Reklama

Pripravte sa na MAREC v záhrade! 16 dôležitých prác, na ktoré by ste nemali zabudnúť

Jarná nálada

Zdroj: archív, shutterstock

Reklama

Marec je prvý jarný mesiac a spolu s ním prichádzajú aj teplejšie dni. Príroda sa pomaly začína prebúdzať a záhrada si pýta našu pozornosť. Pripomeňte si práce, na ktoré by ste nemali zabudnúť.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako rozoznať práve rašiace CIBUĽOVINY podľa listov

    Jarné upratovanie

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Ak nehrozí nebezpečenstvo tuhých mrazov môžete uvoľniť čečinu, lístie, jutu alebo netkanú textíliu, ktoré chránili citlivé rastliny pred zimou. Ako prvé určite uvoľnite skalničky a záhony s jarnými cibuľovinami.

    Odstráňte staré kvety

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Hortenzii kalinolistej sa v tomto období odstraňujú len suché odkvitnuté súkvetia. Režte ich vždy nad prvým zeleným párom púčikov.

    Ošetrenie trávnika

    Zdroj: archiv, shutterstock

    Na jar sa zo zimného spánku prebúdza aj trávnik. Keď zakvitne zlatovka (Forsythia), môžete začať s prvým kosením, v závislosti od oblasti to môže byť už v marci.

    Prebuďte balkónovky

    Zdroj: archiv, shutterstock

    V marci sa rastlinám v nádobách končí obdobie odpočinku a treba ich začať pripravovať na ďalšiu sezónu. Začnite ich
    viac polievať, ostrihajte suché konáriky, ktoré nezačali pučať a rastliny trochu presvetlite.

    Rozsaďte trvalky

    Zdroj: shutterstock

    Jar je optimálnym obdobím na rozmnožovanie trvaliek, ktoré kvitnú v letných a jesenných mesiacoch. Trvalky sa väčšinou rozmnožujú jednoduchým delením.

    Odkvitnuté cibuľoviny

    Zdroj: Shutterstock

    Predpestované jarné kvety, ktoré zdobia vaše okenné parapety v interiéri, nemusíte po odkvitnutí hneď vyhodiť do kompostu. Nájdite im voľné miesto v záhrade. V záhone ich vysaďte o niečo hlbšie do pôdy.

    Očista jazierka

    Zdroj: Shutterstock

    Vyčistite záhradné jazierko a ostrihajte rastliny rastúce na jeho brehu. Odstráňte z vody odumreté časti rastlín, opadané lístieostatné nečistoty. Nezabudnite skontrolovať pevnosť a stabilitu okrajov jazierka.

    Zrežte šalviu

    Zdroj: archiv, shutterstock

    Spätný rez pre šalviu

    Ak bola zima mrazivá, môžu nevyzreté konáriky šalvie lekárskej omrznúť. Práve teraz v marci môžete tieto staré a poškodené výhonky odstrániť a ostatné zrežte až o tretinu.

    Vyčistite jahody

    Zdroj: archiv, shutterstock

    Rastliny očistite od starých, suchých a inak poškodených listov. Dávajte pri tom pozor, aby ste nepoškodili rastový
    vrchol – srdiečko a zároveň sadenice nevytiahli z pôdy. Voľnú pôdu medzi riadkami opatrne skyprite a odburiňte.

    Predklíčujte zemiaky

    Zdroj: pinterest/hgtv.com

    Aby ste mali zdravé zemiaky a ich úroda bola veľká, oplatí sa investovať a zakúpiť si už teraz v marci novú sadbu. S predklíčovaním môžete začať hneď po nákupe sadby.

    Vysejte letničky

    Zdroj: Shutterstock

    Do debničiek na okennom parapete vysejte letničky (nemézia, agerát, gazánia), ktoré potrebujú na klíčenie dlhší čas.

    Pestujte bylinky

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Väčšina byliniek sú trvalky, ale majorán a saturejku treba vysievať každoročne. Ideálny čas na vysievanie je marec. Osivo sejte do debničiek za oknom, ktoré po vzídení treba prepikírovať po niekoľko rastlín do väčších črepníkov.

    Vysaďte prvé priesady

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Od polovice marca môžete v teplejších polohách vysádzať na vonkajšie záhony predpestované priesady šalátu hlávkového alebo skorého.

    Vyčistite črepníky

    Zdroj: Shutterstock

    Upracte prázdne črepníky a debničky, poškodené vyhoďte, vhodné na pestovanie umyte. Veľmi dobre sa čistia nádoby od usadenín pomocou octu. A pokiaľ vám ocot smrdí podobne ako nám, vymeňte ho za kyselinu citrónovú.

    Postrek broskýň

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Začiatkom mesiaca postriekajte broskyne proti kučeravosti listov, lebo prvý postrek treba urobiť ešte v štádiu nalievania kvetných púčikov.

    Doplňte černice

    Zdroj: shutterstock

    Černice môžete sadiť aj na jar, ak použijete kontajnerované rastliny, teda zakorenené v črepníkoch. Saďte do pripravených jamiek, výdatne zalejte, korene prihrňte kvalitnou kyprou zeminou a dobre pritlačte.

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.