Reklama

TOP ODRODY CHERRY PARADAJOK: Rajčiakové jednohubky (aj) pre tých, ktorí nemajú záhradu

Drobnoplodé kolíkové rajčiaky sa fyziologicky od svojich väčších súrodencov nelíšia. Nelíšia sa ani nárokmi alebo spôsobom pestovania. Celková úroda týchto odrôd je síce trochu nižšia, počet plodov v strapcoch čerešňových rajčiakov je však podstatne vyšší ako pri tých klasických.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Veľa záhradkárov má záhradu veľkú ako dlaň alebo ju vôbec nevlastní a vystačí si s balkónom. Ak máte aj napriek tomu veľké záhradkárske srdce a chuť na vlastné paradajky, nenechajte sa obmedzovať.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:30
Remaining Time 0:30
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | TOP 10 zeleninových noviniek na rok 2025: Pripravte sa na nové chute a farby

    „Rajčiakové preferencie“ každého z nás sú odlišné. Niekto má rád stogramovú klasiku, iný preferuje veľké biftekové plody, ďalší nedá dopustiť na „žlté hruštičky“. Pre jedného musí byť plod zásadne červený, druhý je aj očami a miluje rajčiaky oranžové, žlté, karmínové alebo dokonca zelené. Výber je na vás, ak však chcete pestovať rajčiaky na obmedzenej ploche pre okamžitú spotrebu, siahnite po malých „jednohubkách“ – rajčiakoch čerešňových, datľových, srdiečkových alebo hruštičkových. Zdajú sa vám malé? Ale veď z nich nebudete pripravovať lečo alebo kečup, odtrhnete si ich takpovediac priamo do úst. Všetky vynikajú výbornou chuťou, čo je pre priamy konzum to najdôležitejšie.

    Šup s nimi na slnko

    Prvou fázou vášho pestovania je plánovanie. Vyberte výhrevnú polohu s dostatkom slnka, kde rastliny nebudú tienené stromami alebo budovami. Miesto by malo byť vzdušné, aby po ranných rosách v neskorom lete listy čo najrýchlejšie obschli. Ušetríte si tým mnoho trápenia s listovými chorobami.

    TIP: Južná expozícia so strieškou presahujúcou obvod domu je ideálnym miestom na pestovanie rajčiakov vo veľkých nádobách. Chráni ich pred dažďom, stena domu sa cez deň nahreje a v noci uvoľňuje teplo, čím vytvorí pre rastliny priaznivú mikroklímu. Prakticky bez chemickej ochrany budete mať zdravé a rodiace rastliny až do neskorej jesene.

    Zdroj: Shutterstock

    Rajčiakom svedčí teplé, vzdušné, výhrevné stanovište chránené pred vetrom a priamym dažďom. Rastliny polievajte dopoludnia, nikdy nie na listy.

    Vhodná veľkosť nádoby

    Pestovateľská nádoba musí vyhovovať odrode, ktorú ste si vybrali. Kríčkovité odrody porastú aj v bežných debničkách, v ktorých pestujete muškáty alebo petúnie. Kolíkovým rajčiakom doprajte nádobu s objemom 10 až 30 litrov. Môžete zvoliť keramiku či kameninu, alebo plast. Kamenina je pre rastliny prijateľnejšia, plastové črepníky však vedú – sú ľahšie, skladnejšie a dajú sa použiť opakovane niekoľko rokov.

    Namiesto muškátov?

    Kríčkové rajčiaky s drobnými plodmi sú na pestovanie v nádobách ideálne – vyžadujú podstatne menej práce ako tie kolíkové, ich nedostatkom je však podstatne menšie množstvo plodov, ktoré z rastliny pozberáte.

    Veľmi kompaktný rast má obľúbená odroda ‘Vilma’, bujnejšie rastie ‘Baby Boomer’. Previsnutým rastom sa vyznačujú odrody ‘Tumbling Tom Red’ (červený) a ‘Tumbling Tom Yellow’ (žltý). Rastliny majú silno potlačenú apikálnu dominanciu a ochotne prevísajú cez okraj nádoby. Výrazne vetvia a vyžadujú čiastočné „presvetľovanie“ – odstraňovanie časti výhonkov tak, aby zbytočne rastlinu nezahusťovali.

    Na substráte si dajte záležať

    Vaše rastliny budú v nádobách niekoľko mesiacov, vyberte preto pre ne ten najkvalitnejší nezliehavý substrát. Rajčiaky v nádobách sú od vás plne závislé, potrebujú pravidelné prihnojovanie a zálievku, ktorá závisí od vzrastu rastliny a okolitej teploty. Pri plne narastených rastlinách a v horúcom lete je nutná každodenná zálievka.

    Dovolenku nepoznajú

    Kolíkové rajčiaky v nádobách nerastú „len tak”. Musíte ich vyväzovať, vyštipovať bočné výhonky, polievať a hnojiť. Najkrajšie rajčiaky a najbohatšiu úrodu má ten, kto s nimi „spáva a spieva im“, čiže sa o ne stará každý deň. Len tak môže zbadať prvé príznaky choroby, vošky alebo roztoče na listoch, či prvé príznaky vädnutia z nedostatku vlahy. Rajčiaky neznášajú dovolenku – vašu dovolenku.

