TOP 9 BYLINIEK NA ČAJE! Využite sezónu a nasušte si zdravie
7. 8. 2023, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Canva
Bylinky v domácej lekárničke vedia byť skvelými pomocníkmi i prevenciou. Dajte si tú námahu a nasušte si vlastnú zásobu liečivých rastlín, Máme pre vás užitočné tipy.
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Galéria k článku
Voňavé, chutné a najmä liečivé čaje z bylín, určite oceníte v chladnom období či období, keď vaše zdravie potrápia rôzne neduhy.

1. Echinacea purpurová
Je vynikajúca pre podporu imunitného systému. V organizme podporuje činnosť bielych krviniek, ktoré sú nápomocné pri ničení chorôb. Pomáha tiež pri zápaloch kĺbov, močových ciest, prostaty, ale aj zápaloch všeobecne. Čaj sa odporúča piť v čase, keď je zvýšený výskyt chrípky či angíny, keďže je naozaj dobrou prevenciou.
Postačí vám kávová lyžička sušenej byliny, ktorá sa zaleje 250 ml vriacej vody. Po desiatich minútach ju treba scediť a piť pravidelne raz až trikrát denne počas troch týždňov. Potom je nutné v užívaní urobiť prestávku.
Zdroj: Canva
Echinacea je výbornou bylinkou na podporu imunity.
2. Medovka lekárska
Voňavý čaj vám pomôže najmä pri strese, nervozite a zlepšuje i náladu. Medovka má však ešte množstvo ďalších vynikajúcich účinkov. Je dobrá pri migréne a zlepšuje trávenie. Podporuje rýchlejšie hojenie rán, má antibakteriálne účinky a celkovo podporuje imunitu. Výhodou je, že rastlina je vhodná aj pre tehotné ženy.
Zdroj: canva
Melissa officinalis je výbornou bylinkou, ktorá má upokojujúce účinky.
3. Rumanček kamilkový
Už veľmi dlho je známy pre svoje upokojujúce účinky. Pomáha zbavovať nervozity a stresu a tiež pomáha pri nespavosti. Preto vždy, keď budete potrebovať chvíľku pokoja a relaxu siahnite po voňavom čaji s medom. Pri bolestivom hrdle a zápale dutín tiež prospieva. Okrem upokojujúcich má aj protizápalové účinky. Taktiež podporuje potenie, takže je vhodné po ňom siahnuť pri horúčke. Rumanček kvitne väčšinou od mája až do októbra. Zberajú sa z neho kvety.
Zdroj: Canva
Čaj z rumančeka ulahodí nielen vašej chuti ale i zdraviu.
4. Slez maurský
Bylinka je výborná pri zápale dýchacích ciest. Navyše dokáže uľaviť od dráždivého kašľa a pomáha rozpúšťať hlien. Spomeňte si na túto bylinku pri zápale priedušiek i laryngitíde. Taktiež chráni sliznice horných dýchacích ciest, ale i tráviaceho traktu.
U nás je známy aj slez lesný. Bylinky majú veľmi podobné účinky na zdravie.
Zdroj: Canva
Kvety je vhodné zberať denne, pretože ich zberom podporíte rastlinu, aby ešte viac kvitla. Sušené sú skvelé na čaj a navyše sú aj dekoratívne.
5. Mäta pieporná
Je neprekonateľná, pokiaľ ide o problémy so žalúdkom a s črevami. Podporuje trávenie a tvorbu žalúdočných štiav. Odstraňuje kŕče a tlmí nadúvanie. Prospieva zdraviu čriev.
Čaj z nej príjemne osvieži počas horúceho dňa a dobre pôsobí aj proti cestovnej nevoľnosti. Celkovo je však skvelá, keď vás trápi žalúdočná nevoľnosť. Dezinfikuje ústnu dutinu, osviežuje dych a neutralizuje zápach z úst.
Má protizápalový a antiseptický účinok. Využíva sa pri zápaloch sliznice, ústnej dutiny a horných dýchacích ciest.
Zdroj: Canva
Čaj z nej príjemne osvieži počas horúceho dňa a dobre pôsobí aj proti cestovnej nevoľnosti.
6. Pŕhľava dvojdomá
Už naši predkovia používali pŕhľavu na prečistenie organizmu, pretože čistí krv. To môže pomôcť aj pri nepríjemnom akné. Často sa odporúča trojtýždňová kúra, kedy 3x denne popíjate teplý pŕhľavový čaj. Potom si treba dať s týmto čajom pauzu aspoň na 3 až 4 týždne.
Pôsobí močopudne. Ak vás trápi zápal močových ciest či mechúra tiež si doprajte čaj, ktorý navyše pomôže s vyplavovaním škodlivín z vášho tela.
Zdroj: Canva
Čaj ma vynikajúce detoxikačné účinky. Po zime je pre telo hotovým darom.
7. Materina dúška
Dúška materina pomôže pri nespavosti, nervozite, podráždenosti, telesných aj duševných slabostiach a kŕčoch, pretože blahodarne pôsobí na nervovú sústavu. Má výborné dezinfekčné a antiseptické účinky. Najčastejšie sa využíva k prípravu čaju proti kašľu. Pôsobí však priaznivo na celý organizmus. Znižuje plynatosť, pomáha pri menštruačných bolestiach, odstraňuje nepríjemný zápach z úst a priaznivo pôsobí aj na nervovú sústavu.
Zdroj: Canva
Čaj z materinej dúšky nie je len liečivý, ale je aj veľmi chutný. Pokojne si do neho pridajte med či citrón.
8. Ruža šípová
Medicína našich babičiek, ktorej sezóna ešte len nastane. Ich zber sa určite oplatí. Šípky prečisťujú obličky, močové cesty a pomáhajú pri menštruačných bolestiach. Prospievajú k zdraviu dýchacích ciest a zatočia tiež s jarnou únavou. Vďaka látkam, ktoré obsahujú, sa uplatnia vždy, keď je potrebné zvýšené množstvo vitamínov a minerálov či zlepšenie imunity.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zber, čistenie i sušenie je náročné, ale stojí za to!
9. Kvety lipy
Najlepší čajík pri horúčke je ten z kvetov lipy. Má potopudné účinky, ale prospeje ešte viac. Zlepšuje funkciu obličiek a močového mechúra. Zmierňuje pocity stresu a celkovo pozitívne vplýva na nervový systém. Pre tento účinok je vhodné pripraviť si aj relaxačný kúpeľ z lipových kvetov. Pri prechladení navyše pomáha liečiť kašeľ a odstraňovať hlieny. Sezóna zberu lipových kvetov je už za nami, ak ste si ich nasušili môžete sa tešiť. Ak nie, tak lipový čajík bežne zakúpite.
Zdroj: Canva
V jesennom a zimnom období je čaj z kvetov lipy na nezaplatenie.