarené napevno s oblúkmi v celku. Konštrukciu tohto typu dokáže poskladať každý za pár hodín. Dokonca pre tých, čo sa boja rezania polykarbonátových dosiek, ponúkajú často predajcovia službu montáže čelných strán skleníka a vyrezania dvier a okien. Tým sa samotná montáž ešte viac zjednodušuje.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.