    Zdroj: Shutterstock

    Semená vysievajte do výsevného substrátu „naširoko. Pikírujte až vtedy, keď sa objaví prvý pravý lístok.

    Predpestovanie sadeníc

    Polovica marca je vhodným termínom na výsev semien rajčiakov. Nespravíte chybu, ak budete vysievať až na Jozefa. Päťdesiat až šesťdesiat dní je na predpestovanie sadeníc dostatočný čas. Príliš skoré výsevy majú za následok vytiahnuté rastliny, s ktorými sa pri vysádzaní zle manipuluje.

    Vysievajte do kvalitného výsevného substrátu, jeho vrstva vo výsevnej debničke nemusí byť vysoká, stačí 5 cm. Každá výsevná miska musí mať na spodku dierky – odtokové otvory, ktorými po zaliatí odtečie prebytočná voda. Väčšie množstvo osiva môžete vysiať „naširoko“, menšie partie do riadkov. Nezabudnite výsev označiť názvom odrody alebo číslom, ku ktorému máte napísanú a dobre uloženú legendu. Nevysievajte semienka nahusto, ich vzájomná vzdialenosť by mala byť približne 1 cm v riadku.

    Výsevy dobre polejte a umiestnite na pár dní na miesto s teplotou 22 až 25 °C, pričom prvých pár dní semená nepotrebujú svetlo. Pozorne výsevy sledujte a keď začnú klíčiace rastlinky „háčkovať“ – nad povrchom sa objavia háčiky hypokotylu, ktoré vynesú na povrch podlhovasté klíčne lístky, premiestnite výsevné misky na priame svetlo a znížte teplotu na 16 až 18 °C. Nechajte rastliny zosilnieť a pikírujte až vtedy, keď sa objaví prvý pravý lístok.

    Farebné špeciality

    Špecialitou je najmä odroda ‘Wild Tomato’. Má maličké rajčiaky veľkosti čiernych ríbezlí patriace do druhu Solanum pimpinellifolium. Rastliny majú veľmi bujný rast a vyžadujú veľa priestoru. Môžete ich pestovať na zemi aj vyviazať k opore. Plody dosahujú hmotnosť iba 1 až 2 g, v strapcoch ich však býva sto i viac. Majú typickú rajčiakovú chuť a sú favoritom tých najmenších a najmladších záhradkárov. Skúste si predstaviť svet z výšky 90 cm a pochopíte prečo. Miniplody sa im ľahko zmestia do ruky i do úst.  Atraktívne, približne 20 g ťažké oranžové plody s červeným panašovaním má odroda ‘Golden Bumble Bee’.

    Ďalšie odrody: ‘Purple Bumble Bee’, ‘Sunchocola F1’, ‘Limetto F1’, ‘Snow Berry’

    Zamedzte šoku

    V minulosti sa pikírovalo do debničiek na vzdialenosť 8 x 8 až 10 x 10 cm, výsledkom bola takzvaná „trhaná“ alebo voľnokorenná sadba. Takáto priesada však podstatne viac trpí šokom pri presádzaní. Na pikírovanie si preto pripravte väčšie črepníky alebo tégliky, optimálne také, ktoré zabezpečia vzdialenosť medzi rastlinami 10 x 10 cm. Naplňte ich kvalitným záhradníckym substrátom a semenáčiky prepikírujte tak, že ich ponoríte až po klíčne lístky. Črepníky s rastlinami umiestnite do skleníka, pareniska alebo za okno tak, aby mali čo najviac svetla. Optimálne teploty na predpestovanie sú 18 až 20 °C cez deň a 12 až 15 °C v noci. Pri zamračenom dni sa snažte teplotu o 2 až 4 °C znížiť. Príčinou „vyťahovania sa“ sadeníc je vždy disproporcia medzi teplom a svetlom – vysoká teplota pri nízkom svetelnom pôžitku.

    Cesta k silným priesadám

    Sadenice polievajte dva – až trikrát týždenne. Medzi jednotlivými zálievkami nechajte substrát čiastočne preschnúť, iba tak dosiahnete silné sadenice so zdravými koreňmi. Trvalé prevlhčenie substrátu má často za následok odhnívanie koreňov. Optimálna sadenica rajčiakov je kompaktná, zdravá a môže mať základy prvého kvetenstva, prípadne aj prvé malé plody. Sadba by nemala byť prerastená, vytiahnutá, s dlhými internódiami spôsobenými zlými svetelnými podmienkami v čase predpestovania.

    Ak chcete pestovať v nádobách skutočne plnohodnotné rastliny rajčiakov, siahnite po kolíkových odrodách. Ich pestovanie je náročnejšie, vyžadujú podstatne viac starostlivosti, no výsledok bude stáť za to >>>

    PR článok

    Vyberáme pre vás niečo PLUS