Snehovo biela a výrazne kyslá! Len takto sa kvasená kapusta na 100% podarí
30. 10. 2023, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:40)

Zdroj: Shutterstock
O benefitoch kyslej kapusty vedeli už námorníci, z ktorých množstvo za nevedomosť zaplatilo životom. Dnes už vieme, že sudová kapusta obsahuje oveľa viac vitamínu C ako čerstvá. Kvasný proces však určitý čas trvá, preto ak chcete vianočnú kapustnicu z vlastného súdka, mali by ste ju čím skôr naložiť.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Zdroj: Jarmila Szabóová
Zdroj: Jarmila Szabóová
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Prečo vás naháňame? Ako sme už spomenuli, kvasný proces nejaký čas trvá. Mnohí však majú tendenciu kvasenie urýchľovať umiestnením naloženého súdka v teplej miestnosti. Je síce pravda, že kvasinky sa v teple naozaj rýchlejšie naštartujú, ale spolu s nimi na aktivite naberú aj hnilobné baktérie. A to predsa nechcete, lebo zmäknutá a tmavá kapusta už nie je lákavá. Nehovoriac o sčernanej.
Kvasný proces však urýchliť môžete, a to použitím okulátu. Je ním vykvasená kapustová šťava, ktorá obsahuje kvasinky mliečneho kvasenia. Ale pozor! Vyvarujte sa použitiu starej šťavy z kapusty.
Ideálna na kvasenie je chladná miestnosť, kde sa teplota pohybuje v rozmedzí od 10 do 15 °C. Tu sa kvasný proces rozbieha síce pomalšie, ale výsledok naozaj stojí za to. Kapusta pomaličky prekvasí, pričom ostane biela a hlavne chrumkavá. A pokiaľ ju nezjete všetku naraz, vydrží v súdku až do jari.
Odrody vhodné na kvasenie
Nemáte čas? Dajte si nastrúhať
Kvalitu kvasenej kapusty ovplyvňuje aj čerstvosť nasekanej hmoty. Odporúčame vám nekupovať mačku vo vreci. Väčšina predajcov ponúka možnosť dohody na presný čas, na ktorý kapustu nachystajú a vy si pre ňu len prídete. Síce si za službu priplatíte, no výrazne ušetríte čas. V menších predajniach kapustu nastrúhajú na počkanie. Určite sa nespoliehajte na tvrdenie, že kapusta, ktorú majú v plastovom vrecku nastrúhanú, je čerstvá. Mohla byť nasekaná predchádzajúci deň a kým sa dostanete k jej spracovaniu, stmavne, ako vidíte na obrázku. Takáto kapusta je už znehodnotená a nevhodná na kvasenie, ako aj iné použitie v kuchyni.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Tu vidíte, aký je rozdiel medzi čerstvou a deň starou nasekanou kapustou.
Hygiena musí byť
Pokiaľ sa vám stane, že ste na starú kapustu pozabudli a ostala v súdku, je nutné ho poriadne umyť. Ideálne teplou vodou a saponátom.
Ak aj napriek tomu vnútro súdka zapácha hnilobou, nasypte do súdka trochu mletej kávy, ktorá zápach pohltí.
Následne súdok opäť umyte. Pri strúhaní a nakladaní zas dbajte na čistotu rúk. Keďže sa pracuje so soľou, pokožka rúk môže popraskať a vytvoria sa malé krvácajúce ranky, čo je nežiadúce. Odporúčame dať si zdravotnícke gumené rukavice, ktoré ruky ochránia a neuberú im na cite.
Držte sa receptu
Množstvo korenín je v každom recepte iné a nie je nikde napísané, že si ho nemôžete upraviť. Niekto do kapusty pridáva aj celé jablko, ktoré umyté uloží medzi vrstvy kapusty. Kto má v obľube divinu, pridáva na prevoňanie borievku. Základom každého receptu je soľ, ktorej gramáž sa pohybuje medzi od 150 do 200 g na 10 kg kapusty. Množstvo soli výrazne nemeňte, lebo kapustu konzervuje. Ak máte v záhrade chren, určite pár koreňov načistite a vhoďte do súdka. Práve chren svojimi antimikrobiálnymi účinkami pomôže uchovať kapustu bielu, chrumkavú. S nami o svoj recept podelil pán doktor Tárnok, ktorý ručí za chutnú a trvanlivú kyslú kapustu.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Chren do kapusty pridajte vždy. Bude belšia a chrumkavejšia.
Recept podľa odborníka RNDr. Tárnoka
