Čerstvá mladá reďkovka chutí najlepšie na pomazanom chlebíku, ale aj v miešanom šaláte s gréckym jogurtom a uhorkou. Vybrať si môžete z guľatých aj podlhovastých buľvičiek prevažne červenej farby. Do sortimentu odrôd však patrí aj zaujímavá fialová reďkovka odroda ‘Viola’. Na pohľad sú lákavé aj odrody s bielym koncom ‘Slovana’ či ‘Poloneza’.

Reďkovku sa oplatí v záhrade pestovať nielen pre jej dietetické vlastnosti, ale aj pre jej krátke vegetačné obdobie. Dokonale tak využijete pôdu v skleníku aj na voľnej hriadke v čase, keď je ešte väčšine zeleninových druhov vonku chladno. Navyše reďkovka je výborná predplodina, medziplodina, značkovacia plodina a aj následná plodina. Môžeme pokojne povedať, že je univerzálna, lebo vďaka šľachteniu sú dostupné odrody na celoročné pestovanie, ktoré má pre pestovateľa jednu veľkú výhodu - nevybieha do kvetu.
Od sejby až po zber úrody trvá pestovanie reďkoviek len 30 - 60 dní.
- Nároky na pestovanie
- Reďkovka obľubuje primerane vlhkú, stredne ťažkú až ľahkú pôdu s bohatším obsahom humusu. Hodnota pH by sa mala pohybovať v rozmedzí 5,6 do 7. Je to plodina druhej trate, a teda sa pestuje v druhom roku po hnojení maštaľným hnojom. Reďkovky pestované v prvej trati sú príliš ostré a húževnaté.
Vhodný termín na sejbu
Reďkovku môžete vysievať do skleníka alebo do pareniska už od januára, keď vám to teploty dovolia. Semená reďkovky klíčia už pri teplote - 2 °C. Mladé rastlinky však len krátkodobo zvládnu pokles teplôt -3 °C, staršie o trošku menej. Ideálna teplota pôdy na sejbu sa pohybuje okolo 10 °C.
Približne dva týždne pred sejbou pôdu prekyprite, aby do sejby uľahla.

Pokiaľ sejete len voľne rukou, rastliny budú pomerne nahusto. Preto je ich treba po vzídení pretrhať na rovnakú vzdialenosť, aby ste dopestovali vyrovnané buľvičky. Medzi rastlinami ponechajte rozstup 3 až 5 cm. Riadky by mali byť od seba vzdialené 20 cm.
Reďkovku vysievajte postupne v 15 dňových intervaloch, aby nedozrela úroda naraz, ale postupne. Takto stihnete spotrebovať všetku reďkovku.

Odrody, ktoré stoja za skúšku
‘Ester’ je vhodná na rýchlenie aj na celoročné pestovanie. Nepraská, nehubovatie a nevybieha do kvetu. Na hriadke pobudne od sejby po zber asi mesiac.
‘Viola’ ako už prezrádza názov, jedná sa o fialovú reďkovku s bielou dužinou. Nevybieha do kvetu, nepraská a dužina nemá sklon k hubovateniu.
‘Faraon’ je určená na jarné a jesenné pestovanie i na rýchlenie. Jedná sa o jednu z najskorších odrôd reďkoviek.
‘Lada’ má veľké buľvičky s bielou dužinou. Je to odroda vhodná na celoročné pestovanie. Nevybieha do kvetu, nepraská a dužina nemá sklon k hubovateniu.
‘Slovana’ je skorá odroda s dvojfarebnými buľvičkami. Má bielu dužinu a mierne pikantnú chuť.
‘Felicia’ je skorá odroda vhodná na jarné a jesenné pestovanie.
‘Primara F1’ je hybrid odolný proti vybiehaniu do kvetu. Vhodná na jarné aj jesenné pestovanie. Dozrieva približne mesiac od sejby.
‘Parat’ je odroda vhodná na celoročné pestovanie, odolná proti chorobám. Buľvičky okrúhleho tvaru sú príjemne šťavnaté